settings icon
share icon
سوال

یونانی کوینه چیست و چرا عهد جدید به آن زبان نوشته شده است؟

جواب


کوینه معادل یونانی کلمه «رایج» است. بسیاری از مردم کلمه کوینه را به کلمه کوینونیا به معنی «معاشرت» مرتبط می دانند. معاشرت به معنای چیز مشترکی با هم داشتن است.

یونانی کوینه، زبان رایج مدیترانه در قرن اول میلادی بود. زمانیکه اسکندر کبیر کشورهای متمدن زمان خود را شکست داد، دست به ترویج و گسترش زبان و فرهنگ یونانی زد. زبانی یونانی در آن زمان درست مانند زبان انگلیسی امروزی به زبان فراگیر بین المللی آن روزگار تبدیل شده بود. اکثر مردم زبان کوینه را می دانستند، به همین دلیل برای گسترش پیام انجیل به سرتاسر دنیا بسیار مناسب بود.

زبان یونانی کوینه در سرتاسر امپراتوری روم به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفت و باید این را هم بدانیم که زبان روشنفکران و نخبگان نبود. طبقه تحصیلکرده از یونانی کلاسیک استفاده می کردند. یونانی کوینه زبان کارگران، دهقانان، دست فروشان و زنان خانه دار بود. در کل زبان پر زرق و برقی نبود بلکه زبان عامیانه و محلی آن دوران بود. آثار بزرگ یونانی به زبان یونانی کلاسیک نوشته شده بودند. امروزه هیچ محققی علاقه ای به مطالعه متونی که به زبان کوینه نوشته شده است ندارد، مگراینکه به عهد جدید مرتبط باشد.

«پس کجایند این خردمندان و علمای دین و فلاسفه که دربارهٔ مسائل عمیق دنیا به بحث می‌پردازند؟ خدا ایشان را جاهل ساخته و نشان داده است که عقل و حکمت آنان پوچ و باطل است. زیرا خدای حکیم صلاح ندانست که انسان با منطق و حکمت خود او را بشناسد. بلکه او خود به میان ما آمد و همهٔ آنانی را که به پیام او ایمان آوردند نجات بخشید، یعنی همان پیامی که مردم دنیا، چه یهودی و چه غیریهودی، آن را بی‌معنی و پوچ می‌دانند. زیرا یهودیان خواستار آنند که پیاممان را با معجزه‌ای ثابت کنیم و یونانیان نیز فقط مسائلی را می‌پذیرند که با فلسفه و حکمتشان منطبق باشد ... برادران و خواهران عزیز، به یاد بیاورید زمانی که برای پیروی از مسیح دعوت شدید، در چه جایگاهی قرار داشتید. بسیاری از شما بر اساس معیارهای این دنیا، حکیم یا صاحب نفوذ یا از خانواده‌ای اصیل نبودید. بلکه خدا اشخاصی را برگزیده، که مانند شما در نظر مردم دنیا، نادان و ضعیف هستند، تا از این راه آنانی را که دانا و قدرتمند به حساب می‌آیند، شرمگین سازد. خدا افرادی را انتخاب کرده که طبق معیارهای دنیا از طبقات پایین و مطرود جامعه هستند. بله، خدا همان کسانی را برگزیده که دنیا ایشان را هیچ می‌انگارد، تا نشان دهد آنانی که مهم و بزرگ به نظر می‌آیند، هیچ هستند؛ و به این ترتیب هیچ بشری نتواند در برابر خدا فخرفروشی کند. این خدا بود که شما را به مسیحْ عیسی پیوند داد، و هم او بود که سبب شد مسیح برای ما خودِ حکمت شود. مسیح ما را عادل گردانید، ما را پاک و مقدّس ساخت و از گناه رهایی‌مان بخشید. در کتب مقدّس آمده است: «اگر کسی می‌خواهد به چیزی افتخار کند، به کاری که خداوند انجام داده است، افتخار کند» (اول قرنتیان فصل 1 آیه های 20 تا 22، 26 تا 31). پولس در این متن مشخصا به یونانی کوینه اشاره نمی کند، اما منظورش این است که خداوند از یک زبان رایج و عامیانه برای بیان حقایق شگفت انگیز انجیل استفاده کرده است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

یونانی کوینه چیست و چرا عهد جدید به آن زبان نوشته شده است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries