settings icon
share icon
سوال

چرا خداوند دستور کشتار و نابودی کنعانی ها که شامل زنها و بچه ها نیز می شدند را صادر کرد؟ آیا خداوند نسل کش است؟

جواب


خداوند در اول سموئیل فصل 15 آیه های 2 تا 3 به شائول و اسرائیلی ها دستور داد، «من مردم عماليق را مجازات خواهم كرد، زيرا وقتی قوم اسرائيل را از مصر بيرون می‌آوردم، آنها نگذاشتند از ميان سرزمينشان عبور كنند. حال برو و مردم عماليق را قتل عام كن. بر آنها رحم نكن، بلكه زن و مرد و طفل شيرخواره، گاو و گوسفند، شتر و الاغ، همه را نابود كن». خداوند دستوری شبیه این را هنگام هجوم اسرائیلی های به سرزمین موعود نیز صادر کرد (تثنیه فصل 2 آیه 34، فصل 3 آیه 6، فصل 20 آیه های 16 تا 18). چرا خداوند به اسرائیلی ها دستور داد تا گروهی از انسان ها که شامل زنها و بچه ها نیز می شدند را نابود کنند؟

درک این مسئله دشوار است. ما به طور کامل دلیل این کار خداوند را نمی دانیم اما به عدالت او ایمان داریم و می دانیم که قادر به درک کامل خداوند قادر و ابدی نیستیم. وقتی چنین مسائل پیچیده ای را بررسی می کنیم باید به یاد داشته باشیم که روش ها و افکار خداوند برتر و والاتر از روش ها و افکار ما می باشند (اشعیا فصل 55 آیه 9، رومیان فصل 11 آیه های 33 تا 36). ما باید به خداوند ایمان و اعتماد داشته باشیم حتی اگر روش های او برای ما غیر قابل درک باشند.

خداوند بر خلاف ما از آینده خبر دارد و می دانسته که اگر اسرائیلی ها عمالیقی ها را کاملا نابود نمی کردند چه اتفاقی می افتاد. اگر اسرائیلی ها به دستور خداوند عمل نمی کردند، عمالیقی ها در آینده برای آنها مشکل ایجاد می کردند. شائول بیان کرد که همه را به غیر از اجاج، پادشاه عمالیقی ها کشته است (اول سموئیل فصل 15 آیه 20). اما شائول دروغ می گفت چراکه چندین سال بعد از آن، به اندازه کافی عمالیقی وجود داشت تا بتوانند داوود و خانواده های سربازان او را به اسارت بگیرند (اول سموئیل فصل 30 آیه های 1 تا 2). بعد از اینکه داوود و افرادش به عمالیقی ها حمله کردند و خانواده هایشان را نجات دادند، فقط چهارصد تن از عمالیقی ها باقی مانند و فرار کردند. اگر شائول دستوری که خدا به او داده بود را اجرا کرده بود این اتفاق هرگز نمی افتاد. چندین قرن بعد، هامان از نوادگان اجاج اقدام به نابودی کل یهودیان کرد (به کتاب استر مراجعه کنید). بنابراین اطاعت ناقص شائول از خداوند داشت تقریبا به قیمت نابودی اسرائیل تمام می شد. خداوند این موضوع را می دانست بنابراین دستور نابودی عمالیقی ها را از پیش صادر کرد.

خداوند در رابطه با کنعانی ها دستور داد: «در شهرهای داخل مرزهای سرزمين موعود، هيچكس را نبايد زنده بگذاريد. هر موجود زنده‌ای را از بين ببريد. حيتی‌ها، اموری‌ها، كنعانی‌ها، فرزی‌ها، حوی‌ها و يبوسی‌ها را به کلی نابود كنيد. اين حكمی است كه خداوند، خدايتان داده است. منظور از اين فرمان آن است كه نگذارد مردم اين سرزمين، شما را فريب داده، در دام بت‌پرستی و آداب و رسوم قبيح خود گرفتار سازند و شما را وادارند گناه بزرگی نسبت به خداوند، خدايتان مرتكب شويد» )تثنیه فصل 20 آیه های 16 تا 18). اسرائیلی ها در این ماموریت شکست خوردند و آنچه خدا گفته بود به وقوع پیوست (داوران فصل 2 آیه های 1 تا 3، اول پادشاهان فصل 11 آیه 5 و فصل 14 آیه 24، دوم پادشاهان فصل 16 آیه های 3 تا 4). دستور خداوند برای نابودی این مردم ظالمانه نبود بلکه پیشگیری از وقایع بد و زیان آور بزرگتر در آینده بود.

احتمالا دشوارترین بخش این دستورها، مرگ کودکان و نوزادان بود. چرا خداوند باید دستور مرگ کودکان بی گناه را صادر می کرد؟ 1- کودکان بی گناه نیستند (مزامیر فصل 51 آیه 5، فصل 58 آیه 3). 2- بعید نبود این کودکان از ادیان و آیین های بد و زشت پدران خود پیروی کنند. 3- خداوند با پایان دادن به زندگی این کودکان باعث شد تا آنها بتوانند به عنوان کودک وارد بهشت شوند. ما معتقدیم همه کودکانی که می میرند بر اساس لطف و بخشش خداوند به بهشت خواهند رفت (دوم سموئیل فصل 12 آیه های 22 تا 23، مرقس فصل 10 آیه های 14 تا 15، متی فصل 18 آیه های 2 تا 4).

باید بگوییم که این مقاله به همه ابعاد مربوط به این موضوع به طور کامل نمی پردازد. ما باید تمرکز خود را بر روی ایمان و اعتماد به خدا قرار دهیم حتی اگر راه ها و روش های او را درک نمی کنیم. باید این را نیز به یاد داشته باشیم که خداوند به همه امور از دید ابدی نگاه می کند و به همین دلیل راه های او برتر وبالاتر از راه های ماست. خداوند عادل، درستکار، مقدس، مهربان، بخشنده و باشکوه است. چگونگی کارکرد ویژگی های او می تواند برای ما اسرار آمیز باشد اما این موضوع به این معنی نیست که او خدای کتاب مقدس نمی باشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا خداوند دستور کشتار و نابودی کنعانی ها که شامل زنها و بچه ها نیز می شدند را صادر کرد؟ آیا خداوند نسل کش است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries