settings icon
share icon
سوال

بحث خدا حفره ها چیست؟

جواب


بحث «خدای حفره ها» به درکی از جهان هستی اشاره می کند که در آن هر چیزی که با علم امروز قابل توضیح است ارتباطی با خدا ندارد، بنابراین مفهوم «خدا» به وجود آمده تا چیزی را توضیح دهد که علم در توضیح آن ناتوان است. به عبارت دیگر، فقط «حفره های» موجود در علم با کار خدا قابل توضیح است، به همین دلیل به این نگرش «خدا حفره ها» گفته می شود.

منظور این است که با پیشرفت علم و توضیح فزاینده پدیده های طبیعی، نقش خدا کم رنگ تر می شود. انتقاد اصلی معمولا این است که دامنه دانشی که قبلا توسط خدا قابل توضیح بود در حال کاهش است، بنابراین باور به توضیحات ماورای طبیعی نیز با گذشت زمان باید کمتر شود.

با این وجود، دستاوردهای علمی و تکنولوژی روند بازی را تغییر داده است. با ظهور میکروسکوپ الکترونی، توانسته ایم برای اولین بار کار پیچیده سلول ها را ببینیم. چیزی که قبلا یک لکه ساده پروتوپلاسم تصور می شد حال به شکل پدیده ی بسیار پیچیده تری ظاهر شده است و حاوی اطلاعات می باشد که قبل از این حتی قابل تصور هم نبود.

اکثر مواردی که در ابتدای قرن بیستم به عنوان پرونده های حل شده کنار گذاشته شدند، امروز مشخص شده است که توضیح طبیعت گراهای آن زمان کافی نبوده است. تکنولوژی قرن بیست و یکم به سرعت در حال آشکارسازی حفره های تئوری عامه پسند تکامل می باشند. محتوای سرشار از اطلاعات پدیده های به ظاهر «ساده» در گذشته، دیگر به هیچ عنوان ساده به نظر نمی رسند. اطلاعاتی که هویت غیرمادی آنها را امروز می توان درک کرد. بنابراین، فرایندهای مادی گرا نمی توانند منابع این اطلاعات باشند.

در حقیقت، ایمان به خدا می تواند به جای حدس های ذهنی هزاران سال قبل با ارزیابی ها عینی حاصل شود . اما بسیاری از مردم آنچه را می بینند هم انکار می کنند. کتاب مقدس خطاب به این افراد می گوید: «اما از سوی ديگر، خدا خشم و غضب خود را بر تمام اشخاص گناهكار و نادرست كه از حقيقت گريزانند، نازل می‌كند. برای آنان حقيقت وجود خدا كاملاً روشن است، زيرا خدا وجدانهايشان را از اين حقيقت آگاه ساخته است. انسان از ابتدا، آسمان و زمين و چيزهايی را كه خدا آفريده، ديده است و با ديدن آنها می‌تواند به وجود خدا و قدرت ابدی او كه ناديدنی هستند پی ببرد. پس وقتی در روز داوری در حضور خدا می‌ايستد، برای بی‌ايمانی خود هيچ عذر و بهانه‌ای ندارد» (رومیان فصل 1 آیه های 18-20). بحث خدای حفره های مثالی از «سرکوب حقیقت» می باشد، چون آن چیزهایی که پدیده های طبیعی نمی تواند توضیح دهد را به خدا واگذار می کند. این عقیده برخی از مردم را به سمت این نتیجه گیری اشتباه می کشاند که خدا قادر مطلق، حاضر مطلق و در کل کسی که کتاب مقدس گواهی می دهد، نیست.

علوم طبیعی، پدیده های بسیار فراوانی مانند فضا زمان و (درنتیجه) نظم دقیق جهان، پیشرفت ها و منشاء خود حیات، منشاء سیستم های اطلاعاتی پیچیده و خاص ذاتی همه موجودات زنده را نتوانسته توضیح دهد. بنابراین از نظر منطقی نمی توان ماورای طبیعی را از جهان قابل مشاهده جدا کرد، در این صورت باز هم ثابت می شود، «در آغاز، هنگامی كه خدا آسمانها و زمين را آفريد» (پیدایش فصل 1 آیه 1).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

بحث خدا حفره ها چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries