settings icon
share icon
سوال

دی ان ای چگونه به وجود یک خالق اشاره می کند؟

جواب


ایمانداران قرن هاست که مباحث متعددی را برای اثبات وجود خدا مطرح کرده اند. مباحث متعددی مانند گیتی شناختی، هستی شناختی و اخلاقی شکل گرفته اند و به موفقیت های قابل توجهی هم دست پیدا کرده اند. یک از این مباحث خداشناسی مربوط به طراحی می باشد. بحث طراحی، نظر طرفداران بسیار مشهوری مانند افلاطون و توماس آکویناس و غیره را به خود جلب کرده است.

موارد متعددی از بحث های طراحی درست و موثق هستند و بسیاری را قانع کرده اند، با این وجود، کشفیات اخیر در سطح سلولی دلایل بیشتری را برای طرفداران طراحی فراهم کرده است. در سال 1953، محققانی به نام های فرانسیس کریک و جیمز واتسون، ساختار مولکول دی ان ای را تشریح کردند. آنها کشف کردند که مولکول دی ان اس حامل اطلاعات ژنتیکی ای است که به شکل کد چهار حرفی وجود دارد. این اطلاعات در ترکیب چهار ماده شیمایی قرار دارند که دانشمندان آنها را با حروف A,C,T,G نام گذاری کرده اند. ترتیب این مواد شیمایی دستورعمل های لازم برای تشکیل مولکوهای پیچیده پروتئینی را فراهم می کند، که در نهایت به تشکیل ساختارهای مختلفی مانند چشم، بال و پا کمک می کند.

دکتر استیون سی مه یر می گوید، «بخش های خاصی از مولکول دی ان ای، نواحی کدگذاری نامیده می شوند و دارای ویژگی های یکسان توالی خاص یا پیچیدگی مشخص هستند که مشخص کننده کدهای نوشته شده، متن های زبانی و مولکول های پروتئین است. درست مانند حروف الفبا که با قرار گرفتن در کنار هم پیام خاصی را می رسانند، رشته های متشکل از نکلئوتیدها (A , T, G, C) در ستون مولکول دی ان ای نوشته می شوند و حاوی دستورعمل های دقیق ساخت پروتئین های درون سلول است.»

اطلاعات موجود در مولکول های دی ان ای موضوع مشخصی است، اما آیا این موضوع به خودی خود ما را به این نتیجه نمی رساند که یک طراح هوشمند در پشت پرده این اطلاعات است؟ مه یر در ادامه می گوید، «فرقی ندارد که شما به یک کتیبه هیروگرلیف نگاه می کنید یا متنی در یک کتاب یا نرم افزار کامپیوتری؛ اگر سرچشمه آن اطلاعات را دنبال کنید، همواره به یک هوش برمی خورید. بنابراین وقتی در یک رشته دی ان ای اطلاعاتی را پیدا می کنید، منطقی ترین نتیجه گیری بر اساس تجربیات متعدد این است که این اطلاعات از یک هوش سرچشمه می گیرد.»

دی ان ای های سرشار از اطلاعات این حقیقت را تایید می کنند که جهان توسط خدا طراحی و آفریده شده است. همانطوری که پولس در نامه خود به کلیسای روم می گوید، «انسان از ابتدا، آسمان و زمين و چيزهايی را كه خدا آفريده، ديده است و با ديدن آنها می‌تواند به وجود خدا و قدرت ابدی او كه ناديدنی هستند پی ببرد. پس وقتی در روز داوری در حضور خدا می‌ايستد، برای بی‌ايمانی خود هيچ عذر و بهانه‌ای ندارد» (رومیان فصل 1 آیه 20). امروز این گفته الهام شده از زمان نوشتن آن در 2000 سال پیش آشکارتر شده است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دی ان ای چگونه به وجود یک خالق اشاره می کند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries