settings icon
share icon
سوال

آیا عیسی مسیح موهای بلندی داشت؟

جواب


بسیاری از تصاویر هنری، عیسی مسیح را به شکل یک مرد سفیدپوست با چشمان آبی و موهای بلند با رنگ قهوه ای روشن نشان می دهند. اما باید بدانیم که این تصاویر رایج از عیسی مسیح هیچ شباهتی به خود واقعی او ندارند. عیسی مسیح از نژاد یهودی بود، بنابراین احتمالا رنگ پوست قهوه ای تیره، چشمان قهوه ای و موهای مشکی یا قهوه ای داشته است. عیسی مسیح به یک مرد خاورمیانه ای معمولی شباهت داشت. کتاب مقدس در هیچ کجا حرفی از ویژگی های ظاهری عیسی مسیح نزده است، بنابراین کسی نباید در مورد ظاهر او تعصبی برخورد کند. و در نهایت اینکه او چه شکلی بوده اهمیتی ندارد. اگر اهمیت داشت کتاب مقدس ویژگی های ظاهری او را برای ما تشریح می کرد.

اگر رنگ پوست، چشم و موهای او در تصاویر رایج، ویژگی های واقعی او نیستند پس آیا موهای او بلند بودند یا نه؟ آیا تصاویر او با موهای بلند نیز نادرستند؟ دوباره تاکیید می کنیم که کتاب مقدس هیچ چیزی در مورد اندازه ی موهای او نگفته، بنابراین نمی توان تعصبی روی آن داشت. اما عیسی مسیح شبیه به یک مرد عادی خاورمیانه ای در قرن اول میلادی بوده است بنابراین تصاویر او با موهای بلند نیز تصویر نادرستی از او هستند. بسیاری از تصاویر عیسی مسیح، او را بیشتر با موهایی با مدل زنانه نشان می دهد. گرچه قانون مشخصی در جامعه یهودیان برای اندازه ی مو وجود نداشت اما مردان یهودی به طور سنتی موهای خود را بسیار کوتاه تر از زنان نگه می داشتند.

پولس نیز اشاره ای به مدل مو کرده است، «آیا این بدیهی نیست که اگر مردی موی بلند داشته باشد، برایش شرم‌آور است؟»(اول قرنتیان فصل 11 آیه 14). موهای عیسی مسیح همان اندازه ای بوده که از نظر اجتماعی مناسب بوده است. موهای او حالت مردانه داشته اند. حالا می توانیم به پرسش دیگری بپردازیم. آیا اندازه موهای او می توانسته تا سر شانه هایش باشد؟ احتمالا. آیا مدل موهای او به شکل باز کات بوده و یا اینکه خیلی کوتاه بوده اند؟ احتمالا نه. نکته مهم این است که مدل موی او مردانه بوده است. به نظر می رسد منظور پولس در اول قرنتیان فصل 11 آیه های 3 تا 15 نیز همین باشد. موی مرد باید ظاهر مردانه و موی زن ظاهر زنانه داشته باشد. این مطلب در فرهنگهای گوناگون می تواند معانی مختلفی داشته باشد، اما اصل در همه فرهنگ ها یکی است.

بنابراین، آیا عیسی مسیح موهای بلندی داشت؟ جواب به این بستگی دارد که منظور از «بلند» چه مقدار می باشد. آیا می توانسته بلندتر از اندازه موهای مردان امروزی باشد؟ بله. آیا می توانسته آنقدر بلند باشد که ظاهری زنانه داشته باشد؟ خیر. در کل، اندازه موهای او مانند رنگ پوست، رنگ چشم و رنگ موهایش اهمیتی ندارد. این موضوع هیچ ربطی به این حقیقت ندارد که او نجات دهنده ی جهان (یوحنا فصل 1 آیه 29) و تنها راه به سمت بهشت است (یوحنا فصل 14 آیه 6).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا عیسی مسیح موهای بلندی داشت؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries