settings icon
share icon
سوال

حار کریشنا چه کسانی هستند و به چه چیزی اعتقاد دارند؟

جواب


حار کریشنا، که به نام گاودیا وایشناویسم یا چاینتانا وایشناویسم نیز نامیده می شود، از طریق انجمن بین المللی آگاهی کریشنا (یا ایسکون) رواج پیدا کرده است. حار کریشنا یک شاخه عرفانی در هندوئیسم است. اغلب به عنوان شکل یگانه پرست آئین هندو طبقه بندی می شود، چون حار کریشنا معتقد است که همه خدایان فقط تجلی ظهور یک خدا یعنی ویشنو یا کریشنا هستند. یکتاپرستی حار کریشنا کمی دچار سردرگمی شده است، چراکه سری کریشنا یک «شریک ابدی» به نام سریماتی رادهارانی دارد، بنابراین کریشنا و رادهارانی با هم «زوج الهی» را تشکیل می دهند.

جنبش حار کریشنا به قرن پانزدهم باز می گردد (1486)، بنیانگذار آن، چایتانا ماهاپرابو، این عقیده را آموزش داد که کریشنا بزرگ تر از همه خدایان دیگر است. ماهاپرابو طرفدار نوعی عبادت بود که پیروان گودیا وایشناویسم در آن وارد یک رابطه با کریشنا می شوند و تحسین خود برای کریشنا را با آواز و رقص نشان می دهند. نمایش عمومی تحسین کریشنا هواداران زیادی پیدا کرد، دلیل این محبوبیت تا حدودی به دلیل تفاوت آن با آیین زاهدانه هندو بود. تفاوت این شاخه از هندوئیسم، پیروی منحصر به فرد آن از کریشنا است، گرچه همچنان هندو است چراکه کریشنا تجلی ویشنو (یکی از خدایان هندو) می باشد. علاوه بر اینها، حار کریشناها کتاب مقدس بهاگاواد گیتا، عقاید تناسخ و کارما را نیز حفظ کرده اند.

هدف نهایی حار کریشناها یک رابطه دوستانه و ماورای طبیعی با کریشنا است. حار به «توانایی شادی کریشنا» اشاره می کند. حار کریشناها را می توان به دلیل عبادت عرفانی در رقص و آواز با مسلمانان صوفی (دراویش رقصان) و برخی از اشکال عرفانی مسیحیت که بر روی تجربه های فوق طبیعی عرفانی تمرکز دارند مقایسه کرد.

حار کریشنا توقعات زیادی از پیروان خود دارد. عضو جدید باید یک گورو (معلم) را انتخاب کند و شاگر او شود. این گورو در رسیدن به روشن گری و بصیرت نقش بسیار مهمی دارد، گفته می شود که افزایش آگاهی کریشنا بدون گورو غیرممکن است. پیروان در امور روحانی از گوروهای خود پیروی می کنند و حتی آنها را مانند خدایان می پرستند. زندگی یک پیرو به طور کامل حول تعهد و روش کریشنایی می چرخد. ایسکون (انجمن بین المللی آگاهی کریشنا) اعضای خود را در موقعیتی قرار می دهد که کریشنا در مرکز همه امور آنها قرار بگیرد. فرهنگ هندو/هندی سهم زیادی در این انجمن ها دارد. این مطلب را هم باید گفت که این انجمن ها مورد انتقاد شدید اعضای پیشین خود قرار گرفته اند، و ایسکون در برابر اتهامات قضایی به دلیل اعمال غیر قانونی و غیر اخلاقی قرار گرفته است، اعمالی مانند کودک آزاری های گسترده در جنبش.

حار کریشناها معمولا عقاید هندویی دارند و با مسیحیت کتاب مقدسی سازگای ندارند. اول اینکه، به همه خدایی معتقدند یعنی باور دارند که همه چیز خدا و خدا در همه چیز است. خدا برای حار کریشناها همه چیز است و همه چیز خدا است. اما خدا برای مسیحیان بالاتر از همه مخلوقات است. یکی از عقاید ایسکون این است که ما یک اتحاد نسبی با خدا داریم. هدف حار کریشنا رسیدن به «آگاهی کریشنا» یعنی نوعی بصیرت و روشن بینی است. ایسکون هندو است و می تواند در مورد دیدگاه همه خدایی به کار برده شود بنابراین به پیروان خود این را آموزش می دهد که انسان در نهایت برابر با خداست. این قدیمی ترین دروغ شیطان در باغ عدن به آدم و حوا بود: «شبی خدا می شوید» (پیدایش فصل 3 آیه 5).

حار کریشنا، مانند همه ادیان دروغین، نیازمند یک سری از اعمال برای رستگاری است. بله، تعهد و رابطه در سیستم اعتقادی آنها وجود دارد، اما اینها حاصل تلاش پیروان از انجام بهاکتی-یوگا تا مدیتیشن برای جمع آوری کمک مالی است. دعا (سرود) بخش اصلی حار کریشنا می باشد. سیری چایتانیا به پیروان خود پیشنهاد می کند که روزانه صد هزار اسامی مقدس را به شکل سرود بخوانند. این سرودخوانی با استفاده از تسبیح 108 دانه ای انجام می شود. خوردن گوشت، مانند غذا خوردن در رستوران ها، مجاز نیست، به این دلیل که غذا آگاهی آشپز را در خود نگه داشته است – خوردن غذایی که توسط یک آشپز عصبانی تهیه شده باعث عصبانی شدن کسی می شود که آن غذا را می خورد. حار کریشنا همواره پیروان خود را به سرودخوانی و رقص بیشتر و کار سخت تر تشویق می کند تا مبادا مقداری کمی از بدهی کارمایی باقی بماند و مانع ورود آن شخص به آگاهی کریشنا شود.

از خود گذشتگی و فداکاری نیز برای رستگاری (نجات) در حار کریشنا مهم هستند. نجات، بر اساس ایسکون، به شدت با مفاهیم هندو مانند کارما و قصاص در هم پیچیده است. این آموزش ها نیازمند اعتقاد به تناسخ و انتقال روح هستند. اعمال خوب یا بد یک شخص پس از مرگ ارزیابی و قضاوت می شوند. اگر اعمال آن فرد خوب بوده باشد به تناسخ در اشکال بالاتر حیات ادامه پیدا می کند، و اگر بد بوده باشند شکل پایین تری از حیات نصیب او می شود. آن فرد فقط زمانی می تواند از چرخه تناسخ بیرون بیاید و با کریشنا یکی شود که اعمالش خوبش بیشتر از اعمال بدش باشد.

کریشنا تفاوت بسیاری زیادی با خداوند مهربان و دلسوز کتاب مقدس دارد، خدایی که « بقدری مردم جهان را دوست دارد كه يگانه فرزند خود را فرستاده است، تا هر كه به او ايمان آورد، هلاک نشود بلكه زندگی جاويد بيابد» (یوحنا فصل 3 آیه 16). کتاب مقدس به وضوح می گوید که نجات از طریق ایمان به خون عیسی مسیح بر روی صلیب به دست می آید (افسسیان فصل 2 آیه های 8-9). «زيرا خدا بار گناهان ما را بر دوش مسيح بی‌گناه گذاشت، تا ما به عنوان پيروان او، آن طور كه مورد پسند خداست، نيک و عادل شويم» (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21). هیچ میزانی از کارهای خوب نمی تواند کسی را نجات دهد. حار کریشناها مانند بقیه انسان ها تنها یک امید برای زندگی ابدی دارند: عیسی مسیح که جان خود را فدا کرد، زنده شد و در بالاترین مقام قرار گرفت. همه راه های دیگر به نابودی منتهی می شوند. عیسی مسیح گفت، «راه منم، راستی منم، زندگی منم. هيچكس نمی‌تواند به خدا برسد مگر به‌وسیلهٔ من» (یوحنا فصل 14 آیه 6). «غير از عيسی مسيح كسی نيست كه بتواند ما را رستگار سازد! چون در زير اين آسمان، نام ديگری وجود ندارد كه مردم بتوانند توسط آن از گناهان نجات يابند» (اعمال رسولان فصل 4 آیه 12).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

حار کریشنا چه کسانی هستند و به چه چیزی اعتقاد دارند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries