settings icon
share icon
سوال

آیا زمان بازگشت عیسی مسیح را می توان فهمید؟

جواب


متی فصل 24 آیه های 36 تا 44 می گوید، "اما هيچكس نمی‌داند چه روزی و چه ساعتی دنيا به آخر خواهد رسيد، حتی فرشتگان هم نمی‌دانند، فرزند خدا نيز از آن بی‌خبر است. فقط پدرم خدا آن را می‌داند. در آن زمان، مردم دنيا سرگرم عيش و نوش، مهمانی و عروسی خواهند بود، درست همانطور كه در زمان نوح قبل از آمدن طوفان بودند. در آن وقت كسی باور نمی‌كرد كه واقعاً طوفانی در كار باشد، تا آن كه طوفان آمد و همهٔ آنان را برد. آمدن من نيز چنين خواهد بود. نگاه از دو نفر كه در مزرعه با هم كار می‌كنند، يكی برده شده، ديگری خواهد ماند؛ و از دو زن كه خانه‌داری می‌كنند، يكی برده شده، ديگری خواهد ماند. پس آماده باشيد چون نمی‌دانيد خداوند شما چه روزی باز می‌گردد. گر صاحب خانه می‌دانست كه دزد در چه ساعتی می‌آيد، بيدار می‌ماند و نمی‌گذاشت دزد وارد خانه‌اش شود. به همان ترتيب، شما نيز برای آمدن ناگهانی من، هميشه آماده باشيد تا غافلگير نشويد". در نگاه اول اینطور به نظر می رسد که این آیه ها پاسخ دقیق و روشن پرسش ما می باشد. اما نه، کسی زمان دقیق بازگشت عیسی مسیح را نمی داند. با این وجود، این آیه های نیز نمی گویند که هیچ کسی هرگز زمان دقیق بازگشت او را نخواهد دانست.اکثر محققان کتاب مقدس می گویند عیسی مسیح، که در حال حاضر در بهشت است، زمان بازگشت خود را می داند. این عبارت "فرزند خدا نيز از آن بی‌خبر است" در آیه 36، به این معنی نیست که عیسی مسیح زمان بازگشت خود را هرگز نخواهد دانست. ممکن است همانطور که در متی فصل 24 آیه های 36 تا 44 بیان شده است، هیچکسی در آن زمان قادر به دانستن زمان بازگشت عیسی مسیح نبود، خدا می تواند زمان بازگشت عیسی مسیح را برای کسی در آینده آشکار کند.

به علاوه در اعمال رسولان فصل 1 آیه 7 می خوانیم، "اين زمانها را پدرم خدا تعيين می‌كند و دانستن آنها كار شما نيست". این آیه پاسخی بود به شاگردان زمانیکه از او پرسیدند آیا پادشاهی اسرائیل را (در آن زمان) احیا خواهد کرد. این مطلب بنظر می رسد که متی فصل 24 را تایید می کند. دانستن زمان بازگشت عیسی مسیح کار ما نیست. اما این پرسش هم به وجود می آید که این متون به کدام بازگشت اشاره دارند. آیا به رویداد "ربوده شدن" کلیسا اشاره دارد و یا به بازگشت دوباره مسیح؟ زمان کدام بازگشت ناشناخته است، "ربوده شدن کلیسا" یا "بازگشت دوباره مسیح" و یا هر دو؟ از آنجاییکه زمان رویداد "ربوده شدن کلیسا" نامشخص و ناگهانی است، پس احتمالا زمان بازگشت دوباره مسیح بر اساس پیش بینی ها در مورد زمان آخر قابل تشخیص است.

با توجه به مطالب گفته شده، اجازه دهید کاملا روشن و واضح بیان کنیم که ما فکر نمی کنیم خداوند زمان بازگشت دوباره عیسی مسیح را برای کسی آشکار کرده باشد و در کتاب مقدس هم نشانه ای از این نمی بینیم که بازگشت دوباره عیسی مسیح بر کسی آشکار شده باشد. متی فصل 24 آیه های 36 تا 44، در حالیکه برای مردم آن زمان صحبت می کند، همچنین دربردانده یک اصل کلی است. دانستن زمان بازگشت عیسی مسیح و آخر زمان کار ما نیست. کتاب مقدس هم ما را به دانستن آن تشویق نکرده است. در عوض ما باید " آماده باشيم چون نمی‌دانيم خداوند ما چه روزی باز می‌گردد" (آیه 42). باید آماده باشیم برای اینکه او زمانی خواهد آمد که انتظارش را نداریم و غافلگیر خواهیم شد (آیه 44). اگر کسی در آینده به نوعی بتواند زمان بازگشت او را مشخص کند باعث شده تا قدرت سخن عیسی مسیح کاهش یابد. اگر تاریخ دقیق مشخص شود پس دیگر نیازی نیست که " آماده" باشیم. بنابراین بر اساس اصل بیان شده در متی فصل 24 آیه های 36 تا 44، پاسخ "خیر" می باشد. کسی نمی داند و امکان ندارد که زمان بازگشت عیسی مسیح را بداند.

بر خلاف این اصل روشن کتاب مقدس، بسیاری در طول تاریخ مسیحیت سعی داشته اند که زمان بازگشت عیسی مسیح را پیشگویی کنند. تاریخ های بسیاری مطرح شد و در نهایت همه آنها اشتباه بودند. اکثر، اگر نه همه، کسانیکه تاریخ دقیق بازگشت عیسی مسیح را پیش بینی کرده بودند،دارای دیدگاه های عقیدتی سوال برانگیز ( نه دیدگاه های بدعت گذارانه ) بر سر دیگر مسائل بودند. همانطور که گفته شد، بر اساس متی فصل 24 آیه 36 و اعمال رسولان فصل 1 آیه 7، خواست خدا این نیست که ما تاریخ بازگشت عیسی مسیح را محاسبه کنیم. هر کسی که اقدام به چنین کار می کند گمراه شده است.

نکات کلیدی به این شرح است (1) کتاب مقدس در هیچ جایی ما را تشویق و یا ترغیب به دانستن زمان بازگشت عیسی مسیح نکرده است ، (2) کتاب مقدس اطلاعاتی به ما نداده تا بتوانیم زمان بازگشت را محاسبه کنیم. به جای انجام محاسبات برای تشخیص زمان بازگشت عیسی مسیح، کتاب مقدس ما را تشویق می کند که آگاه و آماده باشیم (متی فصل 24 آیه های 42 تا 44). این واقعیت که زمان بازگشت عیسی مسیح ناشناخته است باید ما را تشویق و ترغیب کند تا هر روز در سایه بازگشت ناگهانی عیسی مسیح زندگی کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا زمان بازگشت عیسی مسیح را می توان فهمید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries