settings icon
share icon
سوال

رهبری مسیحی چیست؟

جواب


رهبری مسیحی چیست؟ رهبر مسیحی چگونه باید باشد؟ عیسی مسیح بهترین مثال از یک رهبر مسیحی است. عیسی مسیح اعلام کرد، «من شبان خوب و دلسوزم. شبان خوب از جان خود می‌گذرد تا گوسفندان را از چنگال گرگها نجات دهد» (یوحنا فصل 10 آیه 11). توصیف کامل یک رهبر مسیحی را در این آیه می بینیم. او شبانی دلسوز برای گوسفندان خود است.

هدف عیسی مسیح از مقایسه ما با گوسفندان، گفتن سخن محبت آمیز نیست. گوسفند در حقیقت یکی از گنگ ترین حیوانات است. یک گوسفند سرگردان حتی با اینکه در محدوده گله اش قرار دارد باز هم می تواند گیج شود، بترسد، راه خود را گم کند و نتواند به گله اش بپیوندد. گوسفند در دور کردن شکارچیان گرسنه می تواند یکی از درمانده ترین مخلوقات باشد. یک گله گوسفند در صورت جاری شدن سیل می تواند غرق شود، با وجود اینکه براحتی می تواند به بلندی قابل دسترس خود بگریزد. دوست داشته باشیم یا نه، منظور عیسی مسیح از نامیدن ما به عنوان گوسفند این بود که بدون شبان، درمانده و بیچاره هستیم.

شبان چندین وظیفه در قبال گوسفندان خود دارد. هدایت کردن، غذا دادن، پرورش دادن، فراهم کردن آسایش، اصلاح کردن و حمایت کردن از وظایف اوست. شبان گله گوسفندان خداوند با زندگی پاک و خداپسندانه خودش نمادی برای تشویق ایمانداران برای پیروی از او می شود تا از روش زندگی او سرمشق بگیرند. البته که مهمترین و بالاترین سرمشق برای ما خود عیسی مسیح است. پولس این مطلب را درک کرده بود، «پس از من سرمشق بگيريد، چنانكه من نيز از مسيح سرمشق می‌گيرم» (اول قرنتیان فصل 11 آیه 1). رهبر مسیحی کسی است که از عیسی مسیح پیروی می کند و مشوق و الهام بخش دیگران برای پیروی از عیسی مسیح باشد.

یک رهبر مسیحی به گوسفندان خود خوراک نیز می دهد؛ خوراک گوسفندان او، کلام خداست. درست مانند یک چوپان که گله خود را به سرسبزترین مرتع می برد، یک رهبری مسیحی نیز از خوراکی استفاده می کند که می تواند مسیحیان قوی و پرطراوت بسازد. کتاب مقدس – نه روانشاسی یا دنیای عقل و فسلفه – تنها خوراکی است که می تواند مسیحیان سالمی را پرورش دهد. « ... زندگی فقط به خوراک نيست، بلكه به اطاعت از كلام خداوند » (تثنیه فصل 8 آیه 3).

رهبری مسیحی به گوسفندان خود آرامش داده و زخم های آنان را با مرهم عشق و محبت التیام می دهد. خداوند به عنوان شبان اعظم اسرائیل قول داد، «دنبال گوسفندان جا مانده از گله و گمشده خواهم رفت و آنها را باز خواهم آورد. دست و پا شكسته‌ها را، شكسته‌بندی خواهم كرد و بيماران را معالجه خواهم نمود» (حزقیال فصل 34 آیه 16). ما مسیحیان در دنیا امروز از زخمهای روحانی رنج می بریم، و به رهبران دلسوزی نیازمندیم که همراه با ما مشکلات را به دوش بکشند، همدردی کنند، صبور باشند، ما رابا کلام مقدس تشویق کنند، و نگرانی ها ما را به پیشگاه خداوند بیاورند.

درست مانند یک چوپان که گوسفند سرگردان را با عصای خود به سمت گله هدایت می کند، یک رهبر مسیحی نیز اگر عضوی از گله راهش را گم کرد، باید او را تصحیح و تادیب کند. او باید این کار را نه با عداوت و غرور بلکه با کمال فروتنی انجام دهد (غلاطیان فصل 6 آیه 1)، کسانیکه در جایگاه رهبری قرار دارند باید بر اساس اصول کتاب مقدس دست به اصلاح و تربیت اعضای کلیسا بزنند. تصحیح و تادیب کار خوشایندی برای اعضا یا رهبر کلیسا نیست، اما رهبری که این کار را انجام نمی دهد، عشق و محبت خود را نسبت به اعضای کلیسا خود نشان نمی دهد. « همانطور كه هر پدری پسر محبوب خود را تنبيه می‌كند تا او را اصلاح نمايد، خداوند نيز تو را تأديب و تنبيه می‌كند» (امثال فصل 3 آیه 12)، رهبر مسیحی باید در این مورد مانند خداوند باشد.

نقش نهایی یک رهبری مسیحی حفاظت و حراست است. شبانی (رهبر مسیحی) که در این مورد سهل انگاری می کند با هجوم شکارچیان به میان گله و گم شدن گوسفندان خود مواجه خواهد شد. شکارچیان کسانی هستند که گوسفندان را با استفاده از عقاید دروغین؛ قدیمی، ناکافی، مبهم و غیرقابل درک نشان دادن کتاب مقدس فریب می دهند. این دروغ ها توسط کسانی رواج داده می شوند که عیسی مسیح درباره آنها به ما هشدار داد: « از پيامبران دروغين برحذر باشيد كه در لباس ميش نزد شما می‌آيند، ولی در باطن گرگهای درنده می‌باشند » (متی فصل 7 آیه 15). رهبران ما باید از ما در برابر عقاید دروغین کسانی که ما را از حقیقت کتاب مقدس و از حقیقت عیسی مسیح به عنوان تنها نجات دهنده دور می کنند، محافظت کنند. « راه منم، راستی منم، زندگی منم. هيچكس نمی‌تواند به خدا برسد مگر به‌وسیلهٔ من » (یوحنا فصل 14 آیه 6).

در نهایت با بخشی از مقاله جان مک آرتور با عنوان «تعداد کمی از شبانان (می دانند که چگونه پاها را بشورند)» این مطلب را جمع بندی می کنیم:

«خداوند بر اساس برنامه خود، رهبری کلیسا را وظیفه ای تعیین کرده است که باید فقط با تواضع و عشق انجام شود، رهبری کلیسا یک خدمت است نه مدیریت. کسانیکه خداوند برای رهبری تعیین کرده است، نه برای پادشاهی بلکه برای بردگی فراخوانده شده اند؛ آنها تعیین نشده اند تا مانند یک سلبریتی جذاب باشند، بلکه باید خدمتگزاران زحمتکش باشند. کسانیکه وظیفه رهبری فرزندان خدا را بر عهده دارند باید خودشان نمونه ای از فداکاری، ایمان، اطاعت و فرمانبرداری باشند. عیسی مسیح با شستن پای شاگردانش، یعنی کاری که توسط پایین ترین برده و خدمتکار انجام می شود، الگوی یک رهبر را برای ما به نمایش گذاشت (یوحنا فصل 13). اگر خداوند جهان این کار را انجام داده است، پس رهبران کلیسا دیگر نباید خودشان را بزرگ و برجسته بدانند».

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

رهبری مسیحی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries