settings icon
share icon
سوال

معنای اینکه عیسی پسر داوود است، چیست؟

جواب


هفده آیه در عهد جدید، عیسی را به‌عنوان "پسر داوود" معرفی می‌کنند. اما این سوال مطرح می‌شود که عیسی چگونه می‌توانست پسر داوود باشد، اگر داوود حدوداً هزار سال پیش از عیسی می‌زیسته است؟ پاسخ این است که مسیح تحقق نبوت نسل داوود است (دوم سموئیل ۱۲:۷-۱۶). عیسی، مسیح موعود بود. این به این معنا است که او از نسل داوود است. متی باب ۱ در مورد تبار عیسی ثابت می‌کند که او به‌عنوان یک انسان از طریق یوسف یعنی پدر قانونی‌اش، مستقیماً از نسل داوود است. تبارشناسی‏‌ای که در لوقا باب ۳ آمده، تبار عیسی را از طرف مادرش یعنی مریم نشان می‌دهد. عیسی بواسطه فرزندخواندگی از طریق یوسف، و بواسطه خون از طریق مریم، از نسل داوود است. اما وقتی که به مسیح به‌عنوان پسر داوود اشاره می شود، تاکید اصلی بیشتر بر مقام مسیحایی اوست، که در عهد‌عتیق در مورد آن نبوت شده است.

عیسی بارها به‌‌عنوان "خداوند، ای پسر داوود" توسط افرادی که با ایمان به‌دنبال رحمت یا شفا بودند مورد خطاب قرار گرفت. زنی که دخترش توسط دیوی در عذاب بود (متی ۲۲:۱۵)، دو مرد کوری که در کنار جاده بودند (متی ۳۰:۲۰)، و بارتیمائوس کور (مرقس ۴۷:۱۰) همه آنها نزد پسر داوود فریاد کمک سر می‌دادند. عناوینی که در تکریم او به‌کار می‌بردند بیانگر ایمانشان به او است. این که او را "خداوند" می‌خواندند نشان‌دهنده این است که آنها الوهیت، حاکمیت و قوت او را حس کرده بودند و با خطاب کردن او به‌عنوان "پسر داوود،" در واقع اعتراف می‌کردند که او مسیح است.

فریسیان نیز فهمیده بودند وقتی جماعت عیسی را "پسر داوود" می‌خوانند، منظورشان چیست. اما برخلاف آنان که با ایمان فریاد می‌زدند، آنها آنقدر با غرور خود و عدم درکشان از آیات کلام، کور شده بودند که نمی‌توانستند آنچه را که فقیران کور می‌توانستند ببینند مشاهده کنند. این که در اینجا مسیحی هست که احتمالاً آنها تمام عمرشان منتظرش بودند. آنها از عیسی متنفر بودند زیرا عیسی عزتی را که آنها انتظارش را داشتند و خود را لایق آن می‌دانستند، به ایشان نمی‌داد. زمانی که شنیدند مردم از عیسی به‌عنوان نجات‌دهنده استقبال می‌کنند، بسیار خشمگین شدند (متی ۱۵:۲۱) و توطئه چیدند که او را از بین ببرند. (لوقا ۴۷:۱۹)

عیسی بعداً کاتبان و فریسیان را مبهوت ساخت. او این کار را با پرسیدن معنای همین عنوان انجام داد: چگونه ممکن است که مسیح پسر داوود باشد در حالیکه خود داوود او را "خداوند من" می‌خواند (مرقس ۳۵:۱۲-۳۷)؟ البته معلمان شریعت نمی‌توانستند به این سوال پاسخ دهند و عیسی به این وسیله نادانی و بی‌کفایتی رهبران یهود را به‌عنوان معلم آشکار کرد و مشخص ساخت که آنها نسبت به آنچه که عهد‌عتیق در مورد طبعیت حقیقی مسیح تعلیم داده است بی‌اطلاع هستند و این باعث شد که آنها بیشتر از مسیح دور شوند.

عیسی مسیح که تنها پسر خدا و تنها راه نجات دنیا است (اعمال ۱۲:۴)، همچنین پسر داوود است، هم به معنای فیزیکی و هم به معنای روحانی.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

معنای اینکه عیسی پسر داوود است، چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries