settings icon
share icon
سوال

یهودا چگونه مُرد؟

جواب


یهودا اسخریوطی پس از خیانت به عیسی مسیح و احساس پشیمانی و عذاب وجدان (نه توبه) اقدام به خودکشی کرد. متی و لوقا (در کتاب اعمال رسولان) جزئیاتی درباره مرگ یهودا ارائه می دهند، اما ترکیب این جزئیات با هم مسائلی را به وجود آورده است.

متی می گوید یهودا خودش را دار زد: «پس او سكه‌ها را در خانهٔ خدا ريخت و بيرون رفت و خود را با طناب خفه كرد. كاهنان اعظم سكه‌ها را از روی زمين جمع كردند و گفتند: «شريعت ما اجازه نمی‌دهد پولی را كه برای قتل پرداخت شده، در بيت‌المال خانهٔ خدا بگذاريم.» بنابراين، پس از بحث و مشورت، قرار بر اين شد كه با آن پول قطعه زمينی را بخرند كه كوزه‌گرها از خاكش استفاده می‌كردند، و از آن زمين به عنوان قبرستان خارجی‌هايی استفاده كنند كه در اورشليم فوت می‌شدند. به همين، دليل آن قبرستان تا به امروز نيز به «زمين خون» معروف است» (متی فصل 27 آیه های 5-8).

لوقا می گوید:«ولی با پولی كه بابت خيانت خود گرفت، مزرعه‌ای خريد، در همانجا با سر سقوط كرد، از ميان دو پاره شد و تمام روده‌هايش بيرون ريخت. خبر مرگ او فوری در شهر پيچيد و مردم اسم آن زمين را ”مزرعهٔ خون“ گذاشتند» (اعمال رسولان فصل 1 آیه های 18-19).

کدام گزارش درست است؟ آیا یهودا خودش را با طناب دار زد یا به زمین سقوط کرد؟ یا هر دو گزارش صحیح است؟ سوالی دیگری که مطرح شده این است که آیا یهودا آن زمین را خرید یا کاهنان ؟

نتیجه گیری ساده از گزارش های مرگ یهودا این است که او خودش را در آن زمین دار زد (متی فصل 27 آیه 5) و به این شکل مُرد. سپس جنازه او شروع به پوسیدن کرد، طناب پاره شد یا شاخه درخت شکست، او روی زمین افتاد و بدنش بر اثر پوسیدگی و سقوط متلاشی شد (اعمال رسولان فصل 1 آیه های 18-19). توجه داده باشید که لوقا نمی گوید یهودا به دلیل سقوط مُرد، بلکه فقط به افتادن آن اشاره می کند. گزارش اعمال رسولان گمان را بر روی خودکشی یهودا با طناب دار می گذارد، زیرا افتادن یک مرد در مزرعه معمولا به متلاشی شدن بدن او منجر نمی شود. تنها پوسیدگی و سقوط از بلندی باعث متلاشی شدن بدن می شود. بنابراین متی علت اصلی مرگ را عنوان می کند و لوقا بیشتر به حاشیه وحشتناک مرگ او اشاره می کند.

در مورد کسی که بهای آن زمین را پرداخت دو راه ممکن برای تطبیق این گزارش ها وجود دارد: (1) به یهودا قول پرداخت سی سکه نقره چندین روز قبل از بازداشت مسیح داده شده بود (مرقص فصل 14 آیه 11). او روزی از آن روزها زمینی خرید اما پولی هنوز پرداخت نشده بود. او پول را پس از دستگیری مسیح دریافت کرد اما آن را به کاهنان اعظم برگرداند. کاهنان، آن سکه ها نقره را پول خون در نظر گرفتند، معامله ای که یهودا آغاز کرده بود را تمام کردند و آن زمین را خریدند. 2) وقتی یهودا سکه را به زمین پرتاب کرد کاهنان آن را برداشته و پول را صرف خرید آن زمین کردند (متی فصل 27 آیه 7). ممکن است که یهودا شخصا آن زمین را نخریده باشد اما پول آن معامله را فراهم کرده بود به همین دلیل می توان او را خریدار نامید.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

یهودا چگونه مُرد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries