settings icon
share icon
سوال

کنعانی ها چه کسانی بودند؟

جواب


کنعانی ها مردمانی باستانی بودند که در کنعان در کرانه های شرقی دریای مدیترانه زندگی می کرند. کنعان در کتاب مقدس سرزمینی توصیف شده که از لبنان تا رود مصر در جنوب و دره رود اردن در شرق ادامه دارد. کنعان در کتاب مقدس، مخصوصا در پیدایش فصل 10 و اعداد فصل 34، سرزمین کنعان نامیده می شود و ناحیه ای را شامل می شود که امروزه توسط لبنان و اسرائیل و به علاوه بخشی از اردن و سوریه به تصرف درآمده است.

از کنعانی ها بیش از 150 مرتبه در کتاب مقدس نام برده شده است. آنها مردمانی شرور و بت پرست و از نوادگان نوه نوح یعنی کنعان پسر حام بودند (پیدایش فصل 9 آیه 18). کنعان برای گناه خود و پدرش نسبت به نوح، نفرین شد (پیدایش فصل 9 آیه های 20-25). در برخی از متون به کنعانی ها به عنوان مردمان دشت ها و جلگه های کنعان اشاره می شود (یوشع فصل 11 آیه 3)؛ در متون دیگر، کنعانی ها به همه ساکنان آن سرزمین گفته می شود که شامل حوی ها، جرجاشی ها، یبوسی ها، اموری ها، حیتی ها و فرزی ها است (نگاه کنید به داوران فصل 1 آیه های 9-10).

کنعان سرزمینی بود که خدا وعده آن را به نسل ابراهیم داده بود (پیدایش فصل 12 آیه 7). کنعانی ها در کتاب مقدس مردمانی خشن و دارای جمعیتی انبوه معرفی شده اند که به آسانی مغلوب نمی شدند، بنابراین اسرائیلی ها برای شکست آنها و تسخیر آن سرزمین به کمک خداوند نیاز داشتند. خداوند به موسی و یوشع قول کمک داد (یوشع فصل 1 آیه 3).

پس از خروج اسرائیل از مصر، خداوند به موسی گفت باید به کنعان حمله کند، موسی برای انجام این کار گروهی از جاسوسان را برای بررسی مردم و اوضاع به آنجا فرستاد. گزارش جاسوسان هم امیدوار کننده و هم ناامید کننده بود. میوه های آن سرزمین بسیار پربار بودند طوری که برای حمل یک خوشه انگور به دو مرد نیاز بود (اعداد فصل 13 آیه 23) – آن سرزمین از جهات دیگر نیز پربار بود. کنعانی ها قوی بودند، و شهرهای بزرگ و پرقدرتی داشتند. جاسوسان اسرائیلی کسانی را دیدند که شبیه نفیلیم ها و نوادگان عناقی بودند (اعداد فصل 13 آیه های 28، 33) – اسرائیلی ها خودشان را در برابر آنها مانند ملخ می دیدند (آیه 33). در آخر، اسرائیلی ها آنچنان از کنعانی ها ترسیده بودند که از ورود به آنجا علیرغم اینکه خداوند قول آن سرزمین را به آنها داده بود خودداری کردند. آن نسل از قوم اسرائیل به دلیل بی اعتمادی به خداوند وارد آن سرزمین نشدند (اعداد فصل 14 آیه های 30-35).

خداوند پس از مرگ موسی، یوشع را فراخواند تا رهبری قوم اسرائیل از رود اردن و در نهایت ورود به سرزمین کنعان را به عهده بگیرد. اولین شهری که با آن روبرو شدند اریحا یکی از شهرهای کنعان با حصارها و دژهای محکم بود. یوشع به خدا ایمان داشت و به مردم گفت که خدا کنعانی ها را از سرزمین بیرون می راند و اسرائیل می تواند آن را تسخیر کند (یوشع فصل 3 آیه 10). شکستن حصار اریحا یک رویداد ماورای طبیعی بود، خداوند آن شهر را تسخیر کرد (یوشع فصل 6). این پیروزی یک نشان برای قوم اسرائیل و همچنین برای مردم کنعان بود مبنی بر اینکه خداوند آن سرزمین را به اسرائیلی ها داده است.

علیرغم نبردها و عملیات طولانی مدت با ساکنان کنعان، گروه هایی از آنها پس از تقسیم سرزمین میان دوازده قبیله در اسرائیل باقی ماندند (داوران فصل 1 آیه های 27-36). برخی از کنعانی ها در اسرائیل به کار اجباری واداشته شدند، اما دژهای محکم همچنان در آن سرزمین باقی ماندند. اطاعت ناقص اسرائیلی ها از خداوند باعث شد تا این دژهای کنعانی باقی بماند و مشکلات زیادی در زمان داوران ایجاد کند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کنعانی ها چه کسانی بودند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries