settings icon
share icon
سوال

آیا یک مسیحی می تواند برای کسب مقام سیاسی تلاش کند؟

جواب


تلاش یک مسیحی برای کسب مقام سیاسی مسئله ای است که واکنش های تند و شدیدی را به وجود می آورد. در کتاب مقدس به این مسئله مستقیما پرداخته نشده است. اما اصولی در مسیحیت وجود دارد که به تصمیم گیری درباره کسب مقام سیاسی مرتبط است. هرکسی که به دنبال جایگاه سیاسی است باید این اصول را همراه با دعا در نظر بگیرد و به دنبال خواست خدا برای زندگی خود باشد.

مسلما در کشورهای آزاد مقامات سیاسی توسط شهروندان انتخاب می شوند. اما مسیحیان در بسیاری از کشورها مورد آزار و اذیت و ظلم واقع می شوند، زیر دست آن حکومت ها رنج می کشند و قدرتی برای تغییر حکومتی که از آنها نفرت دارد و صدای آنها را خفه می کند، ندارند. این ایمانداران انجیل عیسی مسیح را به قیمت جان خود بشارت می دهند. در برخی کشورهای دیگر، مسیحیان آزادی بیان دارند و می توانند بدون ترس از جان خود و عزیزانشان، رهبران خود را انتخاب کنند.

رهبرانی که انتخاب می کنیم تاثیر بسیار زیادی بر روی آزادی های ما دارند. آنها می توانند به حقوق شهروندی احترام بگذارند و اجازه دهند تا پیام انجیل بشارت داده شود و یا برعکس، آن حقوق را محدود کنند. آنها می توانند ملت خود را به سمت راستی و درستی یا به سمت بدبختی و ویرانی هدایت کنند. بدیهی است که هر اندازه مسیحیان متعهد بیشتری در سمت های دولتی – پایین یا بالا- وجود داشته باشد، از آزادی های دینی بیشتری در جامعه محافظت خواهد شد. مسیحیان سیاستمدار می توانند تاثیر زیادی بر روی تغییرات فرهنگی لازم در جامعه داشته باشند. به عنوان مثال می توان از ویلیام ویلبرفورس، سیاست مدار انگلیسی قرن نوزدهم نام برد که دهه های متوالی برای پایان دادن به تجارت منفور بردگان که در آن روزگار رونق یافته بود، تلاش کرد. کمپین او در نهایت به پیروزی رسید و امروزه به عنوان یک مسیحی متعهد به اصول مسیحیت از او تمجید می شود.

در عین حال، یک مثل قدیمی می گوید: «سیاست یک تجارت کثیف است.» سیاست مداران، حتی کسانی که بهترین انگیزه ها و اهداف را دارند، در خطر فساد توسط سیستم قدرت قرار دارند. کسانی که سمت های سیاسی – مخصوصا رتبه های بالا- دارند همیشه مورد لطف کسانی واقع می شوند که در پی پیشبرد برنامه های خود هستند. هرجایی که پول و قدرت در مرکز توجه باشد، حرص و طمع نیز در آن نزدیکی خواهد بود. خطر بزرگی در کمین مسیحیانی قرار دارد که در دنیای سیاست هستند، و آنها باید بسیار مراقب باشند و مادامی که در آن دنیا قرار دارند از آن دنیا نشوند. انسان شاید هیچ جایی بیشتر از مناصب سیاسی در معرض خطر«همنشین بد آدم را فاسد می کند» (اول قرنتیان فصل 15 آیه 33) قرار نگیرد.

عیسی مسیح گفت، پادشاهی او متعلق به این دنیا نیست (یوحنا فصل 18 آیه 36). پادشاهی مسیح به سیستم های سیاسی زمینی یا حکومت های ملی ارتباطی ندارد. مسیحیان جهان باید نگران دنیای روحانی باشند نه دنیای موقتی زمینی. مشارکت مسیحیان در سیاست تا زمانی ایراد ندارد که به یاد داشته باشند آنها سفیران و نمایندگان مسیح در روی زمین هستند. این وظیفه اصلی و هدف ما دعوت از دیگران برای آشتی با خدا از طریق عیسی مسیح است (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 20).

بنابراین، آیا مسیحیان می توانند در منصب های سیاسی باشند؟ برای برخی از مسیحیان قطعا پاسخ منفی است؛ و برای برخی دیگر قطعا مثبت است. این یک تصمیم شخصی می باشد و نیازمند دعا و حکمتی است که فقط خداوند می تواند و قول داده به کسانی بدهد که در جستجوی آن هستند (یعقوب فصل 1 آیه 5). مسیحیان سیاستمدار باید به یاد داشته باشند که وظایف آنها نسبت به خدا باید بالاتر از وظایف آنها نسبت به منصب سیاسی شان قرار بگیرد. پولس می گوید ما همه کارها را باید برای جلال خداوند انجام دهیم نه خودمان (اول قرنتیان فصل 10 آیه 31؛ کولسیان فصل 3 آیه 17). اگر یک مسیحی در جستجوی دستیابی به یک منصب سیاسی است باید وظایف خود را وفادارنه در راه جلال خداوند انجام دهد و اصول مسیحیت را به خطر نیندازد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا یک مسیحی می تواند برای کسب مقام سیاسی تلاش کند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries