settings icon
share icon
سوال

قدس الاقداس چه بود؟

جواب


قدس الاقداس داخلی ترین و مقدس ترین قسمت خیمه مقدس باستانی موسی و معبد اورشلیم بود. قدس الاقداس به شکل مکعب ساخته شده بود و حاوی صندوق عهد، نماد رابطه خاص اسرائیل با خدا، بود. قدس الاقداس فقط برای کاهن اعظم اسرائیل قابل دسترس بود. هر ساله در روز یوم کیپور، روز کفاره، کاهن اعظم اجازه داشت وارد آن محوطه کوچک بدون پنجره شود، عود بسوزاند و خون یک حیوان قربانی را بر روی تخت رحمت صندوق عهد بپاشد. کاهن با این کار کفاره گناهان خودش و مردم را می پرداخت. قدس الاقداس از بقیه خیمه عبادت/ معبد با یک پرده بزرگ و سنگین که از کتان مرغوب که با نخ های آبی، بنفش و ارغوانی بافته شده بود و کروبی طلایی بر روی آن گلدوزی شده بود جدا میشد.

خداوند فرمود در قدس الاقداس حضور پیدا می کند (لاویان فصل 16 آیه 2)؛ بنابراین، پرده باید به عنوان حصاری بین خدا و انسان وجود داشت. هیچ کسی نمی توانست به جایگاه تقدس خدا دسترسی داشته باشد به جز کاهن اعظم و آن هم فقط سالی یکبار. چشمان خداوند پاكتر از آن است كه بر گناه بنگرد (حبقوق فصل 1 آیه 13) و گناه را تحمل کند. پرده و مراسمی که توسط کاهن انجام می شد نشان دهنده این بود که انسان نمی تواند با بی دقتی و بی احترامی به حضور باشکوه خدا وارد شود. کاهن اعظم قبل از اینکه در روز کفاره وارد قدس الاقداس شود، خودش را می شست، لباس مخصوص به تن می کرد، بخور سوختنی همراه خود می برد تا دود باعث شود خدا را نبیند، و خون حیوان قربانی را همراه خود می آورد تا کفاره گناهان را پرداخت کند (خروج فصل 28، لاویان فصل 16، عبرانیان فصل 9 آیه 7).

اهمیت قدس الاقداس برای مسیحیان در رابطه با اتفاقاتی است که هنگام مصلوب کردن مسیح به وقوع پیوستند. وقتی عیسی مسیح جان سپرد رویداد شگفت انگیزی به وقوع پیوست: «آنگاه عيسی فرياد بلند ديگری برآورد و جان سپرد.در آن لحظه، ناگهان پردهٔ خانهٔ خدا كه در مقابل مقدسترین جايگاه قرار داشت، از سر تا پا دو پاره شد» (متی فصل 27 آیه های 50-51). آن پرده توسط انسان پاره نشد بلکه یک رویداد ماورای طبیعی بود که خداوند آن را رقم زد تا نکته خاصی را مشخص کند: انسان به واسطه مرگ عیسی مسیح دیگر از خدا جدا نیست. وقتی عهد جدید به تصویب رسید نظام عهد قدیمی معبد کهنه و قدیمی شد. ما دیگر نیازی به کاهن نداریم تا سالی یک بار کفاره گناهان ما را بپردازد. بدن مسیح بر روی صلیب پاره شد، درست مانند پرده ای که در معبد پاره شد و ما حالا از طریق عیسی مسیح به خدا دسترسی داریم: «بنابراين، ای برادران عزيز، اكنون می‌توانيم به سبب خون عيسی، مستقيم وارد مقدسترین جايگاه شده، به حضور خدا برويم؛ زيرا زمانی كه بدن مسيح بر روی صليب پاره شد، در واقع پردهٔ مقدسترین جايگاه خانهٔ خدا نيز پاره شد؛ و به اين ترتيب او راهی تازه و حيات‌بخش برای ما گشود تا ما را به حضور مقدس خدا برساند» (عبرانیان فصل 10 آیه های 19-20).

فداکاری و قربانی شدن مسیح یک بار و برای همیشه نیاز به قربانی های سالیانه را حذف کرد، قربانی هایی که هرگز نمی توانستند گناه را پاک کنند (عبرانیان فصل 10 آیه 11). آن قربانی ها فقط پیش درآمدی برای قربانی اصلی یعنی عیسی مسیح، بره مقدس خدا، بود کسی که برای گناهان بشر کشته شد (یوحنا فصل 1 آیه 29). قدس الاقداس، محل حضور و پیشگاه خداوند، حالا برای همه کسانی که به مسیح ایمان می آورند در دسترس می باشد؛ جایی که قبلا با پرده و محافظان کروبی روی آن جدا شده بود، از طریق ریخته شدن خون مسیح باز شده است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

قدس الاقداس چه بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries