settings icon
share icon
سوال

چرا کتاب مقدس اهمیت بسیار زیادی به باکرگی داده است؟

جواب


واژه باکره در کتاب مقدس به فردی اشاره می کند که ازدواج نکرده و رابطه جنسی نداشته است (نگاه کنید به استر فصل 2 آیه 2، مکاشفه فصل 14 آیه 4). در جوامع امروزی، بسیاری از مردم از کلمه باکرگی برای بیان پاکدامنی جنسی استفاده می کنند؛ بسیاری دیگر آن را بر اساس معیارهای اخلاقی خودشان تعریف می کنند و می گویند باکرگی یعنی زن و مرد هر کاری که بخواهند می توانند با هم انجام دهند فقط نباید آمیزش جنسی داشته باشند، در این صورت می توان آنها را باکره دانست. این تعریف فقط بازی بیهوده با کلمات است. پاکدامنی باید در قلب، فکر و روح باشد نه فقط قسمت خاصی از بدن.

کتاب مقدس بیشتر بر روی پاکدامنی قلبی یک شخص تاکید می کند نه بر روی تعریف دقیق و پزشکی باکرگی. اصول اخلاقی و اعمال ما نشان دهنده شرایط قلبی ما هستند. استاندارد کتاب مقدس روشن و واضح است: تجرد قبل از ازدواج و تک همسری پس از ازدواج.

سه دلیل برای اجتناب از رابطه جنسی قبل ازدواج وجود دارد. اول اینکه ما ایمانداران باید از دستور خدا اطاعت کنیم. اول قرنتیان فصل 6 آیه های 18-20 می گوید: «به همين دليل است كه می‌گويم از زنا فرار كنيد. هيچ گناهی تا به اين اندازه، بر بدن اثر شوم نمی‌گذارد. وقتی مرتكب اين گناه می‌شويد، به بدن خود صدمه می‌زنيد. آيا هنوز نمی‌دانيد كه بدن شما، مسكن روح‌القدس می‌باشد كه او را خدا به شما عطا كرده است؟ آيا نمی‌دانيد كه روح‌القدس در وجود شما زندگی می‌كند؟ پس بدن شما، از آن خودتان نيست! خدا شما را به بهايی گران خريده است، پس تمام اعضای بدن خود را برای نشان دادن جلال و عظمت خدا به کار ببريد، چون او صاحب بدن شماست.» اگر ما ایماندار و متعلق به مسیح هستیم، پس باید بدانیم که او ما را به بهای جان خود خریداری کرده است. او خدای ما است و باید به او احترام بگذاریم.

دلیل دوم این است که ما باید زره پرهیزکاری را به تن کنیم و به جنگ با نبردهای روحانی برویم (افسسیان فصل 6 آیه 14). ما مسیحیان در نبرد بین طبیعت جدیدمان در عیسی مسیح با طبیعت کهنه خود هستیم. اول تسالونیکیان فصل 4 آیه های 3-7 به ما می گوید: «زيرا اراده و خواست خدا اينست كه پاک باشيد و از هر نوع فساد جنسی خود را دور نگاه داريد. هر يک از شما بايد بتواند بر بدن خود مسلط باشد و آن را مقدس و قابل احترام نگاه دارد. نگذاريد بدنتان مانند خدانشناسان، اسير شهوات باشد.

در ضمن، خواست خدا اينست كه كسی همنوع خود را فريب ندهد و زن او را تصاحب نكند، زيرا همانگونه كه قبلاً به شما گفته‌ام، خدا برای اين گونه اعمال، انسان را مجازات خواهد كرد. زيرا خدا ما را نخوانده است تا ناپاک و شهوتران باشيم، بلكه پاک و مقدس.» اگر به جای روح، به بدنتان اجازه دهید تا کنترل اعمال شما را در دست بگیرد، در حقیقت با خداوند وارد جنگ شده اید. رابطه جنسی عاشقانه و پرهیزکارانه بین زن و شوهر یک رابطه مبنی بر فداکاری و بخشندگی است. استفاده از یک شخص برای ارضای نیاز جنسی، خودخواهانه و سوء استفاده است.

دلیل آخر، رازی است که در ذات ازدواج وجود دارد (افسسیان فصل 5 آیه های 31-32). خداوند درباره پیوند زن و مرد صحبت کرد، و بشر تازه در آغاز راه شناخت فیزیولوژیکی این موضوع است. وقتی دو فرد با هم رابطه نزدیک برقرار می کنند، غده هیپوتالاموس مغز ماده ای ترشح می کند که احساس تعلق و اطمینان را در فرد به وجود می آورد. رابطه جنسی قبل از ازدواج باعث به وجود آمدن یک حس تعلق و اطمینان به کسی می شود که تعهدی در آن رابطه ندارد، بنابراین تعریف اعتماد در ذهن تخریب می شود. این نوع رابطه بدون تعهد، خطرناک است. دو فردی که ذهنشان از نظر فیزیولوژیکی -حتی به میزان کم- درگیر یکدیگر است، اما تعهدی در این رابطه به یکدیگر و به خدا وجود ندارد از خدا و برنامه های او جدا می شوند.

اما اگر دو نفر آگاهانه و سنجیده تصمیم بگیرند که با ازدواج به یکدیگر متعهد شوند، مواد شیمیایی تولید شده حاصل از رابطه جنسی به بدن آنها امکان تایید امنیت رابطه ذهنی و عاطفی بین دو فرد را می دهد. احساس فیزیولوژیکی تعلق و اطمینان با ماهیت یک رابطه تقویت می شود. از این طریق، دو شخص به یک تن تبدیل می شوند که منعکس کننده طراحی روحانی خداوند برای این رابطه است.

ازدواج باید از رابطه مسیح با کلیسا الگوبرداری کند. یک زوج باید با هم متحد شوند و با قدرت به خدا خدمت کنند. خداوند ازدواج و تولید مثل را برای تقویت شراکت زن و مرد طراحی کرد. رابطه جنسی قبل از ازدواج یک زوج را غل و زنجیر می کند و اجازه نمی دهد که قلب های آنها به هم نزدیک شوند.

در آخر باید چند نکته درباره باکره بودن و باکره نبودن بیان کنیم و به لطف و مهربانی خدا در برخورد با این موارد توجه کنیم. زوجی که قبل از ایمان به عیسی مسیح درگیر رابطه جنسی قبل از ازدواج بوده اند باکره نیستند، اما مسیح آنها را کاملا پاک کرده و نجات داده است. خداوند می تواند همه را نجات دهد، و می تواند کسانی که غرق در شهوت های نفسانی هستند را شفا دهد. برای کسانی هم که پس از مسیحی شدن درگیر رابطه جنسی قبل از ازدواج شده اند راه بخشش توسط عیسی مسیح باز است. او می تواند ما را از همه ناپاکی ها پاک کند و شفا دهد (اول یوحنا فصل 1 آیه 9). کسانی هم که قربانی سوء استفاده های جنسی و تجاوز هستند با وجود اینکه تقصیر و گناهی نداشته اند و باکره نیستند باید بدانند که عیسی مسیح می تواند روح آنها را احیا کند، درد آنها را شفا دهد و آنها را پاک سازد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا کتاب مقدس اهمیت بسیار زیادی به باکرگی داده است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries