settings icon
share icon
سوال

یک مسیحی چه دیدگاهی باید نسبت به داروهای نسخه ای داشته باشد؟

جواب


بسیاری از مسیحیان در تصمیم گیری برای انجام درمان های پزشکی و استفاده از داروهای نسخه ای دچار مشکل هستند. کتاب مقدس مطلب خاصی در این مورد بیان نکرده است، اما اگر هدف داروهای نسخه ای را بررسی کنیم می توانیم به یک راه حل ایده آل برای استفاده از آنها بر اساس اصول کتاب مقدسی برسیم. کتاب مقدس به ما می گوید دلیل بیماری، ناخوشی و مرگ وجود گناه در این دنیا است. بیشتر ماموریت زمینی عیسی مسیح به مبارزه با لعنت گناه سپری شد، او هرجایی که می رفت مردم را شفا می داد (نگاه کنید به متی فصل 15 آیه 31). عیسی مسیح منعکس کننده جلال خدا است (عبرانیان فصل 1 آیه 3)، عشق الهی را با شفا دادن به ما نشان داد و هویت خود را به عنوان طبیب اعظم که روزی همه خلقت را احیا خواهد کرد به ما آشکار کرد (رومیان فصل 8 آیه های 18-25).

بنابراین خدمات عیسی مسیح به ما نشان می دهد که به دنبال شفا و بهبودی رفتن نه تنها کار اشتباهی نیست بلکه کار بسیار درستی نیز هست. لوقا نویسنده کتاب های لوقا و اعمال رسولان، پزشک بود (کولسیان فصل 4 آیه 14). دکتر لوقا ممکن است که نسخه های شبیه آنچه امروزه می بینیم را صادر نکرده باشد اما در کار طبابت مردم و استفاده از داروها و روش های درمانی آن روزگار فعال بود.

مردم در روزگار قبل از نسخه های دارویی به روش های دیگری درد خود را درمان می کردند. الکل در امثال فصل 31 آیه های 6-7 به عنوان ماده ای عنوان شده که به افراد به شدت بیمار و کسانی که رنج می بردند، داده می شد. پولس در اول تیموتائوس فصل 5 آیه 23 نیز به تیموتائوس پیشنهاد می کند تا برای ناراحتی معده اش کمی شراب بنوشد. از آنجایی که داروهای دیگری هنوز درست نشده بودند، نوشیدنی های تخمیر شده برای درمان درد و رنج مورد استفاده قرار می گرفتند و کتاب مقدس استفاده از چنین داروهای ضد دردی را تصدیق می کند.

همچنین باید یادآوری کنیم که اکثر داروهای نسخه ای از عناصر موجود در طبیعت ساخته شده اند. به عنوان مثال، پزشکان امروزی آموکسیل تجویز می کند، اما این آنتی بیوتیک از کجا آمده است؟ از ماده ای می آید که توسط قارچ آبی-سبز رنگی پنیسیلیوم نوتاتوم تولید می شود. این قارچ از کجا آمده است؟ خدا آن را درست کرده است. بنابراین می توانیم بگوییم که خدا قارچ پنیسیلین را درست کرد و به آن خاصیت مفید کشنده باکتری های عفونت زا را داد. سپس به انسان اجازه کشف این ویژگی، جدا کردن عنصر مورد نیاز و تصفیه آن برای استفاده در بدن انسان را داد. آیا استفاده از خلقت خدا برای بهبود سلامتی انسان کار اشتباهی است؟ به هیچ عنوان. در واقع، چنین کشفیاتی او را جلال می دهد.

همه این موارد ذکر شده به ما در استفاده از داروهای نسخه ای کمک می کند. مراجعه به پزشک برای درمان بیماری هیچ ایرادی ندارد. استفاده از داروهای تجویز پزشک و مصرف آنها بر اساس دستور پزشک هیچ ایرادی ندارد. آیا داروهای نسخه ای خطرات و عوارض جانبی دارند؟ بله البته، پزشکان و داروسازان خطرات جانبی آنها را توضیح می دهند. آیا امکان سوء استفاده، مصرف بیش از اندازه، یا ایجاد عادت های ناخواسته وجود دارد؟ بله، اما فرزندان خدا هرگز نباید به چیزی اعتیاد پیدا کنند (نگاه کنید به اول قرنتیان فصل 6 آیه 12 این اصل در مفهومی متفاوت در این آیه توضیح داده شده است).

در آخر، مصرف داروهای نسخه ای توسط یک مسیحی مسئله ای بین او و خداوند می باشد. کتاب مقدس دستوری مبنی بر استفاده از درمان های پزشکی نداده است، ولی قطعا آن را ممنوع هم نکرده است. فرزند خدا باید با بدن خود مانند معبد روح القدس رفتار کند (اول قرنتیان فصل 6 آیه های 19-20). این یعنی باید در فکر درمان های پیشگیرانه، رژیم غذایی سالم و ورزش مناسب باشند؛ و همچنین به این معنی است که از حکمت الهی اعطا شده به محققان و پزشکان استفاده کنند. ما می دانیم و درک می کنیم که خداشفا دهنده است، فرقی نمی کند که او از چه طریقی ما را شفا میدهد، در هر حال جلال و بزرگی برای اوست.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

یک مسیحی چه دیدگاهی باید نسبت به داروهای نسخه ای داشته باشد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries