settings icon
share icon
سوال

دیدگاه مسیحیت درباره یوگا چیست؟

جواب


یوگا در دنیای غرب برای بسیاری از مسیحیان که اطلاعی از تاریخچه آن ندارند فقط یک سری حرکات کششی برای تقویت عضلات و بهبود انعطاف پذیری بدن است. با این وجود، فلسفه پشت پرده یوگا چیزی خیلی بیشتر از بهبود سلامت جسمی یک شخص است. یوگا یک تمرین باستانی است، از سرچشمه می گیرد و باور دارد که انسان را به سمت رشد روحانی و بصیرت هدایت می کند.

کلمه یوگا به معنی «اتحاد» می باشد، و هدف آن اتصال موقتی ضمیر یک شخص با برهمن (خدای هندو) است. این خدا وجود حقیقی ندارد، بلکه یک وجود غیرشخصی روحانی است که با طبیعت و کیهان یکی می باشد. این دیدگاه همه خدایی نامیده می شود و معتقد است که همه چیز خداست و حقیقت متشکل از جهان و طبیعت است. در فلسفه یوگا همه چیز خداست، بنابراین بین انسان و خدا تفاوتی وجود ندارد.

هاتا یوگا شکلی از آن است که بر روی فیزیک بدن از طریق حالت های مختلف، تمرین تنفس، تمرکز و تفکر کار می کند. روشی است که بدن را برای تمرین های روحانی آماده می کند تا آن شخص به بینش دست پیدا کند. یوگا بر اساس عقیده ای است که می گوید انسان و خدا یکی هستند؛ چیزی شبیه خود-پرستی که خود را به شکل سطح والای روحانی نشان میدهد.

پرسش اینجاست که آیا یک مسیحی می تواند ابعاد جسمانی یوگا را فقط به عنوان روشی برای ورزش در پیش بگیرد، بدون اینکه درگیر مسائل روحانی و فسلفی آن بشود؟ یوگا از یک فسلفه کاملا ضدمسیحی سرچشمه می گیرد، و این فلسفه تغییری نکرده است. این طرز فکر به شما آموزش می دهد که به جای خدای یگانه و حقیقی بر روی خودتان تمرکز کنید. هوداران خود را تشویق می کند تا با تکیه بر ضمیر خود، به جای کلام خدا، به دنبال پاسخی برای پرسش های مشکل زندگی بروند. این روش همچنین شخص را در دام دشمن خدا قرار می دهد، دشمنی که به دنبال قربانیان خود می گردد تا آنها را از خدا دور کند (اول پطرس فصل 5 آیه 8).

ما همه کارها را فقط باید برای جلال خدا انجام دهیم (اول قرنتیان فصل 10 آیه 31)، عاقلانه این است که به حرف پولس توجه کنیم: «برادران عزيز، در خاتمه بگذاريد اين را نيز بگويم: فكرتان را بر روی هر چه راست و خوب و درست است، ثابت نگاه داريد. دربارهٔ چيزهايی فكر كنيد كه پاک و زيباست. در صفات خوب و پسنديدهٔ ديگران تأمل كنيد. دربارهٔ چيزهايی فكر كنيد كه می‌توانيد خدا را برای آنها شكر كنيد و به وجود آنها خوش باشيد» (فیلیپیان فصل 4 آیه 8). مسیحیان برای انجام یوگا باید با احتیاط پیش بروند و از خدا طلب حکمت کنند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دیدگاه مسیحیت درباره یوگا چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries