settings icon
share icon
سوال

زندگی مسیحی چگونه باید باشد؟

جواب


زندگی یک مسیحی باید همراه با ایمان باشد. ما از راه ایمان وارد زندگی مسیحی می شویم و به همین روش هم زندگی می کنیم. وقتی زندگی مسیح را با ایمان به او و کاری که برای بخشش گناهان کرد آغاز می کنیم، به این نتیجه می رسیم که آنچه دنبال می کنیم تنها از راه ایمان بدست خواهد آمد. ما نمی توانیم با تکیه بر کارهای خودمان به بهشت دست پیدا کنیم، برای اینکه هیچوقت نمی توانیم کار کافی و لازم را برای رفتن به آنجا انجام دهیم. کسانی که تصور می کنند می توانند با تکیه بر قوانین (بایدها و نبایدها) به بهشت بروند، این اصل کتاب مقدس را انکار می کنند: «در نتيجه، روشن است كه هيچكس نمی‌تواند از راه حفظ شريعت و قوانين مذهبی، مورد قبول خدا واقع شود. يكی از انبیا نيز گفته است: «فقط كسی نجات می‌يابد كه به خدا ايمان داشته باشد» (غلاطیان فصل 3 آیه 11). فریسیان آن روزگار، عیسی مسیح را رد کردند، برای اینکه گفت کارهای خوب آنها ارزشی ندارد و تنها مسیح می تواند آنها را نجات دهد رد.

پولس در رومیان فصل 1 می گوید انجیل عیسی مسیح قدرتی است که ما را نجات می دهد؛ بر اساس پیام انجیل، هر کسی به او ایمان بیاورد زندگی ابدی نصیبش می شود. وقتی با این خبر خوش (پیام انجیل) وارد زندگی مسیحی می شویم، با شناخت هرچه بیشتر خدای نجات دهنده، ایمان ما رشد بیشتری خواهد کرد. انجیل عیسی مسیح، خداوند و این حقیقت که هر روز به او نزدیکتر می شویم را برای ما آشکار می کند. رومیان فصل 1 آیه 17 می گوید، «اين پيغام اينست كه خدا فقط در يک صورت از سر تقصيرات ما می‌گذرد و به ما شايستگی آن را می‌دهد كه به حضور او برويم؛ و آن وقتی است كه به عيسی مسيح ايمان آوريم. بلی، فقط و فقط ايمان لازم است. همانطور كه كتاب آسمانی می‌فرمايد: «فقط كسی نجات پيدا می‌كند كه به خدا ايمان داشته باشد». بنابراین خواندن و مطالعه کتاب مقدس و دعا، بخش جداناپذیر زندگی یک مسیحی است؛ دعا باعث می شود به درک و خرد بیشتری برسیم تا بتوانیم از طریق روح القدس رابطه نزدیک تری با خدا برقرار کنیم.

یک مسیحی باید در خودش بمیرد تا بتواند با ایمان زندگی کند. پولس به غلاطیان گفت، «وقتی مسيح بر روی صليب مصلوب شد، در حقيقت من نيز با او مصلوب شدم. پس ديگر من نيستم كه زندگی می‌كنم، بلكه مسيح است كه در من زندگی می‌كند! و اين زندگی واقعی كه اينک در اين بدن دارم، نتيجهٔ ايمان من به فرزند خداست كه مرا محبت نمود و خود را برای من فدا ساخت» (غلاطیان فصل 2 آیه 20). مصلوب شدن همراه عیسی مسیح یعنی اینکه طبیعت کهنه ما به صلیب میخکوب شد و ما تصمیم گرفته ایم تا یک زندگی جدید یعنی زندگی مسیحی را آغاز کنیم (دوم غلاطیان فصل 5 آیه 17). کسی که ما را دوست داشت و جانش را برای ما فدا کرد، حال درون ما زندگی می کند و ما با ایمان به او زندگی می کنیم. زندگی مسیحی یعنی که ما خواسته ها، امیال و افتخارات خود را کنار می گذاریم و منطبق بر خواسته های مسیح زندگی می کنیم. ما این کار را می توانیم فقط با تکیه بر قدرت ایمانی که او از روی لطف و بخشش به ما می دهد انجام دهیم. بخشی مهمی از زندگی مسیحی، دعا کردن برای رسیدن به این هدف است.

زندگی مسیحی یعنی اینکه در ایمان ثابت قدم باشیم و تا به آخر از آن محافظت کنیم. در عبرانیان فصل 10 آیه های 38 تا 39 به این مسئله با نقل قولی از کتاب حبقوق پرداخته شده است: « پس آنانی كه از بوسيلهٔ ايمان نجات يافته‌اند، با ايمان نيز به زندگی ادامه دهند و در هر امری به خدا توكل نمايند. زيرا اگر به عقب برگردند، خدا از ايشان خشنود نخواهد شد». خداوند از کسانی که به او متعهد می شوند ولی از ایمان خود عقب نشینی می کنند راضی نیست، برای اینکه زندگی مسیحی ما تا به ابد توسط روح القدس محافظت و تضمین شده است (افسسیان فصل 1 آیه های 13 تا 14). نویسنده عبرانیان این حقیقت را در آیه 39 تایید می کند: « ولی ما هرگز از خدا برنگشته‌ايم تا به چنان سرنوشت تلخی دچار شويم، بلكه ايمانمان را حفظ كرده‌ايم و اين ايمان، نجات جانمان را تضمين می‌كند». ایماندار واقعی کسی است که تا آخر ایماندار باقی بماند.

بنابراین کسی می تواند بگوید زندگی مسیحی دارد که به خدا ایمان داشته باشد، خدایی که ما را نجات داد، به ما قدرت داد، ما برای رفتن به بهشت مُهر و موم کرد و قدرت او تا ابد محافظ ما خواهد بود. زندگی مسیحی به طور پیوسته و مستمر همراه با رشد و تقویت است و این رشد با خواندن کتاب مقدس، دعا، و معاشرت با دیگر مسیحیان (که همین هدف را دنبال می کنند) حاصل می شود. هدف ما این است که روز به روز بیشتر شبیه مسیح شویم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

زندگی مسیحی چگونه باید باشد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries