settings icon
share icon
سوال

انسان شناسی مسیحی چیست؟

جواب


انسان شناسی به علم مطالعه انسان گفته می شود. انسان شناسی مسیحی به علم مطالعه انسان از دیدگاه مسیحیت / کتاب مقدس گفته می شود. انسان شناسی مسیحی بر روی ذات انسان و ارتباط ابعاد مادی و غیر مادی او با یکدیگر مطالعه می کند. سوالات زیر در انسان شناسی مسیحی مطرح می شود:

اینکه انسان به شکل خدا آفریده شده است یعنی چه (پیدایش فصل 1 آیه های 26 تا 27)؟ شبیه خدا بودن به بخش غیرمادی انسان اشاره می کند . بخش غیرمادی انسان او را از حیوانات، که خدا به انسان اجازه تسلط بر آنها را داده است، متمایز می کند(پیدایش فصل 1 آیه 28). بخش غیرمادی همان چیزی است که انسان به وسیله آن می تواند با خالق خود ارتباط برقرار کند. شباهت انسان به خدا یک شباهت روحی، اخلاقی و اجتماعی است.

ما سه بخش داریم یا دو بخش؟ آیا ما بدن، جان و روح هستیم یا بدن و جان-روح ؟ انسان برای ارتباط داشتن با خداوند خلق شده است و به همین دلیل ما را با دو بُعد مادی و غیر مادی آفرید. ابعاد مادی انسان ملموس است و تا زمانی وجود دارند که فرد زنده است. ابعاد غیرمادی انسان غیرملموس است: جان، روح، هوش، اراده، وجدان و غیره. این ویژگی ها ماورای عمر جسمانی انسان هستند.

جان و روح چه فرقی با هم دارند؟ مهم است بدانیم که هر دو به بُعد غیرمادی انسان اشاره می کنند، اما این روح انسان است که با خداوند ارتباط برقرار می کند. جان به زندگی مادی و غیرمادی انسان در این دنیا مرتبط است.

منشاء نژادهای مختلف چیست؟ کتاب مقدس سرچشمه نژادها یا رنگ پوست های مختلف را به روشنی برای ما توضیح نداده است. در واقعیت، فقط یک نژاد وجود دارد و آن هم نژاد انسان است. نژاد انسان تنوع بسیار زیادی در رنگ پوست و ویژگی های ظاهری دارد.

انسان شناسی مسیحی به اینکه ما چه هستیم و چه ارتباطی با خدا داریم، می پردازد. خوب یا گناه کار بودن ذاتی انسان در تعیین چگونگی احیای رابطه بین انسان و خدا نقشی بسیار اساسی دارد. اینکه روح انسان پس از مرگ جسمانی وجود خواهد داشت یا نه، بخش بزرگی از هدف زندگی ما در این دنیا را مشخص می کند. انسان شناسی مسیحی به ما کمک می کند تا خود را از دید خداوند بشناسیم. با بررسی عمیق تر این موضوع به درک شفاف تری از ماهیت سقوط کرده انسان می رسیم، و این نتیجه می رسیم که عیسی مسیح چه کاری بزرگ و شگفت انگیزی برای نجات ما بر روی صلیب انجام داد. وقتی این فداکاری عیسی مسیح را می پذیریم و به آن ایمان می آوریم، خداوند فرد جدیدی را درون ما خلق می کند (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 17). این فرد جدید می تواند با خداوند ارتباط پدر فرزندی برقرار کند.

مزامیر فصل 139 آیه 14 را می توانم آیه کلیدی در انسان شناسی مسیحی در نظر گرفت: «تو را شكر می‌كنم كه مرا اينچنين شگفت‌انگيز آفريده‌ای! با تمام وجود دريافته‌ام كه كارهای تو عظيم و شگفت‌انگيز است».

English



بازگشت به خانۀ فارسی

انسان شناسی مسیحی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries