settings icon
share icon
سوال

«عیسی مسیح دوست گناهکاران است» یعنی چه؟

جواب


این واقعیت که عیسی مسیح دوست گناهکاران است یعنی دوست ما نیز هست و منتظر این است که حضور او را در زندگی خود حس کنیم. عشق خداوند به ما فراتر از تصورات ماست. وقتی به تجسم عیسی مسیح (به جسم انسان درآمدن خداوند) نگاه می کنیم که او بهشت را ترک کرد و برای رشد و تجربه زندگی بین ما، مانند یک نوزاد به این دنیا آمد، تازه اندکی متوجه شدت این عشق می شویم.

عیسی مسیح برای اینکه بتواند «دوست گناهکاران» شود خودش را در معرض زندگی در این دنیای سقوط کرده و فاسد قرار داد، برای اینکه «همه گناه كرده‌اند و هيچكس به آن كمال مطلوب و پرجلالی كه خدا انتظار دارد، نرسيده است» (رومیان فصل 3 آیه 23). عیسی مسیح با وجود شرایط گناه آلود ما، باز هم خواهان برقراری رابطه با ماست.

عبارت «دوست گناهکاران» از متنهای موازی این عبارت در انجیل گرفته شده است.«پس درباره اين قبيل اشخاص چه بگويم؟ ايشان را به چه چيز تشبيه كنم؟ مانند كودكانی هستند كه در كوچه‌ها به هنگام بازی، با بی‌حوصلگی به همبازيهای خود می‌گويند: نه به ساز ما می‌رقصيد، و نه به نوحهٔ ما گريه می‌كنيد.زيرا درباره يحيای تعميددهنده كه اغلب روزه‌دار بود و شراب هم نمی‌نوشيد، می‌گفتيد كه ديوانه است! و درباره من كه می‌خورم و می‌نوشم، می‌گوييد كه شخصی است پرخور و ميگسار و همنشين گناهكاران! » (لوقا فصل 7 آیه های 31 تا 34، رجوع کنید به متی فصل 11 آیه های 16 تا 19).

عیسی مسیح در این متن به سطح بی ایمانی کسانی اشاره می کند که خودشان را درستکار و روحانی می دانند. آنها معیار درستکاری و پرهیزکاری را به جای درک درست از خداوند و رابطه با او در پیروی از قانون شریعت و حفظ ظاهر قرار داده بودند. آنها از عیسی مسیح انتقاد می کردند که وقت خود را با افراد رانده شده و غیرقابل قبول در جامعه می گذراند و او را «دوست گناهکاران» می نامیدند.

داستان «گوسفند گمشده» اهمیت افراد گمشده و در وضعیت ناامن قرار گرفته را نشان می دهد. گمشدگان برای خداوند بسیار مهم هستند، او به دنبال آنها خواهد گشت تا ایشان را پیدا کند و به جای امن برگرداند. «بسياری از مأمورين باج و خراج و ساير مطرودين جامعه، اغلب گرد می‌آمدند تا سخنان عيسی را بشنوند. اما فريسيان و علمای دين از او ايراد گرفتند كه چرا با مردمان بدنام و پست، نشست و برخاست می‌كند و بر سر يک سفره می‌نشيند. پس عيسی اين مثل را برای ايشان آورد: اگر يكی از شما، صد گوسفند داشته باشد و يكی از آنها از گله دور بيفتد و گم شود، چه می‌كند؟ يقيناً آن نود و نه گوسفند را می‌گذارد و به جستجوی آن گمشده می‌رود تا آن را پيدا كند» (لوقا فصل 15 آیه های 1 تا 4).

عیسی مسیح به روشنی این مطلب را به همه اعلام می کند که «من آمده‌ام تا چنين اشخاص را بيابم و نجات بخشم!» (لوقا فصل 19 آیه 10). او مایل به برقراری ارتباط با کسانی بود که بر اساس استانداردهای فریسیان جانماز آبکش، آدمهای خوبی نبودند. اما آنها به سخنان عیسی مسیح گوش دادند و برای خدا مهم بودند.

متی فصل 9 آیه های 10 تا 13 در مورد مثال دیگری صحبت می کند که رهبران دینی عیسی مسیح را به خاطر معاشرتهایش مسخره کردند. در جواب، عیسی مسیح به آنها می گوید «رسالت من در اين دنيا اين است كه گناهكاران را به سوی خدا بازگردانم، نه آنانی را كه گمان می‌كنند عادل و مقدسند!» (آیه 13).

عیسی مسیح در لوقا فصل 4 آیه 18 از اشعیا (فصل 61 آیه های 1 تا 2) نقل قول می کند: «روح خداوند بر من است. خداوند مرا برگزيده تا به رنجديدگان بشارت دهم، دلشكستگان را شفا بخشم، به اسيران مژدهٔ آزادی دهم و كوران را بينا سازم . او مرا فرستاده تا به قوم او كه سوگوارند تسلی دهم و بگويم كه زمان رحمت خداوند برای ايشان و روز غضب او برای دشمنانشان فرا رسيده است». عیسی مسیح برای بشارت پیام خدا به فقرا، زندانیان، نابینایان و ستمدیدگان باید با آنها ارتباط برقرار می کرد.

عیسی مسیح چشمهای خود را به روی گناه نبست و یا در کارهای مخرب گناهکاران شرکت نکرد. عیسی مسیح با «دوست گناهکاران» بودن نشان داد که لطف خدا می خواهد شما را به سوی توبه هدایت کند (رومیان فصل 2 آیه 4). عیسی مسیح زندگی کاملا عاری از گناهی داشت و اختیار بخشیدن گناهان بر روی زمین را نیز داشت (لوقا فصل 5 آیه 24). به همین دلیل، ما این فرصت را داریم که قلب و زندگی خود را دگرگون کنیم.

دوست ما عیسی مسیح وقت خود را با گناهکاران گذراند، اما به کارهای گناه آلود آنها نپیوست، بلکه به آنها مژده انجیل یعنی بخشیده شدن را رساند. بسیاری از گناهکاران با کلمات زندگی بخش او تغییر کردند – زکی مثال خوبی در این مورد است (لوقا فصل 19 آیه های 1 تا 10).

قصد دشمنان عیسی مسیح از اینکه او را «دوست گناهکاران» می نامیدند توهین به او بود. عیسی مسیح برای جلال خود و برای منفعت ابدی ما، آن توهین ها را تحمل کرد و به دوستی تبدیل شد که از برادر نزدیکتر است (امثال فصل 18 آیه 24).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

«عیسی مسیح دوست گناهکاران است» یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries