settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره زن (همسر) مسیحی چه می گوید؟

جواب


یک زن (همسر) مسیحی به عیسی مسیح ایمان دارد، اولویت های این زن متاهل در زندگی مشخص است. او زندگی خداپسندانه را در مرکز توجه خویش قرار داده و آن را در هر رابطه ای که می تواند ازدواج هم باشد در اولویت قرار می دهد. یک زن خداشناس به این نتیجه رسیده است که خشنودی و اطاعت از خدا برای او از خوشی ها و لذت های موقتی مهمتر است، و مشتاقانه به عنوان یک همسر فداکار خداوند را جلال دهد.

اولین گام یک زن (همسر) مسیحی، اطاعت و پیروی از عیسی مسیح است. همه ما تنها با قدرت روح القدس می توانیم به انسان هایی تبدیل شویم که مورد پسند خدا هستند (غلاطیان فصل 2 آیه 20، تیطوس فصل 2 آیه 12). ایمان به عیسی مسیح به عنوان تنها نجات دهنده (یوحنا فصل 3 آیه 3)، درست مانند روز ازدواج است. مسیر زندگی ما تغییر می کند (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 17). ما به جای رفتن به دنبال برنامه های خودمان، زندگی را از زاویه دید خدا خواهیم دید. این یعنی دیدگاه یک زن مسیحی در رابطه با ازدواج با دیدگاه یک زن دنیوی فرق دارد. یک زن مسیحی علاوه بر اینکه می خواهد یک همسر خوب باشد، به دنبال پیروی از خداوند نیز هست.

یک زن مسیحی بر اساس این اصل زندگی می کند: «خودخواه نباشيد و برای خودنمايی زندگی نكنيد. فروتن باشيد و ديگران را از خود بهتر بدانيد. فقط به فكر خودتان نباشيد، بلكه به كار و مسايل ديگران هم توجه نماييد» (فیلیپیان فصل 2 آیه های 3-4). پیروی از این اصل به بیشتر بحث ها و کشمکش های زناشویی پایان می دهد. از آنجایی که ما ذاتا خودخواه هستیم، باید با تکیه بر عیسی مسیح غرور خود را همراه با او مصلوب کنیم و از او کمک بخواهیم تا برای همسر خود بهترین باشیم. یک زن (همسر) باید بداند که شوهر او یک زن نیست و مانند یک زن فکر نمی کند. نیازهای شوهرش مانند نیازهای او نیست، و وظیفه اوست که آن نیازها را درک کند و در صورت امکان برطرف سازد.

افسسیان فصل 5 آیه های 22-24 به مسئله «اطاعت» پرداخته است که متاسفانه خیلی ها نتوانسته اند این موضوع را به خوبی مدیریت کنند. به زنان گفته شده که باید همانطوری که مطیع مسیح هستند از شوهران خود نیز اطاعت کنند. واژه «اطاعت و تسلیم» برای خیلی از خانم ها ناراحت کننده است، برای اینکه از آن به عنوان دستاویزی استفاده شده که با آنها مانند برده رفتار شود. جدا کردن این سه آیه از متن و به کار بردن آن در مورد زنان به ابزاری در دستان شیطان تبدیل شده است. شیطان کتاب مقدس را تحریف می کند تا اهداف پلید خود را محقق کند، و از این متن هم برای تحریف برنامه خدا در ازدواج استفاده می کند. این دستور در اصل از آیه 18 آغاز می شود که می گوید همه مسیحیان باید مطیع یکدیگر باشند. این آیه در مورد رفتار زن نسبت به شوهرش صحبت می کند، اما بعد از آن می بینیم که مسئولیت سنگینی بر عهده شوهر می گذارد، از یک مرد خواسته می شود یا بهتر بگوییم این مسئولیت بر دوش او گذاشته می شود که زن خود را مانند عشقی که مسیح به کلیسا دارد دوست داشته باشد (افسسیان فصل 5 آیه های 25-32). وقتی یک شوهر بر اساس انتظارات و دستورات خداوند عمل می کند، زن مسیحی مشکل خیلی کمی برای اطاعت از او خواهد داشت.

گرچه برخی از زنان متاهل فرزند ندارند اما اکثر زنان متاهل به هر حال مادر خواهند شد. زمانی که یک زن مادر می شود طبیعی است که توجه خود را بر روی فرزند خود قرار دهد. هماهنگ شدن با مسئولیت های جدید مادری-همسری مدتی طول خواهد کشید اما یک زن مسیحی می داند که شوهرش در اولویت است. نیازهای او همچنان مهم هستند. گاهی ممکن است دیگر انرژی و توانی در پایان یک روز خسته کننده برای او باقی نمانده تا برای شوهر خود صرف کند، اما او می تواند از خداوند کمک بگیرد و از او درخواست کند که نیروی لازم را به او بدهد تا بتواند اول یک همسر باشد و سپس یک مادر (امثال فصل 18 آیه 10، مزامیر فصل 18 آیه 2).

در سالهای آغازین زندگی یک کودک ارتباط برقرار کردن با او اهمیت بسیار زیادی دارد، و یک زن مسیحی باید عاقلانه و دور از قضاوت عجولانه با همسر خود گفتگو کند و کمک هایی که از او می خواهد را مطرح کند و همچنین به شوهرش بگوید که او چه کارهایی می تواند انجام دهد تا به نیازهایش بیشتر رسیدگی شود. زوج هایی که با هم ارتباط نزدیک و صمیمی دارند و زمان تعیین شده ای را با هم سپری می کنند به رابطه عمیق تر و محکم تری با یکدیگر می رسند و زندگی زناشویی سالم تری دارند. یک زن مسیحی این موضوع را نیز می داند که اختصاص دادن زمانی برای خودش خودخواهی نیست. او به راحتی و آزادانه با همسرش درباره نیازهای احساسی و روانی خود صحبت می کند. زنان به دلیل ترس از خودخواهی و دوری از آن، نیازهای خودشان را ابراز نمی کنند، و در آینده نزدیک دچار نارضایتی و فرسودگی روانی خواهند شد. یک زن و مادر قبل از برآورده کردن نیازهای خانواده باید مراقب خودش باشد.

زنان پرهیزکار، سختکوش و باهوش در امثال فصل 31 تحسین شده اند، این متن زمانی نوشته شده که به کمک و نقش زنان و مادران توجه خیلی کمی میشده است. زنان خداشناس باید از اینکه برخی از انتخاب ها و تصمیم های آنها در این متن توضیح داده شده خوشحال باشند

زنان در اکثر مواقع از شوهران شان می خواهند تا رهبران خوبی باشند، و برخی دیگر از این موضوع گله دارند که شوهرانشان رهبر و مدیر خوبی نیستند. درست است که خداوند از شوهران انتظار دارد تا مسئول آسایش و رفاه خانواده باشند، اما باید این موضوع را هم به یاد داشته باشیم که رهبران خوب باید پیروان خوبی هم داشته باشند. بخشی از نفرینی که خداوند بر روی حوا به دلیل گناهش قرار داد (پیدایش فصل 3 آیه 16)، شامل این مورد است که زنان به طور طبیعی تمایل دارند بر روی شوهران شان تسلط داشته باشند. بسیاری از زنان شوهران خود را به چشم پروژه های ناتمامی می بینند که باید اصلاح شوند. تلاش های یک زن برای «کمک به شوهرش» در بیشتر مواقع باعث توقف همسرش می شود مخصوصا زمانی که با نقش رهبری راحت نیست. اما این نباید بهانه ای باشد تا نقشی که خدا برای او تعیین کرده را نادیده بگیرد. یک زن مسیحی نقش خودش را می داند و به شوهرش اجازه می دهد تا نقش مدیریتی و رهبری خود را انجام دهد. ممکن است به شوهرش محترمانه پیشنهاد یا توصیه ای کند، یک مرد عاقل به توصیه او گوش می دهد، اما یک زن می داند که مسئولیت او با توصیه و مشورت تمام می شود و تصمیم نهایی را مرد می گیرد. مرد وقتی بداند که همسرش با وجود مخالفت، او را سرزنش نمی کند، تمایل بیشتری به رهبری پیدا خواهد کرد.

یکی از خطراتی که زنان مسیحی در ازدواج و نقش مادری با آن مواجه هستند این است که اجازه می دهند تا هویت شان کاملا با نقش آنها در خانواده شناخته شود، یعنی فقط به عنوان زن یا مادر شناخته شوند. آمار طلاق در بین زوج های میانسال در نقاط مختلف دنیا گواهی دهنده این الگوی مخرب است. در بسیاری از مواقع، این زن است که شوهرش را فقط به دلیل شاد نبودن رها می کند. بخشی از دلسردی او به این دلیل است که ازدواج به عنوان هدف نهایی برای دختران جوان معرفی و ستوده شده است. او از کودکی به این باور رسیده که وقتی با یک مرد خوب آشنا می شود و ازدواج می کند هدف و نقش او به عنوان یک زن محقق شده است. خیلی از کلیساها به ترویج این نوع احساس درباره ازدواج در بین زنان کمک می کنند و این سرخوردگی باعث می شود تا زنان احساس کنند که خدا آنها را فریب داده است . ازدواج با وجود اینکه کار خوب و درستی است و باعث برکت در زندگی می شود، نباید به عنوان ارزش و نهایت هدف یک زن در نظر گرفته شود. فقط خدا می تواند هدف و ارزش نهایی زن را مشخص کند، زنان (همسران) مسیحی کسانی هستند که نقش های خود را به عنوان همسر و مادر پایان هدف نهایی زندگی خود نمی دانند، بلکه آنها روش هایی را برای خدمت بهتر به خدا به کار می گیرند (اول قرنتیان فصل 10 آیه 31).

زنی که می خواهد یک همسر خداشناس و مسیحی باشد باید این سوالات را از خودش بپرسد:

1. آیا زندگی روحانی خود را در اولویت و سالم نگه می دارم؟ (متی فصل 6 آیه 33)

2. آیا با میل و اشتیاق، نقشی که خدا به عنوان شریک زندگی همسرم تعیین کرده است را می پذیرد؟ (اول قرنتیان فصل 11 آیه 3)؟

3. آیا به جای اینکه به دنبال کسی باشم که به من خدمت کند، در جستجوی فروتنی و خدمت مانند عیسی مسیح هستم (مرقس فصل 10 آیه های 44-45)؟

4. آیا قلب خود را از بت هایی مانند خرید، عشوه و دلبری، احتکار یا اعتیاد پاک کرده ام؟ (خروج فصل 20 آیه 3)

5. آیا زمان های بیکاری ام را به همسرم، خانواده ام و نجات دهنده ام اختصاص می دهم؟ (غلاطیان فصل 5 آیه 13)

6. آیا در برابر تاثیر رسانه ها، مجله ها و موسیقی هایی که در خانه جریان دارد از خانواده خود حفاظت می کنم (فیلیپیان فصل 4 آیه 8).

7. آیا خودم را از نظر روحی و جسمی برای همسرم خوشایند و جذاب نگه می دارم؟ (امثال فصل 27 آیه 15، فصل 31 آیه 30)

8. آیا لباس، آرایش و ظاهر من نشان دهنده احترام به بدنم، همسرم و عیسی مسیح می باشد؟ (اول پطرس فصل 3 آیه های 3-5)

9. آیا حرف های زشت (فحش، بی تربیتی، لطیفه های مبتذل) را دیگر به زبان نمی آورم تا گفتارم خوشایند و دلپذیر شود؟ (کولسیان فصل 4 آیه 6)

10. آیا در مدیریت امور مالی خانه هوشیار و عاقل هستم؟ (امثال فصل 31 آیه 16)

11. آیا به جایگاه شوهرم احترام می گذارم و یا فقط زمانی احترام می گذارم که فکر می کنم لیاقتش را دارد؟ (افسسیان فصل 5 آیه 33)

12. آیا از خانه و بچه ها به خوبی مراقبت می کنم؟ (امثال فصل 31 آیه های 27-28)

13. آیا با فاش نکردن موضوعات زناشویی برای دیگران یا عدم استفاده از ضعف های همسرم بر ضد او، از او حمایت می کند؟ (امثال فصل 31 آیه 11)

14. آیا همچنان از لذت ها و برکاتی که خداوند به من داده است، لذت می برم و از آنها استفاده می کنم؟ (دوم تیموتائوس فصل 1 آیه 6)

15. آیا برای تبدیل شدن به یک همسر ، مادر و ایماندار خداشناس به قدرت روح القدس تکیه می کنم یا خودم؟ (غلاطیان فصل 5 آیه 25).

عیسی مسیح بهای گناهان ما را پرداخت کرد (کولسیان فصل 2 آیه 14)، بنابراین هرکسی که بخواهد می تواند پرهیزکار شود. پرهیزکاری به هوش، تحصیلات یا دین بستگی ندارد. همچنین از دسترس کسانی که گذشته گناه آلود داشته اند، طلاق گرفته اند یا در زندان بوده اند نیز دور نیست. ما به عنوان پیروان عیسی مسیح باید سعی کنیم درهر نقشی که داریم پرهیزکار باشیم، چون این یک دستور است (اول پطرس فصل 1 آیه 16)؛ وما می خواهیم بیشتر به شباهت عیسی مسیح درآییم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره زن (همسر) مسیحی چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries