settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره پدران مسیحی چه می گوید؟

جواب


بزرگترین فرمان در کلام خدا این است که «شما بايد خداوند را با تمامی دل و جان و توانايی خود دوست بداريد» (تثنیه فصل 6 آیه 5) در آیه 2 می خوانیم «بدين ترتيب شما و پسران و نوادگانتان خداوند، خدايتان را با اطاعت از كليۀ احكامش در تمام طول زندگی خود احترام كنيد تا عمر طولانی داشته باشيد» در ادامه تثنیه فصل 6 آیه 5 می خوانیم «اين قوانينی كه امروز به شما می‌دهم بايد دايم در فكرتان باشد. آنها را به فرزندان خود بياموزيد و هميشه دربارۀ آنها صحبت كنيد خواه در خانه باشيد خواه در بيرون، خواه هنگام خواب باشد خواه اول صبح» (آیه های 6-7).

تاریخ اسرائیل نشان می دهد که پدران می بایست در تعلیم به فرزندانشان کوشا می بودند و راهها و کلام خدا را برای سلامتی و رشد روحانی به آنها تعلیم می دادند. پدری که مطیع کلام خدا بود اینکار را انجام می داد. این ما را به امثال فصل 22 آیه 6 می رساند که می گوید «بچه را در راهی كه بايد برود تربيت كن و او تا آخر عمر از آن منحرف نخواهد شد». «تربیت» اولین راهنمایی پدر و مادر به فرزند است که مانند تحصیلات ابتدایی می باشد. تربیت و آموزش برای این منظور طراحی شده تا بچه ها الگوی رفتاری درست را یاد بگیرند. آغاز تربیت اولیه بچه ها به این روش بیشترین اهمیت را دارد.

افسسیان فصل 6 آیه 4 خلاصه ای است از دستورالعمل به پدران، که هم جنبه منفی و هم جنبه مثبت آن بیان شده است. «فرزندانتان را بيش از حد سرزنش نكنيد، مبادا دلگير و عصبی شوند. ايشان را آنطور كه خداوند می‌پسندد، با محبت تربيت كنيد، و از كلام خدا ايشان را پند و نصيحت دهيد». قسمت منفی این آیه می گوید که یک پدر نباید با سختگیری، بی عدالتی، بی توجهی، و استفاده ناصحیح از اقتدارش در خانواده روحیه منفی را در فرزندانش ایجاد کند. اعمال خشونت آمیز و غیر منصفانه درمورد یک بچه فقط در قلب او بدی را رشد می دهد. کلمه «خشمگین کردن» یعنی اذیت کردن، روی نقطه ضعف دست گذاشتن، و چیزی منفی را شعله ور کردن. این بوسیله یک روحیه غلط و یا روش غلط انجام می شود – مثل سختگیری، بی انصافی، آشوب بپا کردن، خشونت، دستورات و درخواستهای ظالمانه، محدودیتهای غیر ضروری، و اصرار خودخواهانه در دیکتاتور بودن. چنین تحریکاتی نتایج برعکسی ایجاد کرده، احساسات بچه را کشته، تمایل او را برای قدوسیت کم می کند و باعث می شود که احساس کنند امکان ندارد بتوانند پدر و مادر خود را راضی کنند. پدر و مادر حکیم سعی می کنند که اطاعت را با آرامش و محبت بدست آورند.

قسمت مثبت افسسیان فصل 6 آیه 4 بطور کلی بیان شده – مثل تعلیم دادن آنها، رشد دادن آنها، و رفتارشان را با نصایح از کلام خدا برای تمام عمر شکل دادن. این یک دوره کامل تعلیم و تربیت است. کلمه «نصیحت» به معنی یادآوری اشباهات (بصورت سازنده) و وظایف بچه (مسئولیتها) به او می باشد.

پدر مسیحی در واقع وسیله ای در دست خداوند است. تمام مراحل تعلیم و تربیت باید بر اساس کلام خدا و آنچه او صلاح می داند باشد، تا اقتدار خدا اولین و دائمی ترین نقطه تماس با فکر، قلب و وجدان بچه ها باشد. یک پدر زمینی هرگز نباید خودش را بعنوان قدرت نهایی در تعیین معیار حقیقت و وظایف بداند. تنها روشی که بوسیله آن اهداف تعلیم به بهترین شکل انجام می شود این است که خدا معلم و صاحب اقتدار نهایی باشد.

مارتین لوتر گفت: «یک سیب در کنار ترکه بگذار تا وقتی بچه کارش را خوب انجام می دهد به او بدهی». تربیت باید با توجه و مراقبت و راهنمایی دائمی توام با دعا صورت گیرد. تنبیه، تربیت، و مشورت دادن از کلام خدا، هم باعث اصلاح می شود و هم تشویق که این هدف «نصیحت» است. دستورالعمل از طرف خداوند می آید، در زندگی مسیحی یاد گرفته می شود، و بوسیله پدر و مادر در خانواده برقرار می گردد – اول بوسیله پدر و همینطور با هدایت او بوسیله مادر به اجرا در می آید. تربیت مسیحی لازم است تا بچه ها با احترام به خدا، احترام به اقتدار والدین، دانش معیارهای مسیحی، و عادت به کنترل رفتار خود (پرهیزکاری) رشد کنند.

«در واقع تمام قسمت‌های كتاب مقدس را خدا الهام فرموده است. از اين جهت، برای ما بسيار مفيد می‌باشد، زيرا كارهای راست را به ما می‌آموزد، اعمال نادرست را مورد سرزنش قرار می‌دهد و اصلاح می‌كند، و ما را بسوی زندگی خداپسندانه هدايت می‌نمايد. خدا بوسيلۀ كلامش ما را از هر جهت آماده و مجهز می‌سازد تا به همه نيكی نماييم». (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 16-17). مسئولیت اولیه یک پدر این است که فرزندانش را با کلام خدا آشنا کند. راهها و روشهایی که پدران استفاده می کنند تا حقایق خدا را تعلیم دهند ممکن است متفاوت باشند. یک پدر باید برای فرزندان نمونه و مثال باشد. چیزی که فرزندان درباره خدا یا می گیرند آنها را در سرتاسر زندگی، بدون توجه به شغل آنها و یا اینکه کجا می روند، در راه درست قرار می دهد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره پدران مسیحی چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries