settings icon
share icon
سوال

خدا محبت است، یعنی چه؟

جواب


در ابتدا ببینیم که کتاب مقدس چطور محبت را تعریف می کند و بعد مواردی را می بینیم که در آنها، خدا اساس و عصاره محبت است . "كسی كه محبت دارد، صبور است و مهربان؛ حسود نيست و به كسی رشک نمی‌برد؛ مغرور نيست و هيچگاه خودستايی نمی‌كند؛ به ديگران بدی نمی‌كند؛ خودخواه نيست و باعث رنجش كسی نمی‌شود. كسی كه محبت دارد، پرتوقع نيست و از ديگران انتظار بيجا ندارد؛ عصبی و زودرنج نيست و كينه به دل نمی‌گيرد؛ هرگز از بی‌انصافی و بی‌عدالتی خوشحال نمی‌شود، بلكه از پيروز شدن راستی شاد می‌گردد. كسی كه محبت دارد در هر وضعی وفادار می‌ماند، هميشه اعتماد دارد، هرگز اميدش را از دست نمی دهد و در هر شرايطی تحمل می كند... اما محبت تا ابد باقی خواهد ماند و از ميان نخواهد رفت." (اول قرنتیان فصل 13 آیه های 4 تا 8). این تعریف خدا از محبت است و چون خدا، محبت است (اول یوحنا فصل 4 آیه 8) بنابراین، شخصیت او اینگونه می باشد.

محبت (خدا) خود را به کسی تحمیل نمی کند. آنهایی که به سمت او می آیند، اینکار را تحت تاثیر محبت خدا و در پاسخ به محبت او انجام می دهند. محبت (عیسی) همیشه بدون تبعیض به همه خوبی می کرد. محبت (عیسی) طمع به دارایی دیگران نداشت، زندگی اش متواضعانه و بدون غرغر و شکایت داشت. محبت (عیسی) با وجود اینکه از همه قدرت بیشتری داشت اما برای آنچه که بود به کسی فخرفروشی نمی کرد. محبت (خدا) از پسرش درخواست نکرد تا از او اطاعت کند بلکه عیسی مسیح با اراده و میل خود، پدر آسمانی را اطاعت کرد " من آزادانه آنچه «پدر» از من می‌خواهد می‌كنم تا مردم دنيا بدانند كه من چقدر پدرم خدا را دوست دارم" (یوحنا فصل 14 آیه 31 ). محبت (عیسی) همیشه بدنبال منفعت دیگران بوده و هست.

بزرگترین توصیف محبت خدا در یوحنا فصل 3 آیه 16 به ما داده شده است. "زيرا خدا بقدری مردم جهان را دوست دارد كه يگانه فرزند خود را فرستاده است، تا هر كه به او ايمان آورد، هلاک نشود بلكه زندگی جاويد بيابد". رومیان فصل 5 آیه 8 نیز همین پیغام را به ما می رساند: "اما ببينيد خدا چقدر ما را دوست داشت كه با وجود اينكه گناهكار بوديم، مسيح را فرستاد تا در راه ما فدا شود". از این آیات متوجه می شویم که بزرگترین خواسته خدا این است که درخانه ابدی او یعنی بهشت، به او بپیوندیم. او راه رسیدن به بهشت را با پرداخت بهای گناه، برای ما فراهم کرده است. او ما را دوست دارد، چون تصمیم گرفت ما را دوست داشته باشد. محبت، می بخشد. "اما اگر گناهان خود را به او اعتراف نماييم، می‌توانيم اطمينان داشته باشيم كه او ما را می‌بخشد و از هر ناراستی پاک می‌سازد. اين كار خدا كاملاً منصفانه و درست است، زيرا عيسی مسيح برای شستن و پاک كردن گناهان ما، جان خود را فدا كرده است"(اول یوحنا فصل 1 آیه 9).

پس، این که خدا محبت است یعنی چه؟ محبت یکی از خصوصیات خداست. محبت، هسته شخصیت و وجود خدا می باشد. محبت خدا با پاکی، عدالت، راستی و یا حتی خشم او مغایر نیست. همه خصوصیات خدا در یک هماهنگی کامل هستند. هر کاری که خداوند انجام می دهد از روی عشق، عدالت و راستی است. بطور شگفت آوری، خدا به کسانی که پسرش عیسی مسیح را بعنوان نجات دهنده خود قبول می کنند، این توانایی را می دهد که با قدرت و کمک روح القدس، مانند او محبت کنند. (یوحنا فصل 1 آیه 12 ، اول یوحنا فصل 3 آیه های 1 و 23 تا 24).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

خدا محبت است، یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries