settings icon
share icon
سوال

آیا مسیحیان باید به پزشک مراجعه کنند؟

جواب


بعضی از مسیحیان باور دارند استفاده از امکانات پزشکی نشانه ایمان کم به خداست. در جنبش سخن ایمان (Word-Faith Movement)، مشورت با پزشک اغلب بحساب کمبود ایمان گذاشته می شود که این کمبود مانعی برای شفا از طرف خداست. در گروههایی مثل کریستن ساینس «Christian Science»، کمک گرفتن از پزشک بعنوان مانعی برای استفاده از انرژی روحانیست که خدا آنرا برای درمان به ما داده است. در چنین دیدی منطق وجود ندارد. اگر ماشین شما صدمه ببیند، آیا شما صبر می کنید تا خدا معجزه کند و ماشینتان را تعمیر نماید یا اینکه آنرا به تعمیرگاه می برید؟ اگر لوله ای در منزل شما بترکد، آیا منتظر می شوید که خدا جلوی آب را بگیرد یا اینکه به یک لوله کش زنگ می زنید؟ خدا به اندازه یک مکانیک و یا یک لوله کش توانایی دارد، همانطور که قدرت دارد ما را شفا بخشد، اما با اینکه خدا می تواند معجزه انجام دهد و اینکار را انجام می دهد، اما نمی توانیم همیشه انتظار معجزه را جایگزین استفاده از کسانی کنیم که در آن زمینه تخصص دارند.

در کتاب مقدس در حدود دوازده بار به پزشکان اشاره شده است. تنها آیه ای که آنهم اگر آنرا خارج از متن بخوانیم، به ما می گوید نباید به پزشکان مراجعه کنیم در دوم تواریخ فصل 16 آیه 12 است، «درسال سی و نهم سلطنت آسا، مرضی در پاهايش ايجاد شد. گر چه مرضش شدت گرفت، ولی او حتی در بيماری خود نيز از خداوند ياری نخواست بلكه فقط به پزشكان اميد بست». موضوع این نبود که چرا آسا از پزشکان کمک گرفت، بلکه مسئله این بود که «او از خداوند یاری نخواست». حتی وقتی که به دکتر می رویم، ایمان و اعتماد نهایی ما باید بر روی خدا باشد نه بر روی پزشکان.

آیات زیادی هستند که از درمان پزشکی صحبت می کنند مثل، بستن زخم (اشعیاء فصل 1 آیه 6)، روغن (یعقوب فصل 5 آیه 14)، روغن و شراب (لوقا فصل 10 آیه 34)، برگ (حزقیال فصل 47 آیه 12)، شراب (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 23)، و بخصوص "مرهم از جلعاد" (ارمیا فصل 8 آیه 22). همچنین لوقا، نویسنده اعمال رسولان و انجیل لوقا، را «پزشک محبوب» خطاب می کند (کولسیان فصل 4 آیه 14).

مرقس فصل 5 آیه های 25-30 داستان زنی را تعریف می کند که مشکل خونریزی دائمی داشت و با اینکه پول زیادی صرف پزشکان مختلف کرده بود، دکترها نتوانسته بودند او را شفا دهند. او پیش مسیح آمد و با خود فکر می کرد که اگر فقط دستش به لباس مسیح بخورد شفا خواهد یافت. عیسی در جواب فریسیان که از او پرسیده بودند چرا وقتش را با گناهکاران می گذراند، گفت «به اين دليل كه افراد سالم احتياج به پزشک ندارند، بلكه بيماران به پزشک نياز دارند» (متی فصل 9 آیه 12). از این آیات می توان این اصول را دریافت کرد که:

1) پزشکان خدا نیستند و نباید به آنها بعنوان خدا نگاه کرد. آنها گاهی می توانند کمک کنند، اما بعضی وقتها فقط باعث خرج زیادی میشوند.

2) در کتاب مقدس استفاده از پزشکان و امکانات پزشکی منع نشده است. در حقیقت، نظر کتاب مقدس در مورد درمان پزشکی مساعد است.

3) در مشکلات جسمانی باید در جستجوی مداخله خداوند باشیم (یعقوب فصل 4 آیه 2، فصل 5 آیه 13). او قول نمی دهد که همیشه پاسخ ما را آنگونه که می خواهیم بدهد (اشعیا فصل 55 آیه های 8-9)، اما این تضمین را داریم که هرآنچه او انجام می دهد از روی عشق و محبت است و به نفع ما می باشد (مزامیر فصل 145 آیه های 8-9).

بنابراین، آیا مسیحیان باید به پزشک مراجعه کنند؟ خداوند ما را موجوداتی هوشمند خلق کرده و به ما این توانایی را داده که بتوانیم دارو بسازیم و یاد بگیریم که چگونه بدن خود را درمان کنیم. هیچ مشکلی هم در رابطه با استفاده از این دانش برای درمان مشکلات جسمی وجود ندارد. پزشکان می توانند به عنوان هدایای خداوند به ما در نظر گرفته شوند، وسیله ای که خداوند از طریق آن ما را درمان می کند. در عین حال، اعتماد نهایی ما باید بر روی خدا باشد نه بر روی پزشکان و دارو. در همه مواردی که باید تصمیمات سخت گرفته شود، ما باید از خداوند طلب حکمت کنیم و خدا خرد و حکمت را به هر كه از او درخواست كند، عطا می کند (یعقوب فصل 1 آیه 5)

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا مسیحیان باید به پزشک مراجعه کنند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries