settings icon
share icon
سوال

چگونه برنامه خدا را تشخیص دهم؟

جواب


اکثر مسیحیان مایلند برنامه خدا در زندگی خود را بدانند. با وجود این، پرسش های فراوانی هم دارند: چگونه به برنامه خدا پی ببرم؟ از کجا مطمئن شوم؟ خوشبختانه، کتاب مقدس اصول مهم فراوانی درباره برنامه و خواست خدا بیان کرده است. خدا سعی ندارد تا برنامه خود در زندگی ما را پنهان کند؛ او از فرزندانش می خواهد خواست او را بدانند و از آن پیروی کنند.

کتاب مقدس به طور شفاف و فراوان درباره برنامه خدا برای همه ایمانداران صحبت کرده است. به عنوان مثال، اول تسالونیکیان فصل 5 آیه های 16 تا 18 از ما می خواهد، «هميشه شاد باشيد! پيوسته دعا كنيد! برای هر پيش آمدی خدا را شكر نماييد، زيرا اينست خواست خدا برای شما كه از آن عيسی مسيح هستيد.» خداوند انجام این سه کار را از هر ایمانداری در هر شرایطی می خواهد.

ما از طریق مطالعه کتاب مقدس به خواست خدا پی می بریم. کلام خدا کامل است و با مطالعه آن متوجه خواست خدا برای ما می شویم. دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 16 تا 17 می گوید، «در واقع تمام قسمتهای كتاب‌مقدس را خدا الهام فرموده است. از اين جهت، برای ما بسيار مفيد می‌باشد، زيرا كارهای راست را به ما می‌آموزد، اعمال نادرست را مورد سرزنش قرار می‌دهد و اصلاح می‌كند، و ما را به سوی زندگی خداپسندانه هدايت می‌نمايد. خدا بوسيلهٔ كلامش ما را از هر جهت آماده و مجهز می‌سازد تا به همه نيكی نماييم.»

با پیروی از دستورات خداوند می توانیم درک بهتری از خواست او داشته باشیم. رومیان فصل 12 آیه های 1 تا 2 به ما قول داده است، «ای ايمانداران عزيز، در مقابل اين لطف و رحمت خدا، التماس می‌كنم كه بدنهای خود را مانند قربانی زنده و مقدس به او تقديم كنيد، زيرا اين است قربانی كه مورد پسند اوست. شايسته است او را اينچنين عبادت و خدمت كنيد. رفتار و كردار و شيوهٔ زندگی مردم دنيا را تقليد نكنيد، بلكه بگذاريد خدا افكار و طرز فكرتان را دگرگون كند تا به انسانی جديد تبديل شويد. آنگاه قادر خواهيد شد ارادهٔ خدا را درک كرده، آنچه را كه خوب و كامل و مورد پسند اوست، كشف كنيد.» وقتی زندگی خود را به خدا اختصاص می دهیم و اصول دنیوی را کنار می گذاریم، قلب های خود را برای شنیدن صدای خدا آماده می کنیم (نگاه کنید به اول پطرس فصل 4 آیه 2).

اول تسالونیکیان فصل 4 آیه های 3 تا 7 لزوم «قربانی زنده» بودن را تایید می کند و جزئیات بیشتر درباره برنامه خدا ارائه می دهد: «زيرا اراده و خواست خدا اينست كه پاک باشيد و از هر نوع فساد جنسی خود را دور نگاه داريد. هر يک از شما بايد بتواند بر بدن خود مسلط باشد و آن را مقدس و قابل احترام نگاه دارد. نگذاريد بدنتان مانند خدانشناسان، اسير شهوات باشد. در ضمن، خواست خدا اينست كه كسی همنوع خود را فريب ندهد و زن او را تصاحب نكند، زيرا همانگونه كه قبلاً به شما گفته‌ام، خدا برای اين گونه اعمال، انسان را مجازات خواهد كرد. زيرا خدا ما را نخوانده است تا ناپاک و شهوتران باشيم، بلكه پاک و مقدس.»

با دعا کردن می توانیم به خواست خدا پی ببریم. کولسیان فصل 4 آیه 12 درباره ایمانداری به نام اپافراس صحبت می کند که، «هميشه با جديت برای شما دعا می‌كند تا كامل و استوار شويد و در هر امری اراده و خواست خدا را درک كنيد.» ایمانداران کولسیان باید خواست خدا را می شناختند و به آن عمل می کردند. به همین دلیل، اپافراس برای آنها دعا کرد. ما از طریق دعا به درک بیشتری از خواست خدا می رسیم. حتی می توانیم در دعا از خدا بخواهیم تا برنامه خودش برای دیگران را آشکار کند.

خداوند گاهی برنامه های خود را با استفاده از روش های دیگر به ما آشکار می کند مانند اوضاع و احوال یک شخص، ارتباط ها، یا حتی رویا. اما این موارد ذهنی هستند، بنابراین باید با دقت و بر اساس گفته خدا در کتاب مقدس ارزیابی شوند.

ما می توانیم به قول خدا اطمینان کنیم: «به خدا نزديک شويد، تا او نيز به شما نزديک شود» (یعقوب فصل 4 آیه 8). همینطوری که دعا می کنیم، کتاب مقدس را می خوانیم، و زندگی خداپسندانه داریم، او نیز برنامه خود را بر اساس زمان بندی خودش و به شکل قابل فهم برای ما آشکار می کند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه برنامه خدا را تشخیص دهم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries