settings icon
share icon
سوال

ایلعازر چه کسی بود؟

جواب


دو مرد به نام ایلعازر در کتاب مقدس وجود دارند. اولین ایلعازر مربوط به داستانی است که عیسی مسیح تعریف می کند (لوقا فصل 16 آیه های 19-31). این ایلعازر بسیار فقیر و حتی بی خانمان و به معنانی واقعی یک گدا بوده است (لوقا فصل 16 آیه 20). او همیشه کنار خانه مرد ثروتمندی می نشسته به این امید که از باقیمانده سفره چیزی به او برسد. هر دو مرد می میرند، ایلعازر نزد ابراهیم برده می شود جایی که آسایش و راحتی است، در صورتی که مرد ثروتمند به دنیای مردگان فرستاده می شود جایی که عذاب می کشید (لوقا فصل 16 آیه های 22-23). برخی از محققان بر این باورند که این فقط یک داستان بوده است و در واقعیت اتفاق نیفتاده است. اما عیسی مسیح نام شخصیت های واقعی داستان را به زبان می آورد، آن را تفسیر نمی کند و یا نتیجه اخلاقی به آن اضافه نمی کند. او داستان را همانطوری که بوده عنوان می کند. به همین دلیل، داستان مرد ثروتمند و ایلعازر می توانسته در رابطه با سرنوشت واقعی ایلعازر و مرد بی ایمان ثروتمند حقیقی باشد. به هرحال سخن عیسی مسیح درباره بهشت و جهنم کاملا واضح است. نام ایلعازر داستان عیسی مسیح در جای دیگری در کتاب مقدس برده نمی شود و اگر هم یک شخص حقیقی بوده است از دوره زمانی زندگی او اطلاعاتی در دست نداریم.

ایلعازر دوم که ایلعازر بیت عنیا نیز نامیده می شود برادر مریم و مارتا بود. این سه تن از دوستان نزدیک عیسی مسیح بودند و او ایشان بسیار دوست می داشت (یوحنا فصل 11 آیه 5). یک روز پیامی فوری از بیت عنیا به عیسی مسیح رسید: ایلعازر بیمار شده و در بستر مرگ بود، مریم و مارتا از عیسی مسیح درخواست کردند به دیدار آنها بیاید و برادرشان را شفا دهد. عیسی مسیح به شاگردان و دوستان خود گفت بیماری او باعث مرگ نمی شود بلکه خدا را جلال خواهد داد، این حرف برای آنها گیج کننده بود (یوحنا فصل 11 آیه 14). عیسی مسیح دو روز رفتن خود به یهودیه را به تعویق انداخت، یهودیه محل زندگی ایلعازر و همچنین جایی بود که دشمنان مسیح قصد سنگسار او را داشتند (یوحنا فصل 11 آیه های 5-8). ایلعازر قبل از رسیدن مسیح مرد اما عیسی مسیح گفت او فقط خواب است و او را بیدار خواهد کرد (یوحنا فصل 11 آیه 11). شاگردان فکر کردند منظور عیسی مسیح خواب معمولی است پس فکر کردند که حالش خوب خواهد شد(یوحنا فصل 11 آیه 12). سپس عیسی مسیح به آنها گفت که ایلعازر مرده است اما همچنان به دیدار او خواهیم رفت (یوحنا فصل 1 آیه 14). توما که مانند دیگر شاگردان گیج شده بود احساسات خود را با این جمله ابراز کرد، «بياييد ما نيز برويم و با او بميريم» (یوحنا فصل 11 آیه 16)- او تصمیم راسخ عیسی مسیح برای این سفر را مشاهده کرد اما خطرات آن را را هم می دانست (یوحنا فصل 11 آیه 8).

آنها به بیت عنیا رسیدند و مریم و مارتا را غرق در اندوه دیدند. برادرشان چهار روز پیش مرده بود، عیسی مسیح برای کمک نیامده بود، آنها آشفته و گیج بودند اما ایمان شان نسبت به مسیح تغییر نکرده بود (یوحنا فصل 11 آیه های 17-36). همه چیز وقتی روشن شد که عیسی مسیح کاری را انجام داد که هیچکسی انتظارش را نداشت. او به آرامگاه ایلعازر رفت و او را زنده کرد (یوحنا فصل 11 آیه های 43-45).

تمامی مراحل بیماری، مرگ و رستاخیر ایلعازر برای جلال دادن خدا و افزایش ایمان پیروان مسیح مورد استفاده قرار گرفت، درست همان اتفاقی افتاد که عیسی مسیح با شنیدن بیماری ایلعازر عنوان کرد. او قبل از اینکه ایلعازر را زنده کند، رو به پدر گفت، « پدر، شكر می‌كنم كه دعای مرا شنيده‌ای. البته هميشه دعايم را می‌شنوی ولی اين را به خاطر مردمی كه اينجا هستند گفتم، تا ايمان آورند كه تو مرا فرستاده‌ای » (یوحنا فصل 11 آیه های 41-42). جواب دعای مسیح داده شد: ایلعازر زنده شد و «بعضی از سران قوم كه با مريم بودند و اين معجزه را ديدند، به عيسی ايمان آوردند» (یوحنا فصل 11 آیه 45).

عیسی مسیح ایلعازر را صدا زد و او از قبر خارج شد – نه به شکل نیمه مرده یا به شکل زامبی ها بلکه کاملا سالم و زنده - این رویداد قدرت عیسی مسیح را نشان داد. کتاب مقدس از اینکه در آن چهار روز در قبر چه اتفاقاتی برای ایلعازر افتاده حرفی نمی زند. ما گمان می کنیم که روح او مانند ایلعازر اول در بهشت بوده است.

پس از زنده شدن ایلعازر بسیاری از کاهنان اعظم و فریسان نقشه قتل عیسی مسیح را کشیدند، برای اینکه شاهدان آن معجزه به او ایمان آوردند (یوحنا فصل 12 آیه های 9-11). دشمنان مسیح نمی توانستند معجزه را انکار کنند، بهترین کاری که می توانستند انجام دهنده نابود کرد مدرک بود – در این مورد، آن مدرک یک شخص زنده بود. آنها به هر حال نتوانستند جلوی انتشار حقیقت را بگیرند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

ایلعازر چه کسی بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries