settings icon
share icon
سوال

چرا خداوند در کتاب مقدس چنین آشکار و پیداست اما امروزه پنهان به نظر می رسد؟

جواب


ظاهر شدن خداوند به مردم، انجام معجزات آشکار و شگفت انگیز، صحبت کردن مستقیم و بسیاری از چیزهای دیگر مواردی از تعامل خداوند با انسان هستند که در کتاب مقدس به ثبت رسیده اند ولی امروزه خیلی شاهد این موارد نیستیم. چرا اینگونه است؟ چرا خداوند در زمان کتاب مقدس میل به نشان دادن و اثبات خود داشت اما امروزه به نظر پنهان و ساکت می رسد.

یکی از دلایل پنهان به نظر آمدن خداوند در دنیای امروز می تواند حقیقت ساده موجود در دنیای امروز یعنی گناه عمدی و توبه نکرده باشد. «پس زمانی كه از خداوند كمک بطلبيد او به دعای شما گوش نخواهد داد. او روی خود را از شما برخواهد گرداند، زيرا مرتكب كارهای زشت شده‌ايد» (میکاه فصل 3 آیه 4، همچنین نگاه کنید به تثنیه فصل 31 آیه 18، فصل 32 آیه 20). خشنود و راضی ساختن خدا بدون ایمان غیرممکن است (عبرانیان فصل 11 آیه 6). گاهی مردم نشانه های خداوند را نمی بینند برای اینکه از ایمان آوردن به او سرباز می زنند (نگاه کنید به مرقس فصل 6 آیه های 1 تا 6) – اگر چشمان خود را باز نکنید قادر به دیدن نخواهید بود.

خداوند به صورت تدریجی برنامه آشکار کردن خودش به بشر را تکمیل کرده است. در طی قرن هایی که با بشر ارتباط داشت از معجزات استفاده کرد و برای آشکار کردن هویت، دستورعمل ها و برنامه هایش با مردم ارتباط مستقیم برقرار کرد. در آن زمان ارتباط خداوند با بشر هم دوران سکوت وجود داشت. قدرت او آنچنان آشکار نبود و رونمایی جدیدی آماده ارائه نبود (به اول سموئیل فصل 3 آیه 1 نگاه کنید).

اولین معجزه خدا یعنی خلقت هرگز پنهان نبوده است. آفرینش اولین و مهمترین نشانه وجود خدا بوده و روشی برای آشکار کردن هویت و ویژگی های خودش به ما بوده و هست. انسان با دیدن جهان هستی می تواند به بزرگی و قدرت ابدی خداوند پی ببرد (رومیان فصل 1 آیه 20). جهان هستی اولین نشانه اعلام وجود او به بشر بوده است. «آسمان از شكوه و عظمت خدا حكايت می‌كند و صنعت دستهای او را نشان می‌دهد» (مزامیر فصل 19 آیه 1). خداوند بعد از آفرینش جهان با بشر سخن گفت تا او را با ویژگی و روش های خود آشنا کند. او اولین بار با آدم و حوا صحبت کرد، به آنها دستوراتی داد و زمانی که نافرمانی کردند ایشان را نفرین کرد. خداوند به آدم و حوا و به تمامی بشریت قول داد تا نجات دهنده ای برای نجات دادن ما از بند گناه بفرستد.

به نظر می رسد پس از انتقال خنوخ به بهشت باز هم خداوند برای مدتی پنهان شد و سکوت کرد. اما بعد با نوح صحبت کرد تا او و خانواده اش را نجات دهد و با موسی نیز ارتباط برقرار کرد تا به وسیله او قانون شریعت را به قوم خود ارائه دهد. خداوند معجزاتی انجام داد تا موسی را به عنوان پیامبر معرفی کند (خروج فصل 4 آیه 8) و اسرائیلی ها را از مصر نجات دهد. خداوند باز هم در دوره یوشع معجزاتی انجام می دهد تا قوم اسرائیل در سرزمین موعود مستقر شوند و دوباره معجزات در زمان الیاس و الیشع اتفاق می افتند تا پیامبری آنها به رسمیت شناخته شده و با بت پرستی مبارزه شود. در آن دوران دخالت مستقیم و آشکار الهی در امور بشر، نسل هایی بدون اینکه معجزه ای ببیند و یا صدایی از طرف خدا بشنوند آمدند و رفتند. خیلی ها ممکن است تعجب کنند و این سوال برایشان مطرح شود که چرا خداوند امروزه پنهان است؟ چرا خود را آشکار نمی کند؟

عیسی مسیح بعد از 400 سال سکوت خداوند آمد و معجزاتی انجام داد تا ثابت کند فرزند خداست و ایمان به او را رواج دهد (متی فصل 9 آیه 6، یوحنا فصل 10 آیه 38). بعد از رستاخیز معجزه آسای او به شاگردان قدرت شفا دادن و انجام معجزات داده شد تا مردم مطمئن شوند آنها از طرف عیسی مسیح فرستاده شده اند و به عیسی مسیح و عهد جدیدی که شاگردانش نوشتند ایمان آورند.

دلایل متعددی برای عدم صحبت کردن مستقیم خدا با بشر پس از دوران شاگردان مسیح وجود دارد و یا اینکه چرا دیگر خودش را بر بشر ظاهر نمی کند. همانطوری که بیان کردیم خداوند با بشر صحبت کرده است. سخنان او صادقانه نوشته شد و طی قرن ها به طور معجزه آسایی به ما رسیده است. نگارش کتاب مقدس تمام شده است. رونمایی تدریجی خداوند به بشر انجام شده است (مکاشفه فصل 22 آیه 18). در حال حاضر ما کتاب مقدس کامل و تکمیل شده را در اختیار داریم و نیازی به معجزات بیشتر برای تایید صحت و درستی ثابت شده آن نداریم. کلام خدا همه آن چیزی است که نیاز داریم،« در واقع تمام قسمتهای كتاب‌مقدس را خدا الهام فرموده است. از اين جهت، برای ما بسيار مفيد می‌باشد، زيرا كارهای راست را به ما می‌آموزد، اعمال نادرست را مورد سرزنش قرار می‌دهد و اصلاح می‌كند، و ما را به سوی زندگی خداپسندانه هدايت می‌نمايد » (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 16). کتاب مقدس به انسان « حكمت بخشيده تا بدانی كه دست يافتن به نجات، از راه ايمان به عيسی مسيح امكان‌پذير است» (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 15). «پس ملاحظه می‌كنيد كه ما آنچه را كه انبیا گفته‌اند، به چشم ديده و ثابت كرده‌ايم كه گفتار آنان حقيقت دارد. شما نيز اگر به نوشته‌های ايشان با دقت بيشتری توجه نماييد...» (دوم پطرس فصل 1 آیه 19). ما به چیز بیشتری نیاز نداریم و نباید در جستجوی مکاشفات خارج از کتاب مقدس باشیم.

اما آیا روح القدس با ما صحبت می کند؟ بله او تسلی بخش ما در این دنیا می باشد (یوحنا فصل 14 آیه 16). او در باطن و وجود ما فعال است و ما را کمک و راهنمایی می کند. اما باید این مطلب را بدانیم که روح القدس به ما مکاشفه جدید ارائه نمی دهد، بلکه او از طریق کلام خدا که شمشیر روح القدس است با ما صحبت می کند (افسسیان فصل 6 آیه 17). روح القدس اغلب آیه هایی از کتاب مقدس را به ذهن ما می آورد که در آن لحظه به یادآوری آنها نیاز داریم (یوحنا فصل 14 آیه 26). او ما را از گمراهی نجات می دهد تا کلام خدا را درک کنیم و به ما توان و قدرت زندگی با کلام خدا را می دهد. اما کسی نمی تواند بگوید «که روح القدس حقیقت جدیدی درباره بهشت برای او آشکار کرده است که در کتاب مقدس وجود ندارد!» این کار افزودن به کتاب مقدس (بدعت) و نهایت گستاخی است.

دلیل دیگر پنهان بودن خدا توسط حبقوق بیان شده است: «درستكاران زنده خواهند ماند زيرا به خدا ايمان دارند» (حبقوق فصل 2 آیه 4). خداوند زنجیره ای دائمی از معجزات را به بندگان خود ارائه نمی دهد و هرگز نداده است بلکه از آنها انتظار دارد تا به آنچه تا به حال برای آنها انجام داده ایمان بیاورند، کتاب مقدس را بخوانند و با ایمان زندگی کنند نه با چشم (متی فصل 16 آیه 4، یوحنا فصل 20 آیه 29، دوم قرنتیان فصل 5 آیه 7).

در آخر، حتی زمان هایی که به نظر می رسد خدا کاری انجام نمی دهد باید به خاطر داشته باشیم که او همچنان آفریننده مقتدر جهان است و به طور پیوسته در حال کار بر روی تکمیل برنامه کاملش برای بشر است. یکی از بهترین مثال ها از دست پنهان خداوند کتاب استر است که در آن هرگز نامی از او برده نشده اما قدرت دست پنهان او را به وضوح از ابتدا تا انتها می بینیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا خداوند در کتاب مقدس چنین آشکار و پیداست اما امروزه پنهان به نظر می رسد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries