settings icon
share icon
سوال

چرا اکثرا از کبوتر به عنوان نماد روح القدس استفاده می شود؟

جواب


همه انجیل ها به غسل تعمید عیسی مسیح در رود اردن توسط یحیی اشاره کرده اند (متی فصل 3 آیه 16، مرقس فصل 1 آیه 10، لوقا فصل 3 آیه 22، یوحنا فصب 1 آیه 32). لوقا می گوید «روح‌القدس به شكل كبوتری نازل شد و بر او قرار گرفت». روح القدس همانطور که از نامش پیداست روح است و قابل دیدن نیست. اما روح القدس در تعمید عیسی مسیح شکلی قابل دید به خودش گرفت و او را همه حاضران دیدند. کبوتر نماد پاکی و بی آزاری است (متی فصل 10 آیه 16) و کبوتر در تعمید عیسی مسیح، نماد پاکی و تقدس روح القدس بود.

کبوتر نماد چیز دیگری نیز هست که در داستان طوفان و کشتی نوح بیان شده است (پیدایش فصل های 6 تا 8). وقتی زمین با آب پوشانده شده بود، نوح برای پیدا کردن خشکی کبوتری را فرستاد، کبوتر پس از مدتی با یک شاخه زیتون در منقارش بازگشت (پیدایش فصل 8 آیه 11). از آن زمان به بعد، شاخه زیتون به عنوان نماد صلح استفاده می شود. داستان کبوتر نوح به صورت نمادین بیانگر این موضوع است که خداوند پس از پاک کردن زمین از بدی ها به بشر اعلام صلح کرد. کبوتر نماینده روح القدس برای رساندن خبر خوب آشتی خدا با انسان شد. البته آن فقط یک آشتی و صلح موقتی بود، صلح و آشتی همیشگی بین خدا و انسان فقط از طریق عیسی مسیح امکان پذیر است. این موضوع که روح القدس به شکل یک کبوتر در غسل تعمید عیسی مسیح ظاهر شد بسیار اهمیت دارد، برای اینکه بازهم نمادی از صلح با خدا است.

روح القدس در روز پنتیکاست به شکل زبانه های آتش (اعمال رسولان فصل 2 آیه 3) ظاهر شد تا قدرت پیام شاگردان و زندگی دگرگون شده آنها را نشان دهد. ظهور روح القدس به شکل کبوتر در غسل تعمید عیسی مسیح نماد این حقیقت است که عیسی مسیح صلح را با فدای جان خودش به بشریت هدیه داد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

"چرا اکثرا از کبوتر به عنوان نماد روح القدس استفاده می شود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries