settings icon
share icon
سوال

«عیسی مسیح سنگ بناست» به چه معنایی است؟

جواب


معماران از دوران باستان در پروژه های ساختمانی از سنگ بنا استفاده کرده اند. سنگ بنا به سنگ اصلی گفته می شود که معمولا در گوشه ی یک ساختمان گذاشته شده تا مسیر کاری کارگران را مشخص کند. سنگ بنا در یک ساختمان معمولا به محکم ترین و بزرگ ترین سنگ که با بیشترین دقت ساخته شده گفته میشد. کتاب مقدس، عیسی مسیح را سنگ بنایی معرفی می کند که کلیسا روی آن ساخته می شود. او پایه و اساس است. سنگ بنا به معیار و اساس همه اندازه گیری ها در ساختمان تبدیل شده و همه چیز هم تراز با آن ساخته می شود. عیسی مسیح به عنوان سنگ بنای کلیسا، معیار ما برای همه اندازه گیری ها و ترازهاست.

کتاب اشعیا در مورد مسیح موعود پیش گویی های زیادی کرده است. در چندین مورد از آنها مسیح به عنوان «سنگ بنا» معرفی می شود: «پس خداوند یهوه چنین می‌فرماید: «اینک من سنگ بنیادی در صهیون می‌نهم، سنگ گرانبها و آزموده شده. این یک سنگ زاویۀ مطمئنی است که می‌شود بر آن بنا کرد. هر که توکل کند ترسان و لرزان نخواهد شد. انصاف، ریسمان آن و عدالت، شاقول آن خواهد بود» (اشعیا فصل 28 آیه های 16 تا 17). در اصل خداوند با فخرفروشان و تمسخرکنندگان در یهودا صحبت می کند و قول می دهد که سنگ بنای خود -پسر گرانبهایش- را بفرستد تا کسانی که به او ایمان می آورند زندگی خود را بر روی بنای محکم بسازند.

استعاره سنگ بنا در عهد جدید هم ادامه پیدا می کند. پولس از مسیحیان افسس می خواهد تا شناخت بیشتری از عیسی مسیح پیدا کنند: «اکنون دیگر شما نسبت به خدا غریب و بیگانه نیستید، بلکه همراه با مقدّسین، اهل وطن الهی می‌باشید و با سایر ایمانداران عضو خانوادهٔ خدا هستید. شما به ساختمانی تعلق دارید که زیربنای آن را رسولان و انبیا تشکیل می‌دهند و عیسی مسیح هم سنگ اصلی آن ساختمان است. ما که ایمان آورده‌ایم، با مسیح به یکدیگر متصل شده‌ایم تا به تدریج رشد کنیم و به صورت یک خانهٔ زیبای عبادت درآییم» (افسسیان فصل 2 آیه های 19 تا 21). علاوه بر این، در اول پطرس فصل 2 آیه 6، آنچه اشعیا قرن ها قبل گفت دقیقا با همان کلمات تکرار و تایید می شود.

پطرس می گوید که عیسی مسیح، سنگ بنای ماست و «نزد خدا برگزیده و گرانبهاست» (اول پطرس فصل 2 آیه 4). سنگ بنا قابل اعتماد نیز هست و «هر که به او توکل کند، سرافکنده نخواهد شد» (آیه 6)

متاسفانه همه با سنگ بنا همسو نیستند. برخی عیسی مسیح را قبول می کنند و برخی دیگر او را رد می کنند. عیسی مسیح سنگی است که معماران آن را رد کردند (مرقس فصل 12 آیه 10؛ نگاه کنید به مزامیر فصل 118 آیه 22). وقتی پیام تولد عیسی مسیح به مجوسیان در شرق رسید، آنها تصمیم گرفتند تا به عنوان هدیه برای عیسی مسیح طلا و کندر و مواد خوشبو بیاورند. اما هیرودیس فرمانروا با شنیدن همین خبر تصمیم به کشتن او گرفت. عیسی مسیح از همان ابتدا «سنگی است که سبب لغزش می‌شود و صخره‌ای است که باعث سقوط می‌گردد» (اول پطرس فصل 2 آیه 8).

مردم چطور می توانند سنگ بنای برگزیده و گرانبهای خداوند را رد کنند؟ آنها فقط می خواهند چیزی متفاوت از آنچه خداوند در حال ساختن است را بسازند. کسانی که عیسی مسیح را رد می کنند در واقع برنامه خدا را رد می کنند و به برنامه ی خودشان ادامه می دهند، مانند همان کسانی هستند که بر ضد خدا شورش کردند و برج بابل را ساختند و به اجرای برنامه ی خود ادامه دادند. همه کسانی که عیسی مسیح را رد می کنند داوری خواهند شد: «اگر کسی روی این سنگ بیفتد، تکه‌تکه خواهد شد؛ و اگر این سنگ بر روی کسی بیفتد، او را له خواهد کرد» (متی فصل 21 آیه 44).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

«عیسی مسیح سنگ بناست» به چه معنایی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries