settings icon
share icon
سوال

چرا خدا از طلاق متنفر است؟

جواب


اکثر نقل قول ها از احساس خداوند در مورد طلاق از ملاکی فصل 2 آیه 16 گرفته شده است. «خداوند، خدای اسرائيل می‌فرمايد: من از طلاق نفرت دارم .» اما این متن حرف بیشتری برای گفتن دارد. در آیه های 13-15 می خوانیم، « شما قربانگاه خداوند را با اشكهای خود پر می‌كنيد، زيرا ديگر خداوند هدايای شما را نمی‌پذيرد و بركتی به شما نمی‌دهد. می‌گوييد: «چرا خداوند ما را ترک كرده است؟» دليلش اينست كه شما به همسرتان كه در جوانی با وی پيوند وفاداری بسته بوديد، خيانت كرده‌ايد و خداوند كه شاهد اين پيوند بوده، خيانت شما را ديده است. خداوند شما را با يكديگر پيوند داد و شما در نظر او يک تن شديد. حال، خدا از شما چه می‌خواهد؟ او می‌خواهد كه فرزندان خداشناس داشته باشيد. پس مواظب باشيد كه به همسر خود خيانت نكنيد.»

این متن چندین مطلب را به ما می آموزد. خداوند درخواست چشمان پراز اشک شما را نمی شنود برای اینکه قانون ازدواج را زیر پا گذاشته اید. اول پطرس فصل 3 آیه 7 می گوید، «شما ای شوهران، رفتارتان با همسرانتان بايد با ملاحظه و توأم با احترام باشد، چون ايشان ظريفتر از شما هستند. در ضمن، فراموش نكنيد كه ايشان شريک زندگی روحانی و بركات الهی شما می‌باشند. بنابراين، اگر با ايشان آن گونه كه شايسته است، رفتار نكنيد، دعاهايتان مستجاب نخواهد شد.» رفتار یک مرد با همسرش تاثیر مستقیم بر روی دعاهای او دارد.

خداوند دلایل خود را برای گرامی داشتن ازدواج بیان می کند. خداوند می گوید او زن و مرد را به هم پیوند می دهد (ملاکی فصل 2 آیه 15). ازدواج ایده خداوند بود. اگر او طراح ازدواج است پس خودش هم آن را تعریف می کند. او از هر نوع انحراف از طراحی اش متنفر است. ازدواج قرارداد نیست بلکه عهد و پیمان است. طلاق کاملا مفهوم این عهد بسیار مهم الهی را نابود می کند.

کتاب مقدس معمولا برای آموزش واقعیت های روحانی از مثال استفاده می کند. وقتی ابراهیم پسر خود اسحاق را در قربانگاه به خداوند هدیه داد، تصویری از صدها سال بعد را ارائه داد که خداوند تنها پسر خود را قربانی می کند (پیدایش فصل 22 آیه 9، رومیان فصل 8 آیه 32). وقتی خداوند ریخته شدن خون قربانی را برای بخشش گناهان لازم دانست، در حال کشیدن تصویر قربانی شدن خودش بر روی صلیب بود (عبرانیان فصل 10 آیه 10).

ازدواج تصویری از عهد خداوند با فرزندانش است (عبرانیان فصل 9 آیه 15). عهد یک پیمان غیرقابل شکستن است، و خدا از ما می خواهد جدیت آن را درک کنیم. وقتی کسی که با او عهد بسته ایم را طلاق می دهیم، در واقع مفهوم الهی ازدواج را مسخره کرده ایم. کلیسا (ایمانداران به مسیح) در کتاب مقدس به عنوان «عروس مسیح» معرفی شده است (دوم قرنتیان فصل 11 آیه 2، مکاشفه فصل 19 آیه های 7-9). ما به عنوان فرزندان او از طریق عهدی که با ما بسته است با او ازدواج کرده ایم. تصویر مشابهی درباره رابطه خدا با اسرائیل در اشعیا فصل 54 آیه 5 استفاده شده است.

خداوند با بنیان گذاشتن رسم ازدواج در باغ عدن، بزرگترین شکل اتحاد بشر که تا به حال شناخته شده است را به وجود آمد (پیدایش فصل 2 آیه 24). خدا می خواهد ما پیوندی که با او از طریق نجات پیدا می کنیم را درک نماییم (اول قرنتیان فصل 6 آیه 17). وقتی یک زن و شوهر تصمیم به نقض این عهد می گیرند به تصویر عهد خدا با ما آسیب می رسانند.

ملاکی فصل 2 آیه 15 دلیل دیگری مبنی بر نفرت خدا از گناه می آورد: «او می‌خواهد كه فرزندان خداشناس داشته باشيد.» طراحی خداوند برای خانواده این است که یک زن و مرد برای همیشه به هم متعهد شوند و فرزندانی تربیت کنند که مفهوم این عهد را درک می کنند. فرزندانی که در یک خانواده سالم همراه با پدر و مادر تربیت می شوند شانس بسیار بالاتری برای ازدواج موفق دارند.

وقتی از عیسی مسیح پرسیده شد که چرا قانون موسی اجازه طلاق را صادر کرده است او پاسخ داد، « موسی چنين گفت زيرا می‌دانست شما چقدر سنگدل و بيرحم هستيد. اما اين خواست خداوند در آغاز خلقت نبود» (متی فصل 19 آیه 8). خداوند هرگز نمی خواسته که طلاق بخشی از زندگی بشر باشد؛ ما وقتی قلب های خود را سخت می کنیم و عهدی که خدا تاسیس کرده را می شکنیم او را ناراحت می کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا خدا از طلاق متنفر است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries