settings icon
share icon
سوال

معنای اینکه عیسی کاهن اعظم ما است، چیست؟

جواب


کاهن اعظم تنها یکی از عناوین بسیاری است که برای عیسی به‌کار رفته است: مسیح، نجات دهنده، پسر خدا، پسر انسان، دوست گناهکاران و غیره. هر کدام از این عناوین بر جنبه خاصی از اینکه عیسی کیست و اینکه این عنوان برای ما چه معنایی دارد اشاره می‌کنند. در کتاب عبرانیان، عیسی کاهن اعظم خوانده شده است (عبرانیان ۱۷:۲؛ ۱۴:۴). واژه "کاهن" دارای چند معنای اصلی است. اول، این واژه به معنای کسی است که در خدمات مذهبی به‌عنوان واسط عمل می‌کند. دوم، این به معنای کسی است که مقدس است یا برای انجام آن خدمات جدا شده است.

اولین جایی که این واژه در کتاب مقدس به کار رفته، پیدایش باب ۱۴ است. ابراهیم، دوست خدا برای نجات برادرزاده‌اش لوط، که توسط ارتش عیلام به اسارت گرفته شده بود وارد کارزاری می‌گردد. وی در بازگشت با ملکصدق پادشاه سالیم و کاهن خدای متعال ملاقات می‌کند. این مرد که نامش "پادشاه عدالت است،" ابراهیم را برکت می‌دهد و خدای قادر مطلق را که به ابراهیم ظفر بخشید متبارک می‌خواند. در عوض این برکت، ابراهیم ده یک (ده درصد) از غنائم جنگ را به ملکصدق می‌دهد. ابراهیم با این عمل جایگاه ملکصدق به‌عنوان کاهن خدا را تصدیق می‌کند.

سالها بعد نتیجه ابراهیم یعنی لاوی، توسط خداوند برگزیده شد تا پدر طایفه کهانت باشد. زمانی که شریعت بر فراز کوه سینا عطا شد، لاویان به‌عنوان خادمین خیمه مشخص شدند و خانواده هارون به‌عنوان کاهن برگزیده شدند. کاهنان مسئول شفاعت قوم نزد خدا بودند و این کار را با تقدیم قربانی‌های بسیاری که در شریعت لازم دانسته شده بود انجام می‌دادند. از میان کاهنان یک نفر به‌عنوان کاهن اعظم برگزیده شد و او یکبار در سال، در روز کفاره برای گذاشتن خون قربانی بر صندوقچه عهد وارد قدس‌الاقداس می‌شد (عبرانیان ۷:۹). با این قربانیهای روزانه و سالانه گناهان قوم به طور موقت پوشش داده می‌شد تا مسیح آمده و گناهان آنان را بردارد.

وقتی عیسی کاهن اعظم ما خوانده می‌شود با اشاره به هر دوی این کهانتهای پیشین است. مانند ملکصدق، او به‌عنوان کاهن، جدا از شریعتی که بر کوه سینا عطا شد گمارده شده است (عبرانیان ۶:۵). مانند کاهنان لاوی، عیسی قربانی برای براوردن شریعت خدا گذراند. این زمانی بود که او خود را برای گناهان ما قربانی نمود (عبرانیان ۲۶:۷-۲۷) بر خلاف کاهنان لاوی که همواره باید قربانی می‌گذراندند، عیسی فقط لازم بود یک بار قربانی خود را بگذراند و رهایی ابدی را برای همه آنانی که از طریق او نزد خداوند می‌آیند مهیا سازد. (عبرانیان ۱۲:۹)

یک نکته مهم دیگر در مورد کهانت عیسی این است که هر کاهن از میان انسان به کهانت برگزیده می‌شد، اما عیسی از طریق خدا از ازل برگزیده شد، انسان شد تا رنج کشیده بمیرد و به‌عنوان کاهن اعظم ما خدمت کند (عبرانیان ۹:۲). او به‌عنوان انسان، همه ضعفها و وسوسه‌هایی را که ما تجربه می‌کنیم تجربه کرد تا بتواند شخصاً ما را در کشمکشهایمان درک کرده و با ما همدردی کند (عبرانیان ۱۵:۴). عیسی بزرگتر از هر کاهن دیگری است، بنابراین او "کاهن اعظم و والامقام" در عبرانیان ۱۴:۴ خوانده می‌شود و این به ما این جسارت را می‌بخشد که «آزادانه به تخت فیض نزدیک شویم تا رحمت بیابیم و فیضی را حاصل کنیم که به هنگام نیاز یاریمان دهد» (عبرانیان ۱۶:۴).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

معنای اینکه عیسی کاهن اعظم ما است، چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries