settings icon
share icon
سوال

دیدگاه مسیحیت درباره شور عشق (احساس عاشقانه) چیست؟

جواب


در این مقاله، اصطلاح شور عشق (رابطه عاشقانه) به هیجان عاطفی یا کششی که یک شخص یا موقعیت خاص در یک شخص دیگر ایجاد می کند، گفته می شود. شور عشق مبحث پرطرفداری در فرهنگ ما است. موسیقی، فیلم ها، نمایشنامه ها، و کتاب ها از کشش این شور عشق در وجود ما صحبت می کنند . آیا شور عشق، از دیدگاه مسیحیت، خوب، بد یا چیزی بین این دو است؟

کتاب مقدس، نامه عاشقانه خدا به انسان نامیده می شود. گرچه شامل تصاویر خشن و هشدار خداوند درباره داوری است، اما حاوی تصویر عشق بین بشر و خدا نیز هست (مزامیر فصل 42 آیه های 1-2، ارمیا فصل 31 آیه 3). عشق و شور عشق، گرچه به هم بافته شده اند، اما شبیه هم نیستند. ما می توانیم بدون عشق واقعی، شور عشق داشته باشیم، و بدون احساس شور عشق می توانیم عشق بورزیم. متونی مانند صفنیا فصل 3 آیه 17 عشق عاطفی خداوند را نشان می دهد، اما متونی مانند اول قرنتیان فصل 13 آیه های 4-8 نوعی از عشق را بیان می کند که ربطی به روابط عاشقانه ندارد. عیسی مسیح می گوید، «بزرگترين محبتی كه شخص می‌تواند در حق دوستانش بكند، اين است كه جان خود را در راه ايشان فدا سازد» (یوحنا فصل 15 آیه 13). مرگ دردناک بر روی صلیب برای گناهکاران ناسپاس عاشقانه و رمانتیک نبود اما نهایت عشق را نشان داد (اول یوحنا فصل 4 آیه 9-10).

غزل غزل های سلیمان سرشار از رابطه و احساس عاشقانه بین عروس و داماد است. خداوند این کتاب را بخشی از کتاب مقدس قرار داده است، بنابراین می توان گفت که او رابطه عاشقانه را تایید می کند. شور عاشقانه در مفهوم یک رابطه پاک و متعهد می تواند آن رابطه را تقویت کند و لذت زندگی زناشویی عاشقانه را همانطوری که خدا طراحی کرده است، افزایش دهد.

با این وجود، شور و احساس عاشقانه به خودی خود می تواند مخرب باشد. اکثر احساس های عاشقانه با حس «عاشق شدن» آغاز می شوند که می توانند سرمست کننده باشد. وقتی به اصطلاح «عاشق می شویم» سیلی از ترشحات شیمیایی در مغز جاری می شود، حالتی مانند استفاده از مواد مخدر. مغز غرق در آدرنالین، دوپامین و سروتونین (هورمون هایی که احساس خوبی به ما می دهند) می شود، که در ما تمایل به بازگشت به منبع آن احساس را ایجاد می کند. اما، به دلیل واکنش مغز، شور عشق می تواند به اعتیاد تبدیل شود. لذت بردن از داستان های عاشقانه، فیلم های عاشقانه، یا مجموعه های تلویزیونی با زمینه رابطه جنسی ما را به سمت انتظارات غیرواقع بینانه در روابط زندگی واقعی می کشاند.

محققان می گویند که مغز انسان می تواند چنین شور و هیجان عاشقانه ای را برای مدت حداکثر دو سال نگه دارد. یک زوج، در حالت ایده آل، در این مدت زمان می توانند روی عشق و تعهد به هم کار کرده و ریشه های عشق را عمیق تر کنند، و زمانیکه که شدت احساسات «عاشق شدن» کاهش پیدا می کند، عشق عمیق تری جای آن را می گیرد. اما برای کسانی که به شور عشق اعتیاد دارند، این حس یعنی اینکه زمان پیدا کردن فرد جدیدی فرا رسیده که دوباره همان رضایتمندی و خشنودی ایجاد شود. برخی از مردم با بیماری «اعتیاد رابطه» درگیر هستند، این افراد به نوعی از احساسات معتاد می باشند که فرایند «عاشق شدن» آن را تولید می کند. به همین دلیل، تلاش می کنند تا آن حس را دوباره و دوباره بسازند.

با توجه به توضیحات عنوان شده، می بینیم که عشق و شور عشق (احساسات عاشقانه، هیجان عشق) الزاما یکی نیستند. کتاب مقدس نمونه هایی از عشق رمانتیک بین زوج ها و نتایج آن را برای ما بازگو کرده است. پیدایش فصل 29 داستان عاشق شدن یعقوب و راحیل را بیان می کند. او حاضر شد هفت سال برای پدر راحیل کار کند تا بتواند با راحیل ازدواج کند. آیه 20 می گوید، «ولی به قدری راحيل را دوست می‌داشت كه اين سالها در نظرش چند روز آمد. » گرچه داستان یعقوب شامل فریب، غم و رنج و ناامیدی بود، اما کتاب مقدس حس عاشقانه او برای راحیل را محکوم نمی کند. از طرف دیگر، سامسون به شور عشق اجازه داد تا بر او مسلط شود، به همین جهت به دردسر افتاد. داوران فصل 14 آغاز سقوط سامسون را توضیح می دهد که چگونه شور عشق تصمیمات او را به جای پیروی از خدا تحت کنترل خودش درآورد.

تاثیرات شور عشق می تواند منفی یا مثبت باشد، بستگی دارد که ما به آن احساسات اجازه حکمرانی در زندگی را بدهیم یا نه. با پیروی از احساسات، امکان دارد که به دردسر اخلاقی و مشکلات در زندگی زناشویی دچار شویم. ارمیا فصل 17 آیه 9 می گوید، «هيچ چيز مانند دل انسان فريبكار و شرور نيست؛ كيست كه از آنچه در آن می‌گذرد آگاه باشد؟» توصیه معروف «برو دنبال قلبت» بسیار خطرناک است. وقتی به دنبال رضایت قلب خودمان می رویم به راحتی در معرض فریب، گناه و پشیمانی قرار می گیریم. به جای اینکه به دنبال شور عاشقانه باشیم باید به روح القدس اجازه رهبری در روابط خود را بدهیم. دنبال عشق بودن کار عاقلانه ای است (اول قرنتیان فصل 14 آیه 1). بنابراین، وقتی کسی دل ما را می رباید و ما را در فرایند عشق ورزیدن به خودش قرار میدهد، خداوند می تواند شور و احساس عاشقانه را به ما هدیه دهد (یعقوب فصل 1 آیه 17).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دیدگاه مسیحیت درباره شور عشق (احساس عاشقانه) چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries