settings icon
share icon
سوال

چرا یک زوج مسیحی به مشاوره ازدواج نیاز دارند؟

جواب


هر زوجی که در زندگی زناشویی به مشکل برخورده باید هر چه زودتر به مشاوره مراجعه کنند. هر ازدواجی دست انداز و پیچ و خم دارد و اگر با این مشکلات درست برخورد نشود می تواند شکاف های عمیقی به وجود آورد و پل زدن روی آن شکاف ها غیر ممکن است. یک زوج معمولا به دلیل غرور یا شرم، به موقع از مشاوره کمک نمی گیرند تا بتوانند ازدواج را حفظ کنند. آنها آنقدر منتظر می مانند تا مشکلات ضربه خود را بزنند و زندگی زناشویی را نابود کنند تا جایی که کار زیادی از دست مشاور هم بر نیاید. امثال فصل 11 آیه 14می گوید، «بدون رهبری خردمندانه، قوم در زحمت می‌افتد؛ اما وجود مشاوران زياد امنيت كشور را تضمين می‌كند.» آدم عاقل وقتی نمی تواند به تنهایی با یک نبرد بزرگ روبرو شود، به دنبال مشاور عاقل می رود.

تکرار شدن مسائل و مشکلات در زندگی زناشویی مانند علامت های جاده ای هستند که وجود خطر را به ما هشدار می دهند. برخی از این علائم عبارتند از:

1. عدم توانایی حل مشکلات به روش سالم و درست.

2. یکی از همسران بر رابطه حکمفرما می شود تا جایی که نیازهای طرف مقابل برآورده نمی شوند.

3. ناتوانی در مصالحه و توافق

4. یکی از همسران از رابطه خارج می شود تا مشکلات «حل» شود.

5. اختلال در ارتباط

6. سردرگمی درباره نقش های هر یک از دو طرف در زندگی زناشویی.

7. پورنوگرافی.

8. فریب.

9. اختلاف در مورد روش بچه داری.

10. اعتیاد

یک زوج زمانی که این علائم هشدار دهنده را تشخیص می دهند باید با یک مشاور خداشناس صحبت کنند. اما همه مشاورهایی که خودشان را مسیحی معرفی می کنند بر اساس حقایق کتاب مقدس عمل نمی کنند. دوستان و اقوام ممکن است نظرات خوبی داشته باشند اما شاید راه حل های آنها کتاب مقدسی نباشد که در این صورت، اوضاع پیچیده تر و مشکل وخیم تر می شود. انتخاب مشاور باید بر اساس دیدگاه و تبعیت او از کتاب مقدس به عنوان پایه و اساس سلامتی روانی باشد. داستان های وحشتناک زیادی از کسانی نقل شده است که به مشاور خود اعتماد کردند اما آنها گرگهایی در پوست گوسفند بودند (متی فصل 7 آیه 15) کسانی که گناه را توجیه کردند و به طرف بی گناه رابطه گفته اند که باید فراموش کند.

با چندین پرسش در دیدار اول می توان این گرگ های در پوست گوسفند را شناسایی کرد تا پول و زمان خود را هدر ندهید. زوج هایی که به دنبال مشاوره امور زناشویی هستند باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

1. مشاور کجا آموزش دیده است و از کجا مجوز گرفته است؟ دریافت مشاوره کتاب مقدسی از کسی که در برنامه مشاوره ای مسیحی آموزش دیده بسیار بهتر از مشاوری است که در یک دانشگاه یا سازمان سکولار آموزش دیده است.

2. آیا آن مشاور تخصص لازم برای پرداختن به مشکل خاص شما را دارد؟ چند سوال کلیدی مانند «نگرش شما درباره اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟» به شما کمک می کند تا ببیند که با دیدگاه او موافق هستید یا نه.

3. آیا با دیدگاه یا اعتقادات مذهبی مشاور موافق هستید؟ فرقه هایی وجود دارند که ادعای مسیحیت می کنند اما شاید از عقاید یک زوج فاصله خیلی زیادی داشته باشند و نتوانند از آن مشاوره بهره مند شوند. انتخاب مشاوری که در چارچوب اعتقادی زوج قرار دارد تاثیرگذارتر است.

هیچ تضمینی وجود ندارد که نتیجه مشاوره عالی شود اما با در نظر گرفتن این پرسش ها کمک می کند تا به نتیجه گیری بهتری برسید. خدا از طلاق متنفر است (ملاکی فصل 2 آیه 16). یک زوج در گام نخست باید از خدا بخواهند تا آنها را به سمت یک مشاور مناسب هدایت کند. ممکن است جست و جوی بیشتری لازم باشد اما پیدا کردن مشاوری که بتواند حکمت الهی را در حل مشکلات زناشویی به کار ببرد ارزش تلاش برای جستجوی بیشتر را دارد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا یک زوج مسیحی به مشاوره ازدواج نیاز دارند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries