settings icon
share icon
سوال

یهودا اسخریوطی چه کسی بود؟

جواب


دلیل شهرت یهودا سخریوطی یک چیز و آن هم خیانت به عیسی مسیح است. او یکی از شاگردانی بود که به مدت سه سال با عیسی مسیح زندگی و از او پیروی کرد. او شاهد خدمات عیسی مسیح، معجزات و تعالیم او بود. او مسئول دخل و خرج شاگردان مسیح بود و با سوء استفاده از موقعیت خود از صندوق دزدی می کرد (یوحنا فصل 12 آیه 6).

یهودا نام رایجی در آن زمان بود و یهوداهای دیگری هم در عهد جدید وجود دارند. نام یکی دیگر از شاگردان هم یهودا بود (یوحنا فصل 14 آیه 22)، و نام برادر ناتنی مسیح نیز یهودا بود (مرقس فصل 6 آیه 3). یوحنا فصل 6 آیه 71 و فصل 13 آیه 26 برای مشخص کردن آنها به نام کامل او یعنی یهودا اسخریوطی (پسر شمعون) اشاره می کند.

محققان چندین نظریه در رابطه با سرچشمه این نام فامیل دارند. یکی از این نظریه های می گوید که این نام به قریوت یک ناحیه یا شهردر یهودیه اشاره می کند. عقیده دیگری می گوید این نام به سیکاری ها که گروهی از قاتلان در بین شورشیان یهودی بودند اشاره می کند.

ارتباط احتمالی لقب فامیلی او با سیکاری ها به فرض جالبی درباره انگیز او از خیانت به عیسی مسیح منتهی می شود اما این حقیقت که او آگاهانه تصمیم به خیانت گرفته است همچنان سر جای خودش است (لوقا فصل 22 آیه 48).نام فامیلی اسخریوطی شاید تنها یک استفاده داشته باید آن هم برای تشخیص این است که درباره کدام یهودا صحبت می کنیم.در ادامه به آیه های کلیدی درباره یهودا و خیانت او می پردازیم:

پول برای او مهم بوده است. همانطوری که گفتیم او یک دزد بود و بر اساس متی فصل 26 آیه های 14-15، کاهنان اعظم به او برای خیانت به مسیح سی سکه نقره پرداختند.

عیسی مسیح از همان ابتدا می دانست که یهودا اسخریوطی چه کاری انجام خواهد داد. او به شاگردانش گفت، «من خودم شما دوازده نفر را انتخاب كردم؛ ولی يكی از شما بازيچه دست شيطان است» (یوحنا فصل 6 آیه 70). عیسی مسیح در مراسم شام آخر خیانت به او را پیش بینی و خیانتکار را معرفی کرد: «آن كسی است كه يک لقمه می‌گيرم و به او می‌دهم. آنگاه لقمه‌ای گرفت و آن را به يهودا پسر شمعون اسخريوطی داد» (یوحنا فصل 13 آیه 26).

عیسی مسیح گفت که یهودا اسخریوطی پاک نیست، برای اینکه تولد دوباره نیافته و گناهانش بخشیده نشده اند (یوحنا فصل 13 آیه های 10-11). در واقع شیطان وارد قلب یهودا شد و او را قادر به انجام آن کار کرد: «به محض اينكه لقمه از گلوی يهودا پايين رفت، شيطان داخل او شد» (یوحنا فصل 13 آیه 27).

شاگردان حتی تصور نمی کردند که یهودا اسخریوطی چه افکار شیطانی ای در سر دارد. وقتی عیسی مسیح درباره خیانت صحبت کرد آنها مات و مبهوت به هم نگاه می کردند و به این فکر می کردند که او درباره چه کسی صحبت می کند (یوحنا فصل 13 آیه 22). هیچ کسی به یهودا شک نکرد. او فرد قابل اعتمادی در گروه بود. حتی وقتی عیسی مسیح به یهودا گفت، «عجله كن و كار را به پايان برسان!» (یوحنا فصل 13 ایه 27)، هيچكس به هنگام شام منظور عيسی را نفهميد. فقط بعضی گمان كردند كه چون پول دست يهودا بود، عيسی به او دستور داد كه برود و خوراک بخرد و يا چيزی به فقرا بدهد (آیه های 28-29).

یهودا اسخریوطی با بوسه ای بر صورت عیسی مسیح او را فروخت و دورویی وقیحانه خود را با آن بوسه نشان داد (لوقا فصل 22 آیه های 47-48). یهودا پس از کار شرم آوری که انجام داد «از كار خود پشيمان شد و سی سكه نقره‌ای را كه گرفته بود، نزد كاهنان اعظم و سران قوم آورد تا به ايشان بازگرداند » (متی فصل 27 آیه 3). اما ما می دانیم که پشیمانی مساوی با توبه نیست، توبه یعنی جبران یا طلب بخشش کردن است. « پس او سكه‌ها را در خانهٔ خدا ريخت و بيرون رفت و خود را با طناب خفه كرد » (متی فصل 27 آیه 5).

یهودا اسخریوطی پیشگویی مزامیر فصل 41 آیه 9 را محقق می کند که می گوید، «كسی كه با من نان خورده است، به من خيانت می‌كند» (ر.ک. یوحنا فصل 13 آیه 18). یهودا کاملا مسئول اعمال خود است. عیسی مسیح گفت، «البته من بايد مطابق پيشگويی‌ها رحلت كنم، اما وای به حال كسی كه مرا به مرگ تسليم كند. بهتر بود كه اصلاً اين شخص به دنیا نمی‌آمد» (متی فصل 26 آیه 24).

متی فصل 27 آیه های 6-8 به ما می گوید کاهنان اعظم «پول خون» را از یهودا گرفتند و با آن زمینی خریدند که محل دفن خارجی ها شد (پیش گویی زکریا فصل 11 آیه های 12-13 محقق می شود). اعمال رسولان (فصل 1 آیه های 18-19) وقایع پس از مرگ یهودا را گزارش می کند و اطلاعات بیشتری می دهد: « ولی با پولی كه بابت خيانت خود گرفت، مزرعه‌ای خريد، در همانجا با سر سقوط كرد، از ميان دو پاره شد و تمام روده‌هايش بيرون ريخت. خبر مرگ او فوری در شهر پيچيد و مردم اسم آن زمين را ”مزرعهٔ خون“ گذاشتند.» از گزارش لوقا متوجه می شویم که یهودا خودش را دار زد و بدنش روی همان زمینی افتاد که خریده بود.

با توجه به نزدیکی یهودا به عیسی مسیح در ماموریت سه ساله او، تصور این موضوع سخت است که چگونه توانسته خیانت کند. داستان یهودا به ما این درس را می دهد که در برابر خطاهای کوچک و تدریجی مقاومت کنیم، برای اینکه آنها می توانند قدرت بگیرند و در را به روی نتایج مرگ آوری در زندگی ما باز کنند. این داستان همچنین به ما یادآوری می کند که ظاهر انسان می تواند بسیار گول زننده باشد. عیسی مسیح می گوید، «در روز قيامت بسياری نزد من آمده، خواهند گفت: خداوندا، خداوندا، ما پيغام تو را به مردم داديم و با ذكر نام تو، ارواح ناپاک را از وجود افراد بيرون كرديم و معجزات بزرگ ديگر انجام داديم. ولی من جواب خواهم داد: من اصلاً شما را نمی‌شناسم، از من دور شويد ای بدكاران» (متی فصل 7 آیه های 22-23).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

یهودا اسخریوطی چه کسی بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries