settings icon
share icon
سوال

اینکه تثلیث شامل سه شخص است به چه معناست؟

جواب


وقتی درباره پدر، پسر و روح القدس به عنوان شخص صحبت می کنیم منظورمان این نیست که آنها انسان یا به نوعی شبیه انسان هستند. ما در مکالمات روزمره از واژه ی «شخص» برای اشاره به انسان ها استفاده می کنیم بنابراین اشاره به تثلیث با کلمه شخص می تواند کمی گیج کننده باشد و این موضوع طبیعی است.

وقتی درباره خدا صحبت می کنیم از واژه «شخص» استفاده می کنیم تا نشان دهیم که پدر، پسر و روح القدس هر یک دارای شخصیت و ویژگی هستند. به این معنی که پدر، پسر و روح القدس هر یک دارای عقل، احساسات، خواست و اراده می باشند. هر موجودی که دارای منطق، احساسات و اراده باشد را می توان یک شخص در نظر گرفت، به همین دلیل انسان ها و همچنین فرشتگان و وجود الهی اشخاص هستند. معنای «شخص» نمی تواند شامل جسمانیت و ماده باشد و دلیل آن هم ساده است چون انسان پس از مرگ نیز این خاصیت «شخص بودن» را حفظ می کند. بدن فیزیکی انسان پس از مرگ می پوسد اما خود واقعی او، «شخص» او، به بهشت یا جهنم می رود.

وقتی می گوییم خدا در سه شخص وجود دارد منظورمان این است که وجود خدا از سه منبع متمایز و مشخص که صاحب عقل، احساسات و اراده هستند تشکیل شده است. هر یک از اشخاص تثلیث نقش منحصر به فردی در خلقت و نجات بشر دارند. روح القدس منحصر به فرد است او نه پدر است نه پسر، بلکه وجودی منحصر به فرد است (او از طرف پدر و پسر آمده است، یوحنا فصل 15 آیه 26). پدر و پسر هم منحصر به فرد هستند (وقتی عیسی مسیح به درگاه پدر دعا می کرد در حال دعا به خودش نبود، لوقا فصل 23 آیه 34). هر یک از آنها خدا هستند اما «شخص» خاص خودشان می باشند. استفاده از واژه «شخص» یکی از تنها راه هایی است که در زبان انسانی برای توضیح این مفهوم به کار می رود.

هر سه شخص تثلیث یک خدای کاملا متحد و یکپارچه را تشکیل می دهند. هر سه آنها دارای یک ذات و طبیعت می باشند، همه آنها یک خدا هستند اما هر یک از این اشخاص، منحصر به فرد و مجزا می باشند. تثلیث، یعنی این حقیقت که خدا در سه شخص وجود دارد، به چند دلیل بسیار مهم است. به عنوان مثال، خدا محبت است (اول یوحنا فصل 4 آیه 8). اما در گذشته ی ابدیت، قبل از اینکه خدا هر چیز دیگری را به وجود بیاورد، آیا باز هم می توانست محبت وجود داشته باشد؟ یعنی آیا حتی قبل از اینکه کسی برای دوست داشتن وجود داشته باشد باز هم خدا محبت بود؟ چون خداوند در سه شخص مساوی با هم و ابدی در یک سطح وجود دارد پس محبت نیز وجود داشته است. محبت ابدی بین سه شخص الوهی از همان ابتدا وجود داشته و ابراز میشده است. پدر، پسر و روح القدس همواره یکدیگر را دوست داشته اند، پس محبت از همان ابتدا وجود داشته است.

با کنار گذاشتن این تصور که واژه «شخص» فقط به «شخص انسانی» اشاره می کند، بهتر می توانیم درک کنیم که خدا چگونه در سه «شخص» وجود دارد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

اینکه تثلیث شامل سه شخص است به چه معناست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries