settings icon
share icon
سوال

تعریف کتاب مقدس از یک خانواده خوب مسیحی چیست؟

جواب


یک خانواده خوب مسیحی خانواده ای است که مطابق با اصول کتاب مقدس زندگی می کند، به این معنی که هریک از اعضا با وظیفه ای که خدا بر عهده او گذاشته آشنایی دارد و آن را انجام می دهد. نهاد خانواده را انسان ابداع نکرده است، بلکه خداوند آن را تاسیس کرد تا به خود انسان منفعت برساند. یک خانواده معمولی مسیحی از زن، شوهر، فرزندان یا فرزند خوانده تشکیل شده است. خانواده گسترده می تواند شامل بستگان نسبی یا سببی مانند پدربزرگ مادر بزرگ ها، خواهرزاده ها، عموها، عمه ها، دایی ها، خاله ها و فرزندان آنها باشد. یکی از اصول اساسی نهاد خانواده، تعهدی همیشگی است که خدا برای آنها تعیین کرده است.

وظیفه زن و شوهر، علی رغم آنچه فرهنگ امروزی جامعه می گوید، حفظ این اتحاد است. البته که ایماندار بودن اولین شرطی است که اعضای خانواده مسیحی باید داشته باشند و یک رابطه واقعی با عیسی مسیح به عنوان نجات دهنده خود برقرار کرده باشند. افسسیان فصل 5 آیه های 22-33 رهنمودهای لازم برای زنان و شوهران در یک خانواده مسیحی را بیان می کند. یک مرد باید همسر خود را همانطوری دوست داشته باشد که مسیح کلیسا را دوست داشت و زن باید به شوهر خود و جایگاه رهبری او در خانواده احترام بگذارد و مطیع او باشد. نقش رهبری مرد باید از رابطه روحانی او با خدا آغاز شود و سپس همسر و فرزندان خود را بر اساس ارزش های کتاب مقدسی رهبری کند و آنها را به سوی حقیقت کتاب مقدس سوق دهد.

از پدران خواسته شده که «فرزندانتان را بيش از حد سرزنش نكنيد، مبادا دلگير و عصبی شوند. ايشان را آن طور كه خداوند می‌پسندد، با محبت تربيت كنيد، و از كلام خدا ايشان را پند و نصيحت دهيد» (افسسیان فصل 6 آیه 4). یک مرد باید از خانواده حفاظت و حمایت کند در غیر اینصورت از یک کافر پست تر است (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 8). بنابراین مردی که هیچ تلاشی برای حمایت و حفاظت از خانواده اش نمی کند را نمی توان مسیحی نامید. البته زن هم می تواند در حمایت از خانواده به او کمک کند – امثال فصل 31 نشان می دهد که زن خداشناس این کار را انجام می دهد – با این وجود، حمایت از خانواده وظیفه اصلی او نیست بلکه وظیفه همسر اوست.

خداوند زن را برای مرد آفرید تا حامی شوهرش باشد (پیدایش فصل 2 آیه های 18-20) وفرزندآوری کند. زن و شوهر در یک خانواده مسیحی باید برای همیشه به هم وفادار بمانند. خداوند یکسان بودن ارزش زن و مرد را با این گفته که آنها را به شکل خود آفریده اعلام می کند بنابراین از نظر خدا هر دو ارزشمند هستند. البته نه به این معنی که نقش کاملا مشابهی در زندگی دارند. به طور کلی زنان برای پرورش و مراقبت از کودکان مناسب ترند و مردان توانایی بیشتری برای حمایت و حفاظت از خانواده دارند. جایگاه آنها برابر است ولی هریک نقش متفاوتی در خانواده دارند.

یک ازدواج مسیحی، که پایه و اساس خانواده مسیحی می باشد، در مورد رابطه جنسی از اصول کتاب مقدس پیروی می کند. کتاب مقدس با دیدگاه بسیاری از جوامع در مورد طلاق، زندگی مشترک بدون ازدواج و ازدواج همجنس، مخالف است و آنها را از نظر خدا غیرقابل قبول می داند. تمایل جنسی، بر اساس معیارهای کتاب مقدس، ابراز عشق و تعهد است. اما خارج از ازدواج گناه است.

دو وظیفه اساسی به عهده فرزندان یک خانواده مسیحی گذاشته شده است: اطاعت از والدین و احترام به آنها (افسسیان فصل 6 آیه های 1-3). اطاعت از پدر و مادر وظیفه فرزندان تا بزرگسالی است اما احترام به آنها یک وظیفه همیشگی است. خداوند قول داده کسانی که به والدین خود احترام می گذارند را برکت دهد.

به طور ایده آل، همه اعضای یک خانواده مسیحی متعهد به مسیح و خدمت به او هستند. وقتی زن، شوهر و فرزندان به وظایف خدادای خود عمل کنند، آرامش و صلح در خانه جریان پیدا می کند. اما اگر در یک خانواده مسیحی تعهدی به مسیح وجود نداشته باشد، مسیح سر آن خانواده نباشد، و اصول الهی که از روی عشق خداوند به ما داده شده، رعایت نشود، آن خانه و خانواده رنج خواهند برد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

تعریف کتاب مقدس از یک خانواده خوب مسیحی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries