settings icon
share icon
سوال

آیا خداوند با لذت و خوشی مخالف است؟

جواب


برخی از مردم خدا را یک رئیس سختگیر و ظالم می دانند که مخالف هر نوع خوشی و لذتی است. او برای آنها خدای امور جدی و قوانین است. اما این تصویر درست و کتاب مقدسی از خداوند نیست.

خداوند ما را با توانایی لذت بردن آفرید. چندین متن در کتاب مقدس از خوشی و لذت بردن حرف می زند (به عنوان مثال، مزامیر فصل 16 ، امثال فصل 15 آیه 13 و فصل 17 آیه 22). زیبایی خلقت و تنوع نژادی بشر، پالت خلاقانه خداوند را به ما نشان می دهد. خیلی از مردم با وقت گذراندن در بیرون از خانه و ارتباط برقرار کردن با آدم های مختلف لذت می برند، که کار خوب و درستی است. خدا می خواهد مخلوقاتش لذت ببرند و شاد باشند.

در کتاب مقدس می بینیم که خدا هم شاد است و لذت می برد. برای مثال در صفنیا فصل 3 آیه 17 گفته می شود که وجود ما برای خدا مایه شادی و سرور است. او همچنین چندین جشن و عید را در عهد قدیم بنیان گذاشته است. اگرچه این جشن ها ماهیت آموزشی دارند اما به هر حال جشن و عید هستند. کتاب مقدس از شاد بودن صحبت می کند – فیلیپیان و مزامیر دو کتابی هستند که به وفور در آنها شاهد این مطلب هستیم. عیسی مسیح می گوید، « كار دزد اينست كه بدزدد، بكشد و نابود كند؛ اما من آمده‌ام تا به شما حيات واقعی را به فراوانی عطا نمايم » (یوحنا فصل 10 آیه 10). داشتن زندگی به فراوانی یک تجربه بسیار لذت بخش است.

طراحی بدن انسان توسط خدا نشان می دهد که لذت بردن بخشی از برنامه اوست. حس چشایی و حواس دیگری مدرکی برای اثبات این موضوع هستند که خدا مخالف شادی و لذت نیست. چرا غذا مزه خوبی می دهد؟ چرا عطر گل رز بسیار خوشایند است؟ چرا ماساژ کمر لذت بخش است؟ چون طراحی و خواست خدا اینگونه بوده است. لذت و خوشی ایده خداوند برای خلقت بوده است.

گاهی اوقات تصور می کنیم وقتی مسیحیان درباره لذت و خوشی صحبت می کنند منظورشان خواندن کتاب مقدس، تفکر در آن و یا خدمت رسانی است. ما قطعا از انجام این کارها لذت می بریم اما از انجام فعالیت های دیگر هم لذت می بریم. خداوند ما را برای معاشرت و تفریح با دیگران نیز خلق کرده است. ما خلق شده ایم تا از بنده او بودن شاد باشیم، برای استعدادهایی که او به ما داده شادی کنیم و از شرکت در فعالیت هایی که او برای ما فراهم کرده لذت ببریم.

همچنین باید تفاوت بین انواع مختلف لذت در این دنیا را نیز بدانیم. ما در دنیای سقوط کرده ای زندگی می کنیم که بهترین های خدا برای ما اغلب به انحراف کشیده شده اند. اگر کاری از نظر جامعه لذت بخش باشد به این معنی نیست که برای خداوند خوشایند است (نگاه کنید به غلاطیان فصل 5 آیه های 19 تا 21، کولسیان فصل 3 آیه های 5 تا 10، اول قرنتیان فصل 6 آیه های 12 تا 17). وقتی این نوع از لذت های دنیا را بررسی می کنیم متوجه می شویم که برای ما سالم و سودمند نیستند. پسر گمشده در گناه زندگی کرد تا پولهایش تمام شد سپس به این نتیجه رسید که لذت های گناه آلود گذرا هستند (لوقا فصل 15 آیه های 11 تا 17). این لذت ها دوستان دروغینی هستند که ما را تهی و در هوس رها خواهند کرد.

درک این موضوع نیز بسیار اهمیت دارد که هدف زندگی لذت بردن نیست. هندوئیسم یک فلسفه اشتباه است. ما آفریده شده ایم تا در خداوند شاد باشیم (مزامیر فصل 37 آیه 4) و با سپاسگزاری و شادی، چیزهای خوبی که او فراهم کرده را بپذیریم. از همه مهمتر، ما برای رابطه داشتن با خدا آفریده شده ایم.

خیر، خداوند مخالف لذت و خوشی نیست. خدا مخالف لذت هایی می باشد که جایگاه او را در زندگی ما غصب می کنند. گاهی ما باید از لذت های لحظه ای چشم پوشی کنیم تا لذت و خوشی بزرگتری را در پادشاهی خدا ذخیره کنیم. نا امید نخواهیم شد. خداوند به کسانیکه در جستجوی او هستند شادی و لذت ابدی می بخشد (مزامیر فصل 16 آیه 11).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا خداوند با لذت و خوشی مخالف است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries