settings icon
share icon
سوال

چگونه مطمئن شوم که همه چیز تحت کنترل خداوند است؟

جواب


قبل از اینکه از تحت کنترل خداوند بودن همه چیز در همه شرایط و اوضاع زندگی اطمینان حاصل کنیم باید به چهار پرسش پاسخ دهیم: آیا واقعا همه چیز تحت کنترل خداوند است؟ او چه میزان کنترل بر امور دنیا و زندگی دارد؟ اگر کنترل کامل ندارد، پس چه چیزی یا چه کسی کنترل کامل دارد؟ چگونه اطمینان حاصل کنم که همه چیز تحت کنترل اوست و آسوده شوم؟

آیا واقعا همه چیز تحت کنترل خداوند است؟ مفهوم کنترل خداوند بر همه چیز را «حاکمیت» او می نامند. هیچ چیزی به اندازه درک قدرت خداوند، به ما در زندگی اطمینان و قدرت نمی دهد. حاکمیت خداوند یعنی کنترل کامل و مستقل او بر همه موجودات، وقایع، اوضاع و احوال جهان در هر زمانی از تاریخ. حاکمیت او به کسی بستگی ندارد، تحت تاثیر چیزی یا کسی قرار ندارد، کاملا مستقل است، خدا کاری را انجام می دهد که او را خشنود می سازد، کارها را طوری انجام می دهد که باعث رضایت او شود، خداوند کنترل کامل هر یک از ملکول های هستی را دارد، و هر اتفاقی که در دنیا می افتد یا او باعث آن شده و یا اجازه آن را داده است تا برنامه خود را پیش ببرد.

«خداوند قادر متعال قسم خورده، می‌گويد: «آنچه اراده نموده و تقدير كرده‌ام به يقين واقع خواهد شد» (اشعیا فصل 14 آیه 24). هیچ چیزی، مخصوصا در زندگی ایمانداران، اتفاقی و تصادفی نیست. او هدف همه اتفاقات را تعیین کرده است. به این معنی که سنجیده و هدفمند همه کارها را انجام می دهد. خداوند در انجام خواست خود مصمم است و هیچ چیزی یا هیچ کسی مانع آن نیست. «بتواند به شما بگويد در آينده چه رخ خواهد داد. آنچه بگويم واقع خواهد شد و هر چه اراده كنم به انجام خواهد رسيد» (اشعیا فصل 46 آیه 10). این خدای قدرتمند و هدفمند ماست که همه چیز را تحت کنترل خود دارد. این حقیقت باعث آسودگی خیال و کاهش ترس های ما می شود.

اما او چه میزان کنترل بر امور دنیا و زندگی دارد؟ حاکمیت خداوند بر تمامی مخلوقات در تضاد با فلسفه «خداباوری آزاد» قرار دارد که می گوید خدا نیز درباره آینده بیشتر از ما نمی داند، بنابراین باید مدام برنامه هایش را تغییر دهد و به کارهایی که مخلوقات گناهکارش با آزادی و اختیار انجام می دهند واکنش نشان دهد. خداوند تا اتفاقی نیفتد از آن اطلاعی ندارد. او همیشه و همواره همه چیز را مدیریت می کند. اما این تصور که خدا به همکاری، کمک و یا اراده آزاد ما نیاز دارد تا برنامه هایش را اجرا کند، او را تحت کنترل ما درمی آورد، یعنی ما خدا می شویم. این دروغ را در جای دیگری شنیده بودیم! این همان دروغ شیطان در باغ عدن است که گفت، مانند خدا می شوید (پیدایش فصل 3 آیه 5). ما فقط تا اندازه ای که خدا اجازه می دهد، اراده و اختیار داریم. «تمام مردم دنيا در برابر او هيچ شمرده می‌شوند. او در ميان قدرتهای آسمانی و در بين آدميان خاكی آنچه می‌خواهد می‌كند. هيچكس نمی‌تواند مانع او شود و يا او را مورد بازخواست قرار دهد» (دانیال فصل 4 آیه 35). اراده هیچ کسی بالاتر از حاکمیت خدا نیست.

این تصور که شیطان بر روی بخش خاصی از زندگی ما کنترل دارد و خداوند مدام برنامه هایش را اصلاح می کند تا با فریب های شیطان هماهنگ شود برای بعضی ها جذاب است. کتاب ایوب مثال بسیار خوبی برای اثبات اینکه چه کسی حاکمیت دارد و چه کسی ندارد است. شیطان نزد خدا رفت و به او گفت ایوب به تو خدمت می کند فقط برای اینکه می داند از او حمایت می کنی. بنابراین خدا اجازه داد تا او کارهای خاصی را در زندگی ایوب انجام دهد نه بیشتر (ایوب فصل 1 آیه های 6 تا 22). آیا شیطان می توانست کاری بیشتر از آنچه خدا اجازه داده بود، انجام دهد؟ خیر. شیطان و ارواح پلید همیشه سعی می کنند تا مانع اجرای برنامه های خدا بشوند، ولی آنها و اعمالشان نیز تحت کنترل خداوند است.

شیطان از عهد قدیم می دانست که برنامه خداوند برای مسیح این است که او به روی زمین بیاید، به او خیانت شود، مصلوب شود، رستاخیز کند، میلیون ها انسان را نجات دهد؛ و اگر شیطان می توانست کاری بکند که این اتفاقات نیفتد، حتما انجام داده بود. اگر فقط یکی از صدها پیشگویی درباره مسیح توسط شیطان شکست خورده بود، کل برنامه خراب می شد. همه تصمیماتی که توسط هزاران انسان دارای اختیار گرفته شد، توسط خدا برنامه ریزی شده بود تا برنامه خود را همانطوری که بود اجرا کند و شیطان هیچ کاری نتوانست کند.

عیسی مسیح «مطابق اراده و نقشه‌ای كه از پيش تعيين فرموده بود» دوباره زنده شد (اعمال رسولان فصل 2 آیه 23). هیچ اقدامی از طرف رومی ها، فریسیان؛ یهودا یا هیچکس دیگری نتوانست جلوی اجرای برنامه خدا را (که از پیش از خلقت طراحی شده بود) بگیرد. افسسیان فصل 1 می گوید ما قبل از آفرینش جهان انتخاب شده بودیم تا فرزندان او شویم. برنامه خدا این بوده است که ما را از طریق ایمان به عیسی مسیح نجات دهد. یعنی خداوند همه اتفاقات مانند شورش شیطان، گناه آدم و حوا، سقوط نژاد بشر، مرگ و مصلوب شدن عیسی مسیح – همه اینها اتفاقات به ظاهر وحشتناکی هستند- را به یکدیگر متصل کرد تا قبل از اینکه حتی خلق شویم ما را نجات دهد. خدا همه چيزها را برای خيريت كسانی به کار می‌برد كه او را دوست دارند و فرا خوانده شده‌اند تا خواست او را انجام دهند (رومیان فصل 8 آیه 28).

خداوند با قدرت نامحدود، عظمت بی نظیر خودش تحت تاثیر هیچ چیزی یا کسی قرار نمی گیرد و همه چیز تحت کنترل کامل او می باشد، او یا خودش اتفاقات را باعث می شود و یا اجازه وقوع آنها را می دهد تا اهداف خوب خود را دقیقا همانگونه که مقدر کرده بود اجرا کند.

در آخر، تنها راه اعتماد و اطمینان به حاکمیت خدا این است که او را بشناسیم. ویژگی ها و کارهایی که در گذشته انجام داده است را بدانیم، این شناخت باعث اطمینان خاطر ما می شود. دانیال فصل 11 آیه 32 می گوید، « كسانی كه از خدا پيروی می‌كنند به شدت با او مخالفت خواهند كرد.» تصور کنید که این قدرت در دستان یک خدای ناعادل و بد باشد. و یا خدایی که به ما اهمیتی نمی دهد. اما ما برای حاکمیت خداوند شادی می کنیم، چون حاکمیت او تحت تاثیر خوبی، محبت، مهربانی، دلسوزی، وفاداری و پاکی او قرار دارد.

ما نمی توانیم به کسی که نمی شناسیم اعتماد کنید، و تنها راه شناخت خدا کلام اوست. فرمول جادویی برای تبدیل ما به غول های روحانی وجود ندارد؛ دعای مرموزی هم وجود ندارد تا با سه مرتبه خواندن در روز ما را به بلوغ روحانی برساند، ایمان ما را بسازد، از ما دژهای قدرت و اطمینان بسازد. کتاب مقدس تنها منبع قدرتی است که می تواند زندگی ما را از درون و بیرون تغییر دهد. اما شناخت خداوندی که همه چیز تحت کنترل اوست نیاز به اشتیاق و تلاش روزانه دارد. اگر از کلام او بنوشیم و اجازه دهیم تا تمامی فکر و قلب ما را پر کند، حاکمیت او بر ما آشکار و روشن خواهد شد؛ و ما شاد خواهیم شد، برای اینکه خدایی که همه چیز تحت کنترل اوست و همه چیز را برای خوبی ما می خواهد را از نزدیک می شناسیم و به او اعتماد کامل داریم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه مطمئن شوم که همه چیز تحت کنترل خداوند است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries