settings icon
share icon
سوال

یوحنا معروف به مرقس چه کسی بود؟

جواب


یوحنای مرقس که مرقس نیز خوانده می شود نویسنده انجیل مرقس است. او از زمان کلیسای اولیه یک ایماندار بود و در کتاب اعمال رسولان بیشتر از هر جایی از او یاد شده است. از مرقس برای اولین بار به عنوان پسر بانویی به نام مریم یاد می شود (اعمال رسولان فصل 12 آیه 12)، کسی که ایمانداران در خانه او برای دعا گرد هم جمع می شدند، مرقس به عنوان همراه برنابا و پولس در سفرهای آنها نیز نام برده می شود (اعمال رسولان فصل 12 آیه 25). یوحنا مرقس پسر عموی برنابا بود (کولسیان فصل 4 آیه 10).

یوحنای مرقس در اولین سفر بشارتی پولس و برنابا به آنها کمک می کرد (اعمال رسولان فصل 13 آیه 5). اما در تمام مدت سفر همراه آنها نبود. او در پمفلیه کار خود را رها کرد و پولس و برنابا را ترک کرد (اعمال رسولان فصل 15 آیه 38). کتاب مقدس دلیل جدایی یوحنای مرقس را عنوان نمی کند، اما جدایی او درست پس از زمان بی ثمری که در قبرس سپری کردند اتفاق افتاد (اعمال رسولان فصل 13 آیه های 4-12). تنها یک نفر در قبرس ایمان آورد و مخالفت های شیطانی شدیدی بر علیه آنها جریان پیدا کرد. احتمالا سختی این راه یوحنای مرقس جوان را ناامید کرده بود و او تصمیم گرفت تا به خانه امن و آرام خود بازگردد.

مدتی پس از آن، پولس و برنابا از اولین سفر بشارتی خود بازگشتند، پولس پیشنهاد سفر به شهرهایی را مطرح کرد که قبلا مسیحیان آنجا را ملاقات کرده اند (اعمال رسولان فصل 15 آیه 36). برنابا موافقت کرد و دوست داشت که یوحنا مرقس را نیز با خود ببرند. پولس به دلیل رفتار مرقس در پمفلیه با آمدن او مخالفت کرد. پولس و برنابا اختلاف شدیدی درباره یوحنای مرقس پیدا کردند (اعمال رسولان فصل 15 آیه 39) تا حدی که از جدا شدند به سفرهای متفاوتی رفتند. برنابا همراه با مرقس به قبرس رفت و پولس به سوريه و قيليقيه رفتند تا كليساهای آنجا را تشويق و تقويت نمايند (اعمال رسولان فصل 15 آیه های 39-41).

برنابا معروف به برنابای واعظ (اعمال رسولان فصل 4 آیه 36) تصمیم گرفت خطای یوحنای مرقس را ببخشد و فرصت تازه ای به او بدهد. پولس دیدگاه منطقی تری داشت: پیشگام شدن برای ماموریت های بشارتی نیازمند تعهد، قاطعیت و بردباری بود. پولس، یوحنای مرقس را به شکل یک خطر برای ماموریت شان می دید. لوقا نویسنده اعمال رسولان طرف هیچیک از آنها را نمی گیرد و حق را به برنابا یا پولس نمی دهد. او فقط حقایق را ثبت کرد. نکته قابل توجه این است که در آخر دو گروه بشارتی فرستاده شدند و بشارت دهندگان انجیل دوبرابر شدند.

یوحنای مرقس همراه با پسرعموی خود برنابا عازم قبرس می شود اما این پایان داستان نیست. سالها بعد او را به عنوان همکار پولس می بینیم (فلیمون فصل 1 آیه 24). پولس در اواخر زندگی خود نامه ای از زندان روم به تیموتائوس می فرستد و می گوید: «هرگاه آمدی، «مرقس» را نيز با خود بياور، زيرا به كمک او احتياج دارم» (دوم تیموتائوس فصل 4 آیه 11). ایمان یوحنای مرقس قطعا در طول سالیان رشد کرده بود و به یک خدمتگزارمتعهد خدا تبدیل شده بود. پولس پیشرفت او را دید و او را به عنوان یک همکار ارزشمند در نظر گرفت.

یوحنای مرقس انجیل مرقس را در بین سال های 55-59 میلادی نوشت. احتمالا در مرقس فصل 14 آیه های 51-52 اشاره مبهمی به یوحنای مرقس شده است؛ در این متن، یک مرد جوان در شبی که عیسی مسیح را دستگیر کردند از خواب پرید و به دنبال عیسی مسیح رفت، جمعیتی که برای دستگیری مسیح آمده بودند سعی کردن او را بگیرند اما او در تاریکی شب فرار کرد. این موضوع که این رویداد فقط در انجیل مرقس عنوان شده و آن جوان ناشناس است محققان را به این فرض کشانده که مرد جوان فراری در واقع یوحنای مرقس است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

یوحنا معروف به مرقس چه کسی بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries