settings icon
share icon
سوال

آیا مسیحیان می توانند در مهمانی ها (پارتی) شرکت کنند؟ کتاب مقدس درباره مهمانی (پارتی) گرفتن چه می گوید؟

جواب


پاسخ به نوع مهمانی بستگی دارد. علت محبوبیت مهمانی در میان مردم این است که آنها فرصت هایی را فراهم می آورند تا دوستان دور هم جمع شوند، با افراد جدید آشنا شوند، استراحت کنند و از همراهی با یکدیگر لذت ببرند. ما انسان ها موجوداتی اجتماعی خلق شده ایم. گروهی زندگی می کنیم، گروهی کار می کنیم، و گروهی معاشرت می کنیم. بنابراین وقتی تصمیم می گیریم به مهمانی برویم یا مهمانی بگیریم، در واقع به نیاز انسان به معاشرت، سرگرمی و استراحت پاسخ می دهیم.

همانطوری که عنوان کردیم انسان به تعامل با دیگران گرایش دارد، و برای مسیحیان نیاز به معاشرت نیز به این خواسته اضافه شده است. واژه معاشرت از لغت یونانی کوینونیا می آید و به معنی «مشارکت، همکاری، تعامل اجتماعی و ارتباط است.» معاشرت مسیحی مفهوم مهمی به نام مشارکت دارد. کتاب مقدس به ما می گوید ما فراخوانده شده ایم تا با مسیح (اول قرنتیان فصل 1 آیه 9)، با پدر (اول یوحنا فصل 1 آیه 3)، و با روح القدس (فیلیپیان فصل 2 آیه 1) معاشرت (مشارکت) داشته باشیم. یوحنا می گوید، ما ایمانداران توسط خون مسیح بر روی صلیب با یکدیگر معاشرت داریم (اول یوحنا فصل 1 آیه 7). پولس این مطلب را هم اضافه می کند که معاشرت با مسیح به معنای مشارکت در رنج او نیز هست (فیلیپیان فصل 3 آیه 10). به ما هشدار داده شده که با پلیدی معاشرت نداشته باشیم (اول قرنتیان فصل 10 آیه 20). عیسی مسیح نور است و با تاریکی سازگار نیست، بنابراین نباید بین مسیحیان و گناه معاشرتی وجود داشته باشد.

مشکل پرسش «آیا مسیحیان باید در مهمانی شرکت کنند؟» این است که مهمانی هایی که درباره آنها سوال شده است اغلب مهمانی های معاشرتی نیستند. اگر مهمانی بر روی معاشرت مسیحی تمرکز دارد حتی نیازی به پرسیدن این سوال نیست. خیر، این پرسش تقریبا همیشه درباره مهمانی هایی است که در آنها مصرف بیش از اندازه الکل، مصرف الکل توسط نوجوانان، مصرف مواد مخدر و رابطه جنسی رواج دارد. قطعا غیر مسیحیانی هستند که مهمانی های سالم می گیرند؛ اما از مهمانی هایی که شامل موارد غیر اخلاقی و غیرقانونی است باید دوری شود. ما ایمانداران باید در برابر وسوسه ایستادگی کنیم، چراکه می دانیم همنشین بد، شخص خوب را فاسد می کند (اول قرنتیان فصل 15 آیه 33).علاوه بر این، شرکت در مهمانی هایی که فعالیت های گناه آلود در آنها انجام می شود – حتی اگر ما در آنها فعالیت ها شرکت نکنیم – شهادت ما را ضعیف کرده و نام مسیح را مورد سرزنش قرار می دهد (رومیان فصل 2 آیه 24). «آنانی كه خود را از آنِ مسيح می‌دانند، بايد از اعمال نادرست كناره جويند» (دوم تیموتائوس فصل 2 آیه 19).

کسانی هم هستند که شرکت در مهمانی ها را فرصتی برای بشارت دادن درباره مسیح به غیرایماندران می بینند. ما باید علت ایمان خود را همیشه با کمال احترام توضیح دهیم (اول پطرس فصل 3 آیه 15)، اما باید این را هم در نظر بگیریم که شرکت گنندگان در مهمانی علاقه ای به شنیدن درباره انجیل داشته باشند. چنین فرصتی به ندرت در مهمانی هایی اتفاق می افتد که کارهایی مانند مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر و روابط جنسی در آن صورت می گیرد. بنابراین، با وجود اینکه مسیحیان باید از هر فرصتی برای معاشرت با دیگر ایمانداران استفاده کنند اما باید مراقب باشند که خودشان را در معرض وسوسه یا هر چیز دیگری که زندگی مسیحی و شهادت ما به مردم دنیا را به خطر می اندازد، قرار ندهند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا مسیحیان می توانند در مهمانی ها (پارتی) شرکت کنند؟ کتاب مقدس درباره مهمانی (پارتی) گرفتن چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries