settings icon
share icon
سوال

آیا مسیحیان می توانند جشن تولد بگیرند؟

جواب


جشن تولد در کتاب مقدس نه ممنوع شده است و نه از ما خواسته شده که تولدها را جشن بگیریم. از نظر کتاب مقدس، جشن تولد گرفتن یک مسیحی ایرادی ندارد. کتاب مقدس به جشن تولد دو شخص اشاره کرده است: تولد فرعون در زمان یوسف (پیدایش فصل 40 آیه 20) و هیرودیس در زمان عیسی مسیح (متی فصل 14 آیه 6، مرقس فصل 6 آیه 21). برخی از مردم اشاره به این تولدها را به عنوان مدرکی مبنی بر اشتباه بودن جشن تولد در نظر می گیرند، برای اینکه این مردان غیرایماندار بودند، جشن تولدهای آنها چیزی شبیه آیین بت پرستان دیده می شود. با این وجود، نمی توان بلافاصله از این متون به این نتیجه گیری رسید. کتاب مقدس به اینکه برپایی جشن تولد برای فرعون و هیرودیس اشتباه بوده است، حتی اشاره نیز نمی کند؛ با این که یک مسیحی جشن تولد بگیرد نیز مخالفتی نمی کند.

پولس در رومیان به مسئله روزهای عبادت می پردازد، شاید بتوانیم این را در مورد جشن تولد مسیحیان نیز به کار ببریم: «بعضی نيز تصور می‌كنند كه مسيحيان بايد روزهای مقدس يهوديان را به عنوان روزهای مخصوص عبادت خدا نگه دارند اما بعضی ديگر چنين كاری را بيهوده می‌دانند و معتقدند كه همهٔ روزها به طور يكسان از آن خدا هستند. در مورد اين گونه مسايل، هر کس بايد برای خودش تصميم بگيرد. آنانی كه در روزهای مخصوصی خدا را عبادت می‌كنند، كار خوبی می‌كنند چون به اين وسيله به خدا احترام می‌گذارند. آنانی هم كه فرقی بين روزها قائل نمی‌شوند، كار خوبی می‌كنند چون كارشان برای خشنودی خداوند است. همين امر در مورد خوردن يا نخوردن گوشت قربانی بتها نيز صادق است. چه، كسانی كه می‌خورند و چه، كسانی كه نمی‌خورند، قصدشان خشنود ساختن خداوند است و برای كاری كه می‌كنند، خدا را سپاس می‌گويند» (رومیان فصل 14 آیه های 5-6). اگر یک مسیحی بخواهد روزتولد را به عنوان یک روز خاص جشن بگیرد مشکلی در آن وجود ندارد، اگر جشن نگیرد باز هم ایرادی ندارد. اجازه دهید هر کسی خودش تصمیم بگیرد.

مهمترین مسئله در برگزاری یا عدم برگزاری جشن تولد این است که همه کارهای انسان باید در راه جلال خداوند باشد (اول قرنتیان فصل 10 آیه 31). اگر یک مسیحی جشن تولدی را برپا می کند، آن مهمانی باید باعث جلال خداوند شود و اعمال گناه آلود در آن صورت نگیرد. اگر یک مسیحی جشن تولد نمی گیرد باید زمان خود را با کاری پر کند که باعث جلال خداوند می شود.

یک مسیحی، بدون توجه به اینکه جشن تولد می گیرد یا نه، باید در جستجوی وجدانی آسوده و محبت به بردادران و خواهران مسیحی خود باشد. کسانی که جشن تولد می گیرند نباید از کسانی که نمی گیرند بیزار باشند، و کسانی که جشن تولد نمی گیرند هم نباید به چشم حقارت به کسانی نگاه کنند که جشن می گیرند. جشن تولد هم مانند موارد دیگری است که مستقیما در کتاب مقدس عنوان نشده اند، و ما آزادانه می توانیم در مورد آن تصمیم بگیریم و به سلیقه شخصی ما بستگی دارد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا مسیحیان می توانند جشن تولد بگیرند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries