settings icon
share icon
سوال

چرا گفته می شود عیسی مسیح وکیل مدافع ماست؟

جواب


وکیل مدافع به کسی گفته می شود که در دادگاه در محضر قاضی به ما کمک کرده و از ما دفاع می کند. وکلا هر زمانی که لازم باشد از ما حمایت می کنند، به ما مشاوره و دلگرمی می دهند، و برای ما میانجی گری می کنند. کتاب مقدس به ما می گوید عیسی مسیح وکیل مدافع کسانی است که به او ایمان می آورند: «فرزندان عزیزم، این را به شما می‌نویسم تا گناه نکنید. اما اگر گناهی از شما سر زد، کسی هست که برای ما نزد خدای پدر وساطت کند و بخشایش ما را از او درخواست نماید. این شخص عیسی مسیح است که مظهر راستی و عدالت است» (اول یوحنا فصل 2 آیه 1). عیسی مسیح در دیگر آیه ها، روح القدس را وکیل مدافع و پشتیبان ما معرفی می کند (یوحنا فصل 14 آیه های 16 و 26؛ فصل 15 آیه 26؛ فصل 16 آیه 7). کلمه یونانی به کار رفته در این آیه ها «پاراکلتون» به معنای کمک کننده، راهنما یا مشاور است.

در سیستم قضایی، وکیل مدافع درباره حقوق موکلش صحبت می کند. آنها پیچیدگی ها و ریزه کاری های قانون را می دانند و می توانند این مسیر پیچیده را با دقت و صحت طی کنند. این همان تصویری است که یوحنا از عیسی مسیح به عنوان میانجی بین ما و پدر ترسیم می کند. ما بر اساس قوانین عادلانه خداوند، از هر نظر گناهکار هستیم. ما قوانین خدا را زیر پا گذاشتیم، حق او در هدایت زندگی مان را رد کرده ایم، و حتی زمانیکه حقیقت را شناختیم همچنان به گناه ادامه دادیم (عبرانیان فصل 10 آیه 26؛ رومیان فصل 1 آیه های 21 تا 23؛ اول تیموتائوس فصل 2 آیه 4). تنها مجازات عادلانه برای چنین شرارتی جهنم ابدی است (مکاشفه فصل 14 آیه 10، فصل 21 آیه 8؛ اول قرنتیان فصل 6 آیه 9).

اما عیسی مسیح وکیل قلب های توبه کرده در برابر قانون شریعت است. اگر با اعتراف به گناهان و ایمان به عیسی مسیح زیر حمایت خون ریخته شده ی او قرار گرفته ایم (رومیان فصل 10 آیه های 9 تا 10؛ دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21)، او در محضر داور عادل (خداوند) از ما دفاع می کند. می توان مکالمه ی بین او و خدا را چنین چیزی تصور کنیم: «پدر من می دانم که این فرد گناه کرده و دستورات ما را زیر پا گذاشته است. او محکوم به مجازات است. اما تو گفتی که فداکاری من بر روی صلیب بهای گناهان او را پرداخت کرده است و وقتی برای نجات و بخشش به من ایمان بیاورد، پاکی من به حساب او نیز گذاشته می شود. او دیگر بدهی ای برای پرداخت ندارد» (رومیان فصل 8 آیه 1؛ کولسیان فصل 2 آیه 14).

عیسی مسیح زمانی وکیل مدافع ما می شود که ابتدا خداوند ما را به عنوان فرزندانش در خانواده اش بپذیرد (یوحنا فصل 1 آیه 12). سپس او برای همیشه وکیل ما باقی خواهد ماند. اول یوحنا فصل 1 آیه 9 می گوید، وقتی ما به گناهان خود اعتراف می کنیم، او به قول خود عمل کرده و گناهان ما را پاک می کند. اما ما مسیحیان همچنان گناه خواهیم کرد، در این صورت از ما خواسته شده که به گناه خود نزد خدا اعتراف کنیم. اعتراف به این معنی است که موافقت خود را با خدا درباره بدی گناهی که مرتکب شده ایم اعلام می کنیم. ما در برابر او بدون هیچ بحث و بهانه ای گناهکار حاضر می شویم . وکیل ما به حضور قاضی می آید و هر دوی آنها با هم بر سر این موضوع توافق می کنند که مجازات بیشتری برای ما ایمانداران وجود نخواهد داشت. عیسی مسیح بهای لازم برای نجات ما را پرداخته است.

مورد دیگری که از عیسی مسیح یک وکیل دلسوز می سازد این حقیقت است که او نیز زندگی در این دنیا را تجربه کرده است. او وسوسه شد، طرد شد، مورد بی اعتنایی قرار گرفت، درک نشد، شناخته نشد و مورد بدرفتاری قرار گرفت. او فقط از لحاظ تئوری ما را درک نمی کند بلکه از نظر تجربی نیز کاملا قادر به درک ما بود. او مانند ما زندگی کرد اما تسلیم بدی هایی که ما با آنها روبرو می شویم نشد. او تن به وسوسه نداد و می تواند کاهن اعظم ما باشد برای اینکه قانون خدا را به طور کامل به اجرا درآورد (عبرانیان فصل 4 آیه 15، فصل 9 آیه 28؛ یوحنا فصل 8 آیه 29). وکیل مدافع ما می تواند به معنای واقعی کلمه و به شکل تجربی با ما همدردی کند و از ما به این شکل دفاع کند: «پدر این زن جوان قانون مقدس ما را نقض کرده است اما تو را دوست دارد و می خواهد به تو خدمت کند. من هم به یاد می آورم که وسوسه شدن چه شکلی است بنابراین با او همدردی می کنم. او به این گناه اعتراف کرده و خواهان ترک آن می باشد. تو می توانی به دلیل فداکاری من بر روی صلیب او را از این گناه پاک کنی و ببخشی. بگذار به او یاد بدهیم که چگونه روح القدس می تواند به او تسلی و قدرت لازم برای مقابله با گناه را بدهد»

وکیل مدافع زمینی می تواند تنها بر اساس شواهد موجود و شهادت شاهدان از ما دفاع کند. اما وکیل آسمانی از قلب های ما آگاهی دارد و بر اساس آنچه درون آن می گذرد از ما دفاع می کند (لوقا فصل 5 آیه 22؛ مرقس فصل 2 آیه 8). او همچنین تمامی قوانین خدا را می داند. او تمامی شرایط لازم برای اجرای کامل عدالت را گذرانده است، بنابراین وکالت او از جایگاه قدرت و پاکی است. خداوند وکالت پسر خود از ما را بر اساس توافق الهی ای که قبل از خلقت صورت گرفته قبول می کند (اول پطرس فصل 1 آیه 20؛ یوحنا فصل 17 آیه 24؛ مکاشفه فصل 13 آیه 8). جایگاه ما به عنوان کسانی که پاکی مسیح به حساب آنها گذاشته می شود، تضمین شده است چون کسی که با خون خودش این جایگاه را برای ما خرید، وکیل مدافع ما نیز می باشد (رومیان فصل 4 آیه 25، فصل 8 آیه 3؛ اول قرنتیان فصل 1 آیه 30).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا گفته می شود عیسی مسیح وکیل مدافع ماست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries