settings icon
share icon
سوال

آیا یک مسیحی برای پیدا کردن همسر می تواند از خدمات دوست یابی/همسریابی استفاده کند؟

جواب


کتاب مقدس به خدمات دوست یابی اشاره ای نکرده است. در حقیقت، حتی درباره قرار گذاشتن و نامزد کردن یا هر روش دیگری برای شناخت بیشتر همسر احتمالی آینده هم حرفی نزده است. در زمان کتاب مقدس، آشنایی ها (قرار گذاشتن ها) به شکل امروزی وجود نداشت. در آن زمان، والدین به زنان و مردان جوان کمک می کردند تا با هم آشنا شوند و نامزد کنند، و در اکثر مواقع خودشان برای فرزنداشان همسر پیدا می کردند. امروزه گرچه در برخی از جوامع هنوز هم خانواده ها در همسریابی فرزندان مداخله دارند اما در بسیاری دیگر از جوامع، افراد مجرد خودشان به دنبال همسر می گردند. برخی از افراد مجرد به دنبال یافتن همسر نیستند و معتقدند که خدا او را پیدا می کند و به سمت آنها می کشاند، و برخی دیگر همیشه در حال جستجو هستند، و همیشه این ترس را دارند که مبادا آن شخص مورد نظر را گم کنند. باید در این مسیر تعادل ایجاد کنیم، و بدانیم که خدا ما را دوست دارد (افسسیان فصل 3 آیه 18، اول یوحنا فصل 3 آیه های 16-18)، و بر همه شرایط، خواسته ها و نیازها تسلط دارد (مزامیر فصل 109 آیه 21، رومیان فصل 8 آیه های 38-39). خداوند از تصمیم های ما، دیگران و حتی تکنولوژی استفاده می کند تا ازدواج ها شکل بگیرند.

یک مسیحی مجرد قبل از اینکه هر یک از روش های جدید امروزی برای همسریابی و قرار گذاشتن را در نظر بگیرد باید به این نکته هم فکر کند که مبادا این کار نتیجه معکوسی داشته باشد. آیا احتمالا خیلی سخت گیری نمی کنیم؟ آیا به دنبال شاهزاده ی سوار بر اسب سفید هستیم؟ و یا با این کار احتمال یافتن کسی که خدا برای ما در نظر گرفته را کاهش نمی دهیم و یا حتی او را در نظر نگرفته ایم؟ آیا آنچنان سخت گیر نشده ایم که فراموش کردیم خدا از مسیحیان می خواهد تا فقط با مسیحیان ازدواج کنند (دوم قرنتیان فصل 6 آیه 14)، و یا کسی را در نظر گرفته ایم که درگیر یک گناه جدی و حیاتی است که می تواند ازدواج را به خطر بیندازد؟ یک مرد مسیحی باید رهبری در رابطه را به عهده بگیرد و مطمئن شود که رابطه آنها عیسی مسیح را جلال می دهد. یک زن مسیحی باید اجازه دهد تا یک مرد نقش رهبری ای که خدا برای او تعیین کرده را اجرا کند. و در آخر، ما مسیحیان باید بتوانیم روی دو پای خود بایستیم، و برای رضایت و خرسندی در زندگی به خدا تکیه کنیم نه اینکه تصور کنیم با ازدواج کاملا از زندگی راضی می شویم. وقتی این چالش ها را برطرف کردیم، می توانیم به دنبال فرد مناسب برای ازدواج بگردیم.

در این مورد هم مانند همه موارد دیگر از خدا می خواهیم تا راهنمای ما باشد. آشنایی با زن یا مرد مجرد مسیحی می تواند مشکل باشد، مخصوصا اگر اکثر دوستان ما ازدواج کرده باشند. می توانیم با عضویت در گروه مجردهای کلیسای فرصت آشنایی را برای خود فراهم کنیم. بهتر است برای انجام کاری که به آن اهمیت می دهیم داوطلب شویم یا به گروه های دیگر بپیوندیم، تا مطمئن شویم که هدف ما لذت از انجام آن فعالیت است و فقط به دلیل پیدا کردن همسر مناسب نیست. برخی از مردم ترجیح می دهند که با همسر خود از طریق دوستان، خانواده یا تصادفی در بیرون آشنا شوند. اما برخی از مردم به دلیل شغل، اندازه شهر یا نوع فعالیت هایشان با تعداد محدودی از انسان ها در ارتباط هستند. امتحان راه های دیگر آشنایی برای اینگونه افراد مناسب تر است. برخی از روش های همسریابی امروزی مانند دوست یابی اینترنتی، خدمات حرفه ای همسریابی، و دوست یابی سریع، خوبی و بدی های خاص خودشان را دارند، و همه آنها برای همه کاربرد ندارند. قبل از در نظر گرفتن این روش ها باید دعا کنیم و از خدا بخواهیم تا خواست خودش را به ما آشکار کند.

در حال حاضر، دوست یابی اینترنتی رایج ترین راه برای آشنایی مجردها با یکدیگر است. خدمات دوست یابی مسیحی و سکولار متعددی وجود دارند که به شما اجازه می دهند تا جستجوی خود را محدود به مسیحیان نمایید (لطفا توجه داشته باشید که Got Questions هیچ سایت دوست یابی مسیحی یا غیر مسیحی خاصی را تایید نمی کند).

یکی از ایرادهای اساسی دوست یابی اینترنتی این است که هرگز متوجه نخواهید شد که فرد مورد نظر درباره آنچه می گوید صادق است یا نه. نتیجه فریب ها و دروغ ها هم می تواند خنده دار باشد هم ویرانگر. بهتر است هرگز با کسی خارج از کشور ارتباط برقرار نکنید، مگر اینکه امکان بررسی پیشینه او وجود داشته باشد. برخی از این افراد سعی دارند مردان و زنانی که ملاقات می کنند را گول بزنند. مراقب اطلاعات شخصی ای که در اینترنت قرار می دهید، باشید. کار عاقلانه این است که قبل از نزدیکی بیش از اندازه عاطفی از طریق ایمیل با شخص مورد نظر ملاقات حضوری داشته باشید. ملاقات اول را همیشه در یک مکان عمومی انجام دهید و هرگز به آنها اجازه ندهید شما را با ماشین به جای دیگری که تنها خواهید بود، ببرند. قرار گذاشتن دو زوج با هم کار عاقلانه ای است، تا دوست نزدیک شما هم بتواند نظر خود راجع به این شخص کاملا غریبه را بدهد. به شم خود اعتماد کنید و اگر احساس خطر می کنید سریع به ملاقات پایان دهید. بسیاری از ازدواج های موفق مسیحی، با در نظر گرفتن همه این هشدارها، از طریق دوست یابی اینترنتی بوده اند.

خدمات همسریابی حرفه ای معمولا امن تر از دوست یابی اینترنتی است، اما طرفدار کمتری دارند و گزینه های زیادی هم ندارد. این مراکز معمولا گرانتر هستند، مراحل بیشتری دارند، و به بررسی پیش زمینه افراد نیاز دارند. اما اگر کارها در این مراکز، حرفه ای و عاقلانه پیش بروند احتمالا به یک ازدواج موفق مسیحی منتهی خواهند شد.

در خدمات آشنایی سریع، افراد به طور منظم و برنامه ریزی شده برای چند دقیقه روی یک میز با افراد مختلفی می نشینند تا یکدیگر را ارزیابی کنند. در آخر وقت هم کارتی را باز می گردانند که در آن فرد مورد نظر خود را مشخص کرده اند. زوج هایی که با هم جفت می شوند اطلاعات تماس یکدیگر را دریافت می کنند. و این روش هم اگر عاقلانه و بی خطر انجام شود می تواند به یک ازدواج موفق مسیحی منجر شود.

در همه انتخاب ها باید این نکته را فراموش نکنیم که خدا زن و مرد را به هم می رساند نه ما. ما نباید تمرکز خود را تماما بر روی پیدا کردن همسر قرار دهیم، شناخت خداوند باید اولویت باشد.

به دنبال خدا باشید، او خواسته های شما را محقق می کند (یا تغییر می دهد) (مزامیر فصل 103 آیه 5، رومیان فصل 12 آیه 2) اما با روش و در زمانی که خودش صلاح می داند (رومیان فصل 5 آیه 6، رومیان فصل 8 آیه های 26-27). آیا ما راه دیگری را ترجیح می دهیم؟ به داستان اسحاق و ربکا نگاه کنید و ببینید که چگونه خدا آنها را به هم رساند (پیدایش فصل 24). ازدواج آنها توسط خدا برنامه ریزی و کنترل شد. تک تک لحظات زندگی ما در دستان خداست (مزامیر فصل 31 آیه 15)، حتی یک لحظه از زندگی ما از دید او پنهان نمی ماند. زندگی و قلب های ما در گهواره دستان او قرار دارد، و او فرزندانش را فراموش نمی کند. اگر خداوند ازدواج را برای شما در نظر گرفته، همسر مناسب را به سمت شما می کشاند و همانطوری که قول داده در انجام نقش همسری به شما کمک خواهد کرد. در این فاصله، دنبال چیزی باشید که خدا برای زمان حال شما در نظر گرفته است. خداوند برای همه ما، مجرد یا متاهل، برنامه و هدف دارد، و تمرکز بر روی چیزی که او فعلا برای شما در نظر ندارد و در واقع برنامه آینده او برای شما است، کار بی فایده و غیرعاقلانه ای می باشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا یک مسیحی برای پیدا کردن همسر می تواند از خدمات دوست یابی/همسریابی استفاده کند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries