settings icon
share icon
سوال

چگونه زمان بندی خداوند را تشخیص دهم؟

جواب


اولین مطلبی که باید در مورد زمان بندی خدا بدانیم این است که زمان بندی خدا مانند همه کارهای دیگر او کامل و بی نقص است (مزامیر فصل 18 آیه 30، غلاطیان فصل 4 آیه 4). زمان بندی خدا نه زود است و نه دیر. در واقع، خداوند از قبل از تولد تا آخرین نفسی که روی زمین می کشیم در حال تحقق اهداف خود در زندگی ما می باشد. همه چیز و همه کس از ازل تا ابد کاملا تحت کنترل او هستند. هیچ رویدادی در کل تاریخ نتوانسته به برنامه ابدی خدا که قبل از آفرینش طراحی کرده بود کوچکترین خدشه ای وارد کند.

با درک و شناخت حاکمیت خداوند، صبر و انتظار آسان تر خواهد شد. اما متاسفانه مشکل همیشه این نیست. ذات بشری ما می تواند انتظار برای زمان بندی خدا را به کار طاقت فرسایی تبدیل کند. در واقع، ما در میان هیاهوی این زندگی عنان گسیخته، انتظار کشیدن برای هر کسی یا هر چیزی را کار سختی می دانیم. ما برآورده شدن خواسته هایمان را همین الان می خواهیم. و با پیشرفت تکنولوژی، اغلب به چیزی که همین الان می خواهیم می رسیم. در نتیجه، نه تنها ویژگی صبر و بردباری را از دست می دهیم، بلکه تشخیص زمان بندی خدا هم برای ما مشکل خواهد شد.

صبر یک موهبت روحانی است (غلاطیان فصل 5 آیه 22)، کتاب مقدس به ما می گوید خداوند از شکیبایی ما بسیار خشنود می شود: «در حضور خداوند سكوت نما و با صبر و شكيبايی منتظر عمل او باش» (مزامیر فصل 37 آیه 7)، خداوند با کسانی که منتظر او می مانند خوب و مهربان است (مراثی فصل 3 آیه 25). صبر نشان دهنده میزان اعتماد ما به زمان بندی خداوند نیز می باشد. نباید از یاد ببریم که خداوند بر اساس برنامه ریزی ابدی و از پیش تعیین شده خودش پیش می رود، نه بر اساس زمان بندی ما. وقتی منتظر زمان بندی او هستیم به ما نیرو و قدرت الهی می دهد، این حقیقت بسیار آرام بخش است: «اما آنانی كه به خداوند اميد بسته‌اند نيروی تازه می‌يابند و مانند عقاب پرواز می‌كنند؛ می‌دوند و خسته نمی‌شوند، راه می‌روند و ناتوان نمی‌گردند» (اشعیا فصل 40 آیه 31). نویسنده مزامیر این مطلب را اینگونه بازگو می کند: «به خداوند اميدوار باش و بر او توكل كن. ايمان داشته باش و نااميد مشو» (مزامیر فصل 27 آیه 14).

نکته اصلی دیگر برای درک زمان بندی خداوند، اعتماد است. در واقع، توانایی ما در انتظار کشیدن برای خدا به میزان اعتماد ما نسبت به او باز می گردد. وقتی با تمامی وجود منتظر خدا هستیم، به خودمان و درک غلط از شرایط اعتماد نخواهیم کرد، در واقع او ما را هدایت خواهد کرد (امثال فصل 3 آیه های 5 تا 6). «هر كه به خداوند توكل كند از رحمت او برخوردار خواهد شد » (مزامیر فصل 32 آیه 10). برای اعتماد کامل به خدا باید ابتدا او را بشناسیم. و بهترین راه برای شناخت او کتاب مقدس است. نیروی الهی خداوند از طریق کلامش در زندگی ما جاری خواهد شد (اول تسالونیکیان فصل 2 آیه 13). کارهایی که کلام خدا برای ما انجام می دهد عبارتند از: نجات (رومیان فصل 10 آیه 17، اول پطرس فصل 1 آیه 23)، آموزش و پرورش (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 16 تا 17)، راهنمایی و هدایت (مزامیر فصل 119 آیه 105)، حفاظت (مزامیر فصل 119 آیه 114، 117)، تقویت (مزامیر فصل 119 آیه 28)، و اعطای خرد و حکمت به ما (مزامیر فصل 119 آیه های 97 تا 100). اگر هر روز کلام او را بخوانیم و بر روی آن تفکر کنیم، زمان بندی او برای ما آشکار خواهد شد.

معمولا وقتی در شرایط سخت زندگی قرار می گیریم و به دنبال راه حل و راه نجات می گردیم، زمان بندی خدا را زیر سوال ببریم. اما باید خیالی کاملا آسوده داشته باشیم، برای اینکه خداوند دقیقا می داند که هر لحظه در کجای زندگی هستیم. او یا خودش ما را در آن شرایط قرار می دهد یا اجازه می دهد تا در آن شریط قرار بگیریم، همه این کارها را برای تحقق برنامه بی نقص خودش انجام می دهد. خداوند بیشتر اوقات از سختی ها و آزمایش ها استفاده می کند تا بردباری ما را تقویت کند، و شرایطی فراهم آورد تا ایمان ما به بلوغ برسد و کامل شود (یعقوب فصل فصل 1 آیه های 3 تا 4). ما می دانیم همه چیزها اعم از آزمایش های سخت، برای خیریت کسانی به کار می رود که خدا را دوست دارند (رومیان فصل 8 آیه 28). خداوند فریاد فرزندانش را می شنود و در زمان بندی خود و بر اساس برنامه کاملش به داد آنها می رسد. «مشكلات انسانِ خوب زياد است، اما خداوند او را از همهٔ مشكلاتش می‌رهاند» (مزامیر فصل 34 آیه 19). برنامه های خداوند همیشه به نفع فرزندانش است، به آنها کمک می کند و آسیبی به ایشان نمی رساند (ارمیا فصل 29 آیه 11).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه زمان بندی خداوند را تشخیص دهم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries