settings icon
share icon
سوال

اسلام حنفی چیست؟

جواب


حنفی گسترده ترین تفسیر از احکام اسلامی (شریعت) در بین دیگر تفاسیر است. اسلام سنی بزرگ ترین فرقه مسلمانان در جهان است. فرقه سنی در درون خودش انشعاباتی دارد. مکاتب مختلف بر اساس بهترین روش عمل به احکام اسلامی از هم جدا شده اند. آنها بر روی روش تصمیم گیری در مواردی که متون دینی از آنها به طور مشخص نام نبرده اند با هم اختلاف دارند. اسلام حنفی بزرگترین مکتب در بین این مکاتب میباشد که ارائه دهنده اکثریت مسلمانان سنی است. گرچه اکثریت مسلمانان حنفی نیستند اما رایج ترین مکتب است و یک سوم مسلمانان پیرو آن می باشند.

سه مکتب اصلی دیگر اسلام عبارتند از مالکی، شافعی و حنبلی. حنفی انعطاف پذیری بیشتری در مورد احکام اسلامی دارد. تفاوت اصلی در مورد احکام قضایی مورد قبول آن است. به عبارت دیگر، حنفی این عقیده را تصدیق می کند که یک قاضی مسلمان می تواند، بر اساس یک مورد خاص، با تکیه بر عقل خودش حکم صادر کند. اما حنبلی به منابع اسلامی، مهمتر از همه قرآن و حدیث، تکیه می کند.

مکتب حنفی اولین مکتبی است که قیاس را به کار برد و به همین دلیل مورد انتقاد قرار می گیرد. قیاس به معنی صدور حکم با استفاده از تشابه آن مورد به موردی دیگر در احکام اسلامی گفته می شود. این اصل فرض را بر این قرار داده که منطق و بصیرت انسان می تواند خواست الله از نحوه اجرای احکام در شرایط جدید را توضیح دهد. اکثر مکاتب دیگر احکام اسلامی، به ویژه شافعی و حنبلی، یا مخالف این توصیه هستند و یا جانب احتیاط را در پیش می گیرند.

به تعبیری، حنفی را می توان جدیدترین مکتب در بین چهار مکتب اسلامی دانست که به طور رسمی در قرن یازدهم وضع شد. با این وجود، ایده آل های مکتب حنفی در احادیثی منتصب به علی (خلیفه چهارم مسلمانان) رواج دارند.

حنفی در آسیای شمال غربی، غرب مصر و ترکیه بیشترین رواج را دارد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

اسلام حنفی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries