settings icon
share icon
سوال

حوا در کتاب مقدس چه کسی بود؟

جواب


حوا در کتاب مقدس همسر آدم است یعنی اولین بشری که خداوند آفرید. حوا مادر قائن، هابیل، شیث و بقیه پسران و دختران بود (پیدایش فصل 4 آیه های 1-2، 25؛ فصل 5 آیه 4). حوا اولین زن، اولین همسر و اولین مادر جهان بود.

حوا از کلمه عبری خاوا به معنی زندگی یا زنده می آید. او به این نام خوانده شد برای اینکه مادر همه زندگان است (پیدایش فصل 3 آیه 20). خدا به آدم اجازه داد تا ببیند که شریک و همراهی بین حیوانات برای او پیدا نمی شود و هیچ موجود دیگری شبیه او نیست سپس حوا را که همتای او بود آفرید. حوا نیز مانند آدم به شکل خدا آفریده شد (پیدایش فصل 1 آیه 27).

خداوند به آدم و حوایی که در باغ عدن زندگی می کردند فقط یک دستور داد. او خوردن از میوه درخت شناخت خوب و بد را برای آنها ممنوع کرد، و به آنها هشدار داد به محض اینکه از آن میوه بخورند خواهند مرد (پیدایش فصل 2 آیه 17). کتاب مقدس مشخص نکرده که آدم و حوا تا چه زمانی در باغ عدن زندگی کردند، اما روزی از آن روزها مار حوا را برای خوردن از میوه آن درخت وسوسه کرد (اول تیموتائوس فصل 2 آیه های 13-14)، باور عمومی این است که شیطان از مار استفاده کرد. مار شک و تردید را در ذهن حوا با این سوال به وجود آورد که آیا حقيقت دارد كه خدا شما را از خوردن ميوهٔ تمام درختان باغ منع كرده است (پیدایش فصل 3 آیه 1). سپس مار این دروغ را به حوا گفت،« مطمئن باش نخواهيد مُرد! بلكه خدا خوب می‌داند زمانی كه از ميوهٔ آن درخت بخوريد، چشمان شما باز می‌شود و مانند خدا می‌شويد و می‌توانيد خوب را از بد تشخيص دهيد» (پیدایش فصل 3 آیه های 4-5). حوا مقداری از آن میوه را خورد سپس برای آدم هم آورد و او نیز خورد. آدم و حوا به محض خوردن از آن میوه چیزهایی را درک کردند که پیش از آن برای آنها غیرقابل درک بود – چشمان آنها به دیدن خوب و بد باز شده بود. اما خدا دروغ نگفته بود، مرگ به دلیل نافرمانی آدم و حوا وارد دنیا شد.

مرگ، نژاد بشر را به دلیل فریبی که حوا خورد و انتخاب آدم در نافرمانی از خدا تحت تاثیر قرار داد. دو نفرین بر روی حوا و دخترانش قرار گرفت. اول اینکه درد زایمان او چندین برابر می شود. دوم اینکه بین مرد و زن خصومت قرار خواهد گرفت (پیدایش فصل 3 آیه 16). صحت این نفرین ها در زندگی همه زنان جهان در سرتاسر تاریخ ثابت شده است. زایمان زن بدون توجه به پیشرفت های پزشکی همچنان برای یک زن دردآور و استرس زا است. و رابطه بین زن و مرد، بدون توجه به پیشرفت و ترقی جوامع و فرهنگ ها، همچنان سرشار از کشمکش، اختلاف و دعواهای جنسیتی است.

حوا مادر همه زندگان و همچنین اولین کسی بود که این نفرین ها را تجربه کرد. با این وجود، آدم و حوا از طریق عیسی مسیح، آدم دوم، که بی گناه بود نجات خواهند یافت (رومیان فصل 5 آیه های 12-14). «همهٔ ما می‌ميريم، زيرا از نسل گناهكار آدم هستيم، چون هر جا گناه باشد، مرگ نيز وجود دارد. اما همهٔ كسانی كه از آن مسيح می‌باشند، پس از مرگبار ديگر زنده خواهند شد ... كتاب آسمانی می‌فرمايد كه به اولين انسان يعنی به آدم، بدنی طبيعی و نفسانی داده شد. اما آدم آخر، يعنی مسيح بسيار برتر است زيرا او روح حيات‌بخش می‌باشد» (اول قرنتیان فصل 15 آیه های 22، 45).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

حوا در کتاب مقدس چه کسی بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries