settings icon
share icon
سوال

ظاهر عیسی چه شکلی بود؟

جواب


کتاب‌مقدس هیچ‌جا به ما تصویری از ظاهر فیزیکی عیسی در طول زمان تجسمش ارائه نمی‌کند. نزدیکترین توصیفی که می‌توانیم بیابیم در اشعیا ۲:۵۳ب آمده است. «او را نه صورتی و نه جمالی می‌باشد. و چون او را می‌نگریم منظری ندارد که مشتاق او باشیم.» همه این نکات به ما می‌گویند که عیسی همانند هر انسان دیگری بود، یعنی دارای ظاهری معمولی بود. اشعیا در اینجا نبوت می‌کند که خادم رنج‌دیده‌ای که در آینده ظهور خواهد کرد دارای ظاهر ساده‌ و افتاده‌ای بوده و هیچ‌کدام از نماد‌های متداول پادشاهان را نخواهد داشت و هویت واقعی او تنها با چشم بینای ایمان دیده خواهد شد.

اشعیا علاوه بر آن، ظاهر مسیح را پیش از مصلوب شدنش که او را تازیانه می‌زدند تشریح می‌کند. «چنانکه بسیاری از او در حیرت شدند چراکه ظاهرش چنان تباه شده بود که دیگر به انسان نمی‌مانست، و چهره‌اش چنان مخدوش که دیگر به بنی‌آدم شبیه نبود» (اشعیا ۱۴:۵۲). این واژگان تشریح‌کننده ظلمی غیرانسانی است که او متحمل شد تا به حدی دیگر او شبیه یک انسان نبود (متی ۶۷:۲۶؛ ۳۰:۲۷؛ یوحنا ۳:۱۹). ظاهر او چنان بد بود که مردم با بهت و حیرت به او نگاه می‌کردند.

احتمالاً بسیاری از تصاویری که امروزه از عیسی وجود دارد، واقعی نیستند. عیسی یک یهودی بود پس احتمالاً پوست، چشم و موهایی تیره داشت. این بسیار دور از تصاویر مدرنی است که با موهایی بلند، چشمانی آبی و پوستی روشن از عیسی وجود دارد. یک نکته واضح است که اگر دانستن ظاهر عیسی اهمیت داشت، متی، پطرس و یوحنا که سه سال با او زندگی کردند قطعاً می‌توانستند تشریح دقیقی از ظاهر او برای ما به تصویر بکشند و همچنین برادران عیسی یعنی یعقوب و یهودا می‌توانستند این کار را بکنند. اما این نویسندگان عهدجدید هیچ جزئیاتی درباره خصوصیات فیزیکی او به ما ارائه نمی‌دهند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

ظاهر عیسی چه شکلی بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries