settings icon
share icon
سوال

اسلام گرایی چیست؟

جواب


اسلام گرایی با اسلام تفاوت دارد. اسلام یک دین با شاخه های متعدد است، در حالی که اسلام گرایی یک جنبش مذهبی و سیاسی در اسلام است که سیاست های آن بر اساس تفسیرهای واقعی از قرآن وضع می شود. به طور خیلی خاص، اسلام گراها به دنبال تطبیق جامعه با شریعت اسلام – سیستم اخلاقی و دینی که از قرآن گرفته شده است – هستند. شریعت، معیارهای اخلاقی سختی را برای تقریبا همه ابعاد اجتماعی و فردی زندگی انسان تعریف می کند – همه چیز از قوانین تجاری گرفته تا بهداشت فردی – و واژه اسلام (به معنی تسلیم شدن) را به معنای واقعی کلمه اجرا می کند، به طوری که هر یک از افراد جامعه یا باید از شریعت پیروی کنند یا بمیرند.

اسلام گرایی در اصل یک پدیده سیاسی است – اسلام گراها علاقه زیادی به فتح دارند. برخی از اسلام گراها معتقدند که بهترین راه برای رسیدن به این هدف انقلاب یا تهاجم است تا از طریق ایجاد وحشت و قدرت مرکزی دنیا را با اسلام همسو کنند. برخی دیگر معتقدند که برای رسیدن به این هدف باید جامعه را از ریشه اصلاح کرد.

تروریسمی که اسلام گراها به وجود آورده اند باعث ترس مردم از مسلمانان شده است. برخی از این ترس ها به حق هستند. «اسلام بیاور یا بمیر» چهره واقعی و ترسناک اسلام گراها است. اما مسیحیان باید بدانند گرچه همه اسلام گراها مسلمان هستند اما همه مسلمانان اسلام گرا نیستند. در واقع، مسلمانان زیادی مورد آزار و اذیت اسلام گراها قرار گرفته اند، فقط به این دلایل که نخواسته اند تن به شریعت اسلام بدهند یا اینکه پیرو فرقه دیگری از اسلام هستند یا در جای اشتباهی زندگی می کنند.

پاسخ کتاب مقدسی به اسلام گرایی چیست؟ ایمانداران مسیحی باید دشمنان خود را گمشده گانی تصور کنند که با زندگی ابدی بدون مسیح روبرو هستند. اسلام گراها به دام یک دین تاریک و بد افتاده اند، خواست شیطان را برآورده می کنند، در حالی که فکر می کنند در حال انجام خواست خدا هستند. عیسی مسیح درباره مردمانی مانند اسلام گراها پیش گویی کرده است: «شما را از عبادتگاه‌ها بيرون خواهند راند و حتی زمانی فرا خواهد رسيد كه مردم شما را خواهند كشت به خيال اينكه خدا را خدمت می‌كنند» (یوحنا فصل 16 آیه 2).

مسیحیان با تکیه بر این حقیقت که این دنیا خانه ابدی ما نیست خیال شان راحت است. پیروزی یا عدم پیروزی ما بر ضد تروریسم و اسلام گرایی نگرانی اصلی مسیحیان نیست. «من يک پادشاه دنيوی نيستم. اگر بودم، پيروانم می‌جنگيدند تا در چنگ سران قوم يهود گرفتار نشوم. پادشاهی من متعلق به اين دنيا نيست» (یوحنا فصل 18 آیه 36). عیسی مسیح در دستان دشمنانش و در آستانه مرگ به همه یادآوری کرد که پیروان او به عنوان فاتحان اینجا حضور ندارند بلکه آنها نجات دهنده گان هستند – ما سفیران عشق و بخشش مسیح هستیم (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 20).

«شنيده‌ايد كه می‌گويند با دوستان خود دوست باش، و با دشمنانت دشمن؟ اما من می‌گويم كه دشمنان خود را دوست بداريد، و هر كه شما را لعنت كند، برای او دعای بركت كنيد؛ به آنانی كه از شما نفرت دارند، نيكی كنيد، و برای آنانی كه به شما ناسزا می‌گويند و شما را آزار می‌دهند، دعای خير نماييد. اگر چنين كنيد، فرزندان راستين پدر آسمانی خود خواهيد بود، زيرا او آفتاب خود را بر همه می‌تاباند، چه بر خوبان، چه بر بدان؛ باران خود را نيز بر نيكوكاران و ظالمان می‌باراند» (متی فصل 5 آیه های 43-45). اسلام گراها، با پیروی مو به مو از قرآن، از همه کسانی که از شریعت پیروی نمی کنند متنفر و منزجر هستند؛ آنها هیچ چیزی از عشق و بخشش الهی نمی دانند. ما باید برای کسانی که در دام اسلام گرایی افتاده اند، دعا کنیم تا حقیقت عیسی مسیح را ببینند. پولس کسی بود که از تهديد و كشتار پيروان مسيح كوتاهی نمی‌كرد (اعمال رسولان فصل 9 آیه 1) ولی با مسیح روبرو شد و تولد دوباره پیدا کرد. امیدواریم که همین اتفاق برای رهبران اسلام گرا نیز بیفتد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

اسلام گرایی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries