settings icon
share icon
سوال

یک مسیحی به چه نوع مشاغلی باید فکر کند؟

جواب


گاهی تصور می کنیم مسیحیان باید مشاغل مسیحی مانند کار در کلیسا یا خدمات فرا کلیسایی داشته باشند. مسیحیان نیز می توانند خارج از دیوارهای کلیسایی و نام مسیحی کار کنند، اما در این صورت باید خودمان را به مشاغل مفید (کمک رسان) محدود کنیم. تصور کلی این است که مسیحیان می توانند پزشک، پرستار، معلم، پرستار کودک، مددکار اجتماعی، مامور اجرای قانون یا مشاور باشند. اما کارهایی مانند تاجر، تکنیسین، مخترع، معمار، طراح مد، اخبارگو، تولید کننده تلویزیونی، موسیقی دان، هنرمند را در فهرست مشاغل مطلوب برای مسیحیان قرار نمی دهیم، چنین محدودیتی کتاب مقدسی نیست.

مسیحیان می توانند تقریبا به هر حرفه ای فکر کنند. پولس به قرنتیان می گوید، «به هر حال، هنگامی كه در اين موارد تصميمی می‌گيريد، يقين حاصل كنيد كه مطابق خواست خدا عمل می‌كنيد. ازدواج كردن يا نكردن شما، بايد طبق هدايت خدا باشد. در ضمن، شرايط و موقعيتی را كه خدا شما را در آن قرار داده است، بپذيريد. اينست دستور من برای تمام كليساها ... وقتی خدا شخصی را دعوت می‌كند تا زندگی خود را به مسيح بسپارد، لزومی ندارد كه او شرايط و موقعيت سابق خود را تغيير دهد. فرض كنيد كه شما بردهٔ كسی هستيد. لازم نيست از اين موضوع ناراحت باشيد. البته اگر فرصتی برای آزادی پيش آمد، از آن استفاده كنيد ... بنابراين، ای برادران عزيز، وقتی يک نفر به مسيح ايمان می‌آورد، در هر موقعيت و شرايطی كه هست باقی بماند، زيرا خدا در هر حالتی با اوست و او را ياری می‌كند » (اول قرنتیان فصل 7 آیه های 17، 20-21، 24). پولس از ایمانداران نمی خواهد کارهای خود را رها کنند و به بشارت دهنده یا کشیش تبدیل شوند، بلکه به آنها می گوید در کار خود بمانند و خدا را با همان شغل خدمت کنند. پولس مطلبی شبیه به این را برای کولسیان هم می نویسد، « گفتار و كردار شما، شايستهٔ نام عيسای خداوند باشد؛ و توسط او به حضور خدای پدر بياييد تا تشكرات خود را به او تقديم كنيد » (کولسیان فصل 3 آیه 17). اینکه چه کاری می کنیم خیلی موضوع بحث نیست، مهم این است که برای چه کسی کار می کنیم. زمانی که با جدیت کار می کنیم، خدا را جلال می دهیم؛ فرقی نمی کند که کشیش ، سرمایه گذار، بازیگر، مادر خانه دار، کارمند فروش یا هر شغل دیگری داشته باشیم.

انتخاب شغل می تواند کار سختی باشد. مسلما باید برای آن دعا کنیم. شما باید در جستجوی خواست خدا برای زندگی خود باشید. بررسی هدایای خاصی هم که خدا به شما داده است می تواند مفید واقع شود. او هر یک از ما را متفاوت آفریده است (اول قرنتیان فصل 12، رومیان فصل 12 آیه های 4-8)، هر یک از ما خواسته ها، استعدادها، علایق منحصر به فردی برای اهداف منحصر به فردی داریم. مشورت با کسانی که شما را به خوبی می شناسند هم مفید است. چنین افرادی می توانند مشاوران عاقلی برای شما باشند (امثال فصل 15 آیه 22) و به شما مشاوره فکری دهند. گفتگو با کسی که در حیطه کار مورد علاقه شما فعالیت دارد و یا حتی کار داوطلبانه یک روزه در آن محیط کاری می تواند بسیار مفید باشد.

مسیحیان می توانند به هر کاری مشغول شوند، به شرط اینکه حرمت خدا نگه داشته شود و از ویژگی منحصر به فردی که به هر یک از آنها داده شده، استفاده کنند. البته مشاغلی مانند روسپی گری و پرنوگرافی – که اکثرا آنها خیلی هم قانونی نیستند- در اصل نافرمانی از خدا به حساب می آیند. اما هر کاری که انجام آن نیاز به ارتکاب گناه ندارد و می تواند برای جلال خدا استفاده شود برای مسیحیان مجاز است (کولسیان فصل 3 آیه 23).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

یک مسیحی به چه نوع مشاغلی باید فکر کند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries