settings icon
share icon
سوال

یک مسیحی چه دیدگاهی باید نسبت به بدن سازی/ وزنه برداری داشته باشد؟

جواب


مسیحیان در مورد بدن سازی و وزنه برداری باید یک دید معتدل و میانه رو داشته باشند. اول تیموتائوس فصل 4 آیه 8 به ما می گوید، «تمرين و ورزش بدنی مفيد است، اما ورزش روحانی بسيار مفيدتر از آن است و تو را برای هر كاری آماده می‌سازد. پس به تمرينات روحانی بپرداز تا مسيحی بهتری باشی، چون اين تمرينات نه فقط برای اين دنيا مفيد است، بلكه برای عالم آينده نيز.» بر اساس این آیه، تناسب اندام مفید و ارزشمند است. ما موجوداتی جسمانی و روحانی هستیم، و تناسب اندام فیزیکی می تواند تاثیر انکارناپذیری بر روی معنویت یک فرد داشته باشد. از ما خواسته شده تا بدن های خود را در راه جلال خدا به کار ببریم (اول قرنتیان فصل 6 آیه 20)، تناسب اندام و شرایط خوب فیزیکی بخشی از این فراخوان است. بدن سازی قطعا می تواند بخشی از برنامه تناسب اندام یک مسیحی باشد.

اما مانند هر مورد دیگری، افراط در بدن سازی، آن را به یک بت تبدیل می کند. در نهایت، به جایی می رسیم که اضافه کردن عضلات بیشتر واقعا ارزشی ندارد. بدن سازی/ وزنه برداری می تواند به اعتیاد یا وسواس تبدیل شود. گرچه این مشکل بیشتر برای مردان پیش می آید اما می تواند زنان را هم درگیر خود کند. تلاش افراطی برای عضلات بزرگتر و قوی تر کار بیهوده ای است (اول سموئیل فصل 16 آیه 7، جامعه فصل 1 آیه 2، اول پطرس فصل 3 آیه 4). زمانی که تناسب اندام از رابطه ما با خدا مهمتر می شود، به یک بت تبدیل خواهد شد (اول یوحنا فصل 5 آیه 21).

«كارهای شما، حتی خوردن و نوشيدنتان، همه بايد برای جلال و بزرگی خدا باشد» (اول قرنتیان فصل 10 آیه 31). سوال کلیدی این است که آیا بدن سازی / وزنه برداری باعث جلال خداوند می شود؟ اگر بدن سازی را برای تناسب اندام، افزایش نیرو و در کل سلامتی انجام می دهیم بنابراین پاسخ مثبت است. اما اگر از روی خودبینی و غرور انجام می شود، یا به یک وسواس ناسالم برای هیکلی تر یا قوی تر شدن تبدیل شود، جواب منفی است، برای اینکه این کار برای جلال خدا انجام نشده است. یک مسیحی چه دیدگاهی باید نسبت به بدن سازی داشته باشد؟ «من می‌توانم هر كاری را كه مسيح منع نكرده است، انجام دهم. اما بعضی از اين كارها، حتی اگر اجازهٔ انجامش را نيز داشته باشم، برايم مفيد نيستند. اگر بدانم چيزی بر من مسلط خواهد شد و چنان مرا درگير خواهد كرد كه نتوانم براحتی خود را از چنگ آن خلاصی دهم، از آن صرفنظر می‌كنم ... عملی ممكن است مخالف احكام خدا نباشد، اما در ضمن مفيد و صلاح هم نيست» (اول قرنتیان فصل 6 آیه 12، فصل 10 آیه 23).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

یک مسیحی چه دیدگاهی باید نسبت به بدن سازی/ وزنه برداری داشته باشد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries