settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره سپاسگزاری / قدردانی چه می گوید؟

جواب


قدردانی موضوع بسیار مهمی در کتاب مقدس است. اول تسالونیکیان فصل 5 آیه های 16-18 می گوید، «هميشه شاد باشيد! پيوسته دعا كنيد! برای هر پيش آمدی خدا را شكر نماييد، زيرا اينست خواست خدا برای شما كه از آن عيسی مسيح هستيد.» متوجه موضوع شدید؟ در همه شرایط سپاسگزار خدا باشید. تشکر و قدردانی باید سبک زندگی ما باشد و در زبان و قلب ما به طور منظم جریان داشته باشد.

با کمی نگاه عمیق تر به کتاب مقدس متوجه می شویم که چرا و چگونه باید در شرایط مختلف شکرگزار باشیم.

مزامیر فصل 136 آیه 1، «خداوند را شكر گوييد، زيرا او مهربان است و رحمتش ابديست.» در اینجا دو دلیل برای قدردان بودن داریم: مهربانی همیشگی خدا و عشق تغییر ناپذیر او. وقتی به ذات فاسد و تباه انسان پی می بریم و به این نتیجه می رسیم که بدون خدا، فقط مرگ وجود دارد (یوحنا فصل 10 آیه 10، رومیان فصل 7 آیه 5) و واکنش طبیعی ما، قدردانی از حیاتی خواهد بود که او به ما داده است.

مزامیر فصل 30 از خدا برای نجات ما تشکر می کند. داوود می گوید، « خداوندا، تو را ستايش می‌كنم، زيرا مرا نجات دادی و نگذاشتی دشمنانم به من بخندند. ای خداوند، ای خدای من، وقتی نزد تو فرياد برآوردم و كمک طلبيدم، مرا شفا دادی. مرا از لب گور برگرداندی و از چنگال مرگ نجاتم دادی تا نميرم. ای عزيزان خداوند، او را ستايش كنيد! نام مقدس خداوند را بستاييد، زيرا غضب او لحظه‌ای است، اما رحمت و محبت او دائمی! اگر تمام شب نيز اشک بريزيم، صبحگاهان باز شادی آغاز می‌شود. هنگامی كه خوشحال و كامياب بودم، به خود گفتم هرگز شكست نخواهم خورد. فكر كردم مانند كوه هميشه پا برجا و پايدار خواهم بود. اما همين كه تو، ای خداوند، روی خود را از من برگرداندی، ترسان و پريشان شدم. ای خداوند، در پيشگاه تو ناليدم و التماس‌كنان گفتم:«نابودی من برای تو چه فايده‌ای دارد؟ اگر بميرم و زير خاک بروم، آيا غبار خاک من، تو را خواهد ستود؟ آيا جسد خاک شدهٔ من از وفاداری و صداقت تو تعريف خواهد كرد؟ خداوندا، دعايم را بشنو و بر من رحم كن! ای خداوند، مددكار من باش!» خدايا، تو ماتم مرا به شادی و رقص تبديل كرده‌ای! تو رخت عزا را از تنم درآوردی و لباس جشن و شادی به من پوشاندی. بنابراين سكوت نخواهم كرد و با تمام وجود در وصف تو سرود خواهم خواند. ای خداوند، ای خدای من، تا به ابد تو را سپاس خواهم گفت!» (مزامیر فصل 30 آیه های 1-12). داوود در اینجا پس از شرایط سختی که تجربه کرده است از خدا سپاسگزاری می کند. این سروده شکرگزاری، نه تنها از خدا برای حال حاضر، بلکه برای وفاداری او در گذشته نیز سپاسگزاری می کند. این مزامیر بازگو کردن ویژگی خداوند است، و شگفت انگیز اینجاست که ستایش تنها پاسخ مناسب به خداوند است.

در کتاب مقدس مثال هایی از قدردانی در میان مشکلات و شرایط سخت وجود دارد. به عنوان مثال، مزامیر فصل 28، اندوه و پریشانی داوود را به تصویر می کشد. او با فریاد از خدا درخواست رحمت، حفاظت و عدالت می کند. او پس از اینکه همراه با ناله و زاری از خدا درخواست می کند به او می گوید، «خدا را سپاس باد! او فرياد مرا كه از او كمک طلبيدم، شنيده است. خداوند قوت و سپر من است. از صميم قلب بر او توكل كردم و او مرا ياری كرد. از اين رو، دلم شاد است و با سرود از او تشكر می‌نمايم» (مزامیر فصل 28 آیه های 6-7). داوود در میان مشکلات و سختی ها، به یاد می آورد که خدا کیست و شناخت و اعتماد او به خدا باعث می شود تا از او سپاسگزاری کند. ایوب هم دارای چنین روحیه قدردانی حتی در مواجه با مرگ بود: « از شكم مادر برهنه به دنيا آمدم و برهنه هم از اين دنيا خواهم رفت. خداوند داد و خداوند گرفت. نام خداوند متبارک باد» (ایوب فصل 1 آیه 21).

در عهد جدید نیز نمونه هایی از شکرگزاری ایمانداران را می بینیم. پولس به شدت مورد آزار و شکنجه قرار گرفته بود، اما با این وجود می نویسد، «اما خدا را شكر! چون همواره ما را در پيروزی مسيح سهيم می‌سازد، و هر جا می‌رويم، ما را به کار می‌برد تا مسيح را به مردم معرفی كنيم، و پيغام انجيل را همچون عطری خوشبو در همه جا بيفشانيم» (دوم قرنتیان فصل 2 آیه 14). نویسنده عبرانیان می گوید، «پس حال كه ملكوتی تزلزل‌ناپذير نصيب ما خواهد شد، بياييد خدا را از صميم قلب سپاس گوييم و او را چنانكه سزاوار است، با خوف و احترام خدمت نماييم» (عبرانیان فصل 12 آیه 28). پطرس دلیل سپاسگزار بودن در غم ها و سختی ها را بیان می کند. او می گوید «ايمان شما پس از آنكه وارد كورهٔ آزمايش گرديد و سالم بيرون آمد، سبب خواهد شد كه در روز بازگشت عيسی مسيح، مورد تحسين و تمجيد و تكريم قرار گيريد» (اول پطرس فصل 1 آیه های 6-7).

فرزندان خدا مردمان قدردانی هستند، چراکه متوجه برکاتی که به آنها داده شده است، هستند. بر اساس دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 2، یکی از ویژگی های آخر زمان فقدان روحیه سپاسگزاری خواهد بود. انسان های شرور ناسپاس هستند.

ما باید سپاسگزار باشیم چون خدا شایسته قدردانی است. برای هر یک از هدایای خوبی که خدا به ما می دهد، باید از او قدردانی کرد (یعقوب فصل 1 آیه 17). وقتی قدردان هستیم، توجه ما از روی خواسته های خودخواهانه و سختی های شرایط فعلی برداشته می شود. ابراز قدردانی به ما کمک می کند به یاد داشته باشیم که همه چیز تحت کنترل خداوند است. سپاسگزاری نه تنها کار درستی است بلکه مفید و مناسب نیز می باشد؛ و تصویر بزرگتری را به یاد ما می آورد، اینکه متعلق به خدا هستیم و با هدایای روحانی برکت داده شده ایم (افسسیان فصل 1 آیه 3). در واقع، ما حیات به فراوانی داریم (یوحنا فصل 10 آیه 10) و سپاسگزاری مناسب ترین واکنش به این شرایط است.

English



بازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره سپاسگزاری / قدردانی چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries